Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Za svitu loučí (představení souboru pověstí z okolí Vysokého Mýta)

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

13. 01. 2019 - 31. 01. 2019

Výstava představí originální listiny souboru pověstí z okolí Vysokého Mýta.

Rukopis Antonína Hlineckého (1858 – 1938), rodáka z nedaleké Skutče zůstal od roku 1925 uložen v archivu vysokomýtského muzea. Před nedávnem došlo k přepisu dílka a k rozšíření pověstí v něm sepsaných do okolích příslušných lokalit širšího vysokomýtska. K rukopisu se vztahují dvě složky doprovodných materiálů – slohové práce školních dítek. Antonín Hlinecký, profesí pedagog a později školní inspektor, totiž spatřoval veliký smysl v sbírání místních skazek, své žáčky opakovaně nabádal k takové činnosti. Další pověsti pak pro Hlineckého sbírali přátelé.

Výstava v přednáškovém sále Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě představí nejen rukopis ale také další podklady k dílu a archivní materiály týkají se regionální historie.
Vzhledem k citlivosti originálních archiválií bude výstava kratší, než bývá v muzeu obvyklé.

Místo tradiční vernisáže nabízíme návštěvníkům v neděli 13. ledna 2019 od 15.00 do 17.00 hodin zpřístupnění veřejné čítárny – pouze tento den budou k nahlédnutí některá díla Antonína Hlineckého a další tituly s tématem pověstí.

Pro objednané školní skupiny je připraven doprovodný program. Žáci se seznámí s pověstmi, způsoby jejich vzniku a šíření mezi generacemi. Množství takto získaných informací a vyplněný pracovní list, který jim zůstane, může sloužit jako impulz pro studenty i pedagogy dále pracovat s materiály a podnítit k vlastnímu bádání.

 

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.