Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Čerstvá letní galerijní nabídka

Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

18. 07. 2019 - 08. 09. 2019

Galerie Slováckého muzea včera, ve čtvrtek 18. července, otevřela tři nové výstavy různých žánrů.

Čerstvá letní galerijní nabídka

Do Galerie Slováckého muzea můžete zamířit na Plíhala, Malého a Čermáka

                Galerie Slováckého muzea včera, ve čtvrtek 18. července, otevřela tři nové výstavy různých žánrů. Kdybychom chtěli hledat nějaké pojítko mezi rozmanitými vystavenými objekty, sochami, obrazy, kresbami nebo fotografiemi a dalšími artefakty tří umělců, kteří v Galerii Slováckého muzea vystavují, určitě bychom něco našli. Všichni tři zde vystavují poprvé, jejich díla jsou dnešní, aktivně komunikují s divákem, jsou srozumitelná a zcela naplňují výrok, že současná výtvarná scéna je pluralitní, záleží pouze na individuálním originálním přístupu zpracování umělce.

V přízemí se nám pootevírají dvířka do ateliéru Ladislava Plíhala, absolventa Fakulty výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně. „Divák zjišťuje, že hranice mezi volným a užitým uměním dnes neexistuje. Plíhalovy práce přesahují z volného umění do designu. Velmi často jsou určeny pro určitý prostor, ať už veřejný, nebo docela soukromý. Dělám něco… odpovídá často Ladislav Plíhal na otázky pídící se po jeho činnosti,“ popisuje Milada Frolcová Plíhalovu tvorbu. Dřevěná auta nejenom pro malé kluky, plastiky vznikající pomocí trhavin, objekty, zahradní stoly z dřevěných masivů, stolní deskové hry, rakve, ale i obrazy, kresby nebo minimalistická kaple a pozorovatelna krajiny v jednom. „To vše a mnohé další můžete spatřit na výstavě, která představí průřez širokým pracovním záběrem tohoto autora,“ dodává Frolcová v přízemí Galerie Slováckého muzea.

                Autorský debut v Galerii Slováckého muzea zažívají rovněž díla talentovaného malíře Břetislava Malého, s nimiž se návštěvník setká ve velkém sále prvního patra. „Umělec se dlouhodobě zabývá hranicemi závěsného obrazu, podstatou jeho existence, jeho hraničními formami směrem k objektu, optickými i materiálovými vlastnostmi barev, důsledky, které vyplývají z chronologických postupů jejich nanášení,“ představuje Frolcová autora výstavy Wanting Colour, jež je otevřenou úvahou  nad významem a vztahem barev vůči sobě samým, médiu obrazu, objektu, ale především tohoto vztahu k divákovi. Břetislav Malý se v rámci výstavy soustředí na akutní prožitek z barev a proměnlivost jejich  kontextů. Komplexní instalace žongluje se způsoby čtení a použitými médii, kterými prostupuje materiálový prožitek z malby a vjem z použitých barev. Způsob čtení tohoto lyrického eseje o barvě i následné konstatování však autor nechává na divákovi, kterého v instalaci zanechává pouze a pouze s jeho intuicí a vlastními pocity.

Komorní prostředí malého sálu prvního patra poskytuje intimní prostor pro černobílé fotografie Hynka Čermáka. Tento známý český herec potvrzuje přísloví, že jablko nepadá daleko od stromu. Otec i matka (absolventi pražské „Hollarky“) se zabývají uměleckou tvorbou a také on se kromě herectví věnuje fotografování.  Ve svých černobílých fotografiích se nechává inspirovat něžnou ženskou krásou a vytváří působivé dívčí akty. Ačkoliv často hraje drsňáky, k ženám se chová jako k bohyním a svým dílem ženy přesvědčuje o jejich kráse. V pražských galeriích, např. Nikon Gallery, nebo v hradecké galerii Artičok  vystavoval již několikrát, u nás v Uherském Hradišti bude mít svou premiéru. Vernisáž proběhne až 1. srpna v rámci Letní filmové školy. Všechny tři výstavy končí 8. září 2019.

 

Galerie Slováckého muzea, Otakarova 103, Uherské Hradiště.

 

Bližší Informace:

PhDr. Milada Frolcová, mobil: 774 124 015, e-mail: milada.frolcova@slovackemuzeum.cz

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

RATOLEST, Pavol Stručka

24. 11. 2022 - 12. 02. 2023
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Mistrovská malířská díla renesance a baroka nejsou pouze historií, ale oslovují a vybízí k tvorbě i současnou generaci umělců. Pavol Stručka (*1981) patří k současné slovenské generaci malířů, která tvoří v realistickém stylu a hledá inspiraci u starých mistrů především renesance a baroka, jejichž přístupy se snaží v malbě reflektovat, dále rozvíjet a nově interpretovat. Jeho tématy jsou krajina, portrét, a především lidská figura. Pracuje technikou olejomalby. Žije a tvoří v Hodoníně, kde pedagogicky působí na Střední průmyslové a umělecké škole. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 24. listopadu v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 12. února 2023.      

Přečíst více

KOVÁŘÍKOVI. Ludmila, Miroslav a Jan Kováříkovi

24. 11. 2022 - 12. 02. 2023
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

„Jablko nepadá daleko od stromu“, praví jedno lidové rčení, které rodina Kováříkových z Ratíškovic u Hodonína zcela naplňuje. Již několik generací je spojeno s výtvarnou tvorbou, lidovou, užitou a uměleckou. Forma jejich výtvarného projevu je však vždy zcela autonomní. Miroslav Kovářík se věnuje převážně drobné plastice, medaili a plaketě. Žár ohně mu umožňuje tavit ve vlastní slévárně bronz. Struktury a fragmenty reality symbolizují v jeho reliéfech celou pestrost a složitost našeho světa. Ludmila Kováříková vyniká jako excelentní designér a technolog veškerých keramických a porcelánových materiálů. Z užitého umění přenáší jasnou tvarovou přesnost do svých nápaditých kompozic volné tvorby. Přímý plamen je pro ni jednou z možností, jak docílit neobvyklých povrchů svých uměleckých objektů a plastik (raku). Jan Kovářík vytváří organické abstraktní objekty v nejrůznějších formách, velikostech, skupenstvích i barvách, které často připomínají něco, co tu vyrostlo nebo žije – tedy přírodniny, případně živou organickou hmotu. Sám o nich mluví jako o podhoubí, narůstající buněčné hmotě. Používá všechny druhy moderních akrylátů a jejich derivací, aby jeho objekty co nejplynuleji expandovaly do prostoru. Jejich povrch však pokrývá zcela klasickou metodou – trpělivě tečkuje svá rozměrná díla štětečkem, aby iluze vibrujícího povrchu byla co nejdokonalejší. „Kováříci“ si již dávno našli své místