Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Čerstvá letní galerijní nabídka

Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

18. 07. 2019 - 08. 09. 2019

Galerie Slováckého muzea včera, ve čtvrtek 18. července, otevřela tři nové výstavy různých žánrů.

Čerstvá letní galerijní nabídka

Do Galerie Slováckého muzea můžete zamířit na Plíhala, Malého a Čermáka

                Galerie Slováckého muzea včera, ve čtvrtek 18. července, otevřela tři nové výstavy různých žánrů. Kdybychom chtěli hledat nějaké pojítko mezi rozmanitými vystavenými objekty, sochami, obrazy, kresbami nebo fotografiemi a dalšími artefakty tří umělců, kteří v Galerii Slováckého muzea vystavují, určitě bychom něco našli. Všichni tři zde vystavují poprvé, jejich díla jsou dnešní, aktivně komunikují s divákem, jsou srozumitelná a zcela naplňují výrok, že současná výtvarná scéna je pluralitní, záleží pouze na individuálním originálním přístupu zpracování umělce.

V přízemí se nám pootevírají dvířka do ateliéru Ladislava Plíhala, absolventa Fakulty výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně. „Divák zjišťuje, že hranice mezi volným a užitým uměním dnes neexistuje. Plíhalovy práce přesahují z volného umění do designu. Velmi často jsou určeny pro určitý prostor, ať už veřejný, nebo docela soukromý. Dělám něco… odpovídá často Ladislav Plíhal na otázky pídící se po jeho činnosti,“ popisuje Milada Frolcová Plíhalovu tvorbu. Dřevěná auta nejenom pro malé kluky, plastiky vznikající pomocí trhavin, objekty, zahradní stoly z dřevěných masivů, stolní deskové hry, rakve, ale i obrazy, kresby nebo minimalistická kaple a pozorovatelna krajiny v jednom. „To vše a mnohé další můžete spatřit na výstavě, která představí průřez širokým pracovním záběrem tohoto autora,“ dodává Frolcová v přízemí Galerie Slováckého muzea.

                Autorský debut v Galerii Slováckého muzea zažívají rovněž díla talentovaného malíře Břetislava Malého, s nimiž se návštěvník setká ve velkém sále prvního patra. „Umělec se dlouhodobě zabývá hranicemi závěsného obrazu, podstatou jeho existence, jeho hraničními formami směrem k objektu, optickými i materiálovými vlastnostmi barev, důsledky, které vyplývají z chronologických postupů jejich nanášení,“ představuje Frolcová autora výstavy Wanting Colour, jež je otevřenou úvahou  nad významem a vztahem barev vůči sobě samým, médiu obrazu, objektu, ale především tohoto vztahu k divákovi. Břetislav Malý se v rámci výstavy soustředí na akutní prožitek z barev a proměnlivost jejich  kontextů. Komplexní instalace žongluje se způsoby čtení a použitými médii, kterými prostupuje materiálový prožitek z malby a vjem z použitých barev. Způsob čtení tohoto lyrického eseje o barvě i následné konstatování však autor nechává na divákovi, kterého v instalaci zanechává pouze a pouze s jeho intuicí a vlastními pocity.

Komorní prostředí malého sálu prvního patra poskytuje intimní prostor pro černobílé fotografie Hynka Čermáka. Tento známý český herec potvrzuje přísloví, že jablko nepadá daleko od stromu. Otec i matka (absolventi pražské „Hollarky“) se zabývají uměleckou tvorbou a také on se kromě herectví věnuje fotografování.  Ve svých černobílých fotografiích se nechává inspirovat něžnou ženskou krásou a vytváří působivé dívčí akty. Ačkoliv často hraje drsňáky, k ženám se chová jako k bohyním a svým dílem ženy přesvědčuje o jejich kráse. V pražských galeriích, např. Nikon Gallery, nebo v hradecké galerii Artičok  vystavoval již několikrát, u nás v Uherském Hradišti bude mít svou premiéru. Vernisáž proběhne až 1. srpna v rámci Letní filmové školy. Všechny tři výstavy končí 8. září 2019.

 

Galerie Slováckého muzea, Otakarova 103, Uherské Hradiště.

 

Bližší Informace:

PhDr. Milada Frolcová, mobil: 774 124 015, e-mail: milada.frolcova@slovackemuzeum.cz

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Řemeslné umění v galerii

10. 09. 2021 - 10. 10. 2021
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Projekt Nositel tradice lidových řemesel a výrobce, kteří jsou držiteli tohoto titulu. Jedná se o ocenění, které ministr kultury ČR uděluje výrobcům, jež na vysoké technické úrovni ovládají jedinečné a zánikem ohrožené technologie lidové výroby. Řemeslné umění v galerii V Galerii Slováckého muzea se představí Nositelé tradice lidových řemesel a Nemateriální statky tradiční lidové kultury   V přízemním sále Galerie Slováckého muzea bude v pátek 10. září otevřena nová výstava s názvem Nositelé tradice lidových řemesel a Nemateriální statky tradiční lidové kultury. Pro veřejnost ji připravil Národní ústav lidové kultury ve Strážnici ve spolupráci se Slováckým muzeem v Uherském Hradišti. Jak již sám název naznačuje výstava bude rozdělena na dvě části. Od roku 2001 obdrželo titul Nositel tradice lidových řemesel přes osmdesát osobností věnujících se nejrůznějším oborům. Na výstavě tak budou k vidění práce kovářů, obuvníků, vyšívaček, tkalců, bednářů a dalších.  „V prvním bloku budou představeni výrobci, ocenění titulem Nositel tradice lidových řemesel. Toto prestižní vyznamenání uděluje ministr kultury ČR výrobcům, kteří se na vysoké úrovni věnují tradičním lidovým řemeslům ohroženým zánikem,“ prozradila Petra Hrbáčová, autorka výstavy. Čestné místo je vyhrazeno i pro letos oceněné výrobce, kteří titul slavnostně obdrží v den slavnostní vernisáže v rámci Národního zahájení dnů evropského dědictví v Uherském Hradišti. „Kandidáti, kteří jsou navrženi na ocenění, musí prokázat komplexní znalosti svého oboru a vynikající kvalitu zhotovovaných výrobků. Současně se hodnotí také jejich činnost v oblasti prezentace a popularizace dané výroby, stejně jako snaha o to, aby předávali své znalostí dalším zájemcům a pokračovatelům,“ zdůraznila Hrbáčová.  V druhé části se prezentuje 28 prvků aktuálně zapsaných do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, z nichž některé jsou součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Seznam byl zřízen Ministerstvem kultury ČR v roce 2008 za účelem ochrany, zachování, identifikace, rozvoje a podpory nehmotného kulturního dědictví na území České republiky. „V seznamu jsou zahrnuty nejen lidové tance, hudba, zvyky a divadlo, ale rovněž řemeslné technologie, znalosti o přírodě i projevy lidového léčitelství,“ doplnila Jarmila Teturová, autorka textové části výstavy a stejně jako Petra Hrbáčová z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici. Výstava je připravena v česko-anglické jazykové mutaci a můžete ji navštívit do 10. října.   Bližší informace: Mgr. Marta Kondrová (kurátorka výstavy) mobil: 734 282 558, e-mail: marta.kondrova@slovackemuzeum.cz. www.slovackemuzeum.cz, www.facebook.com/slovackemuzeum  

Přečíst více

ARCHIV / SUPŠ; malba; studenti

01. 07. 2021 - 10. 10. 2021
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

ARCHIV / SUPŠ; malba; studenti Výběr studentských prací z archivu oboru malířství na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti ilustruje, jakým způsobem probíhá malířský výcvik. Jaké malířské techniky a základy si studenti postupně osvojují a jak je dále kombinují a rozvíjejí v rámci klauzurních a maturitních prací i volných úkolů. Večerní kreslení na Galerii Slováckého muzea Přijďte si zakreslit podle živého modelu do kreslírny přímo v prostorách výstavy ARCHIV (ateliér malby SUPŠ UH). Vyzkoušíte si jednu ze základních uměleckých disciplín, kresbu lidského těla v životní velikosti. Kurz je pro kreslíře všech úrovní a v případě zájmu vám s kresbou rádi poradíme. Všechny potřebné nástroje jako papíry, desky, stojany, uhly atd. dostanete v rámci kurzovného, které činí 300 Kč za jeden kurz. V ceně je vstup do všech výstav na galerii. Kreslení bude probíhat v termínech 27. 7., 3. 8. a 17. 8., vždy od 17.00 do 19.00 hodin. Kurzy nejsou návazné a není tak nutné hlásit se na všechny tři termíny. Počet účastníků jednoho kurzu je omezen na 7 osob, tak dlouho neváhejte. Rezervace: Lukáš Malina, lukas.malina@slovackemuzeum.cz, mobil: 734 282 497.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.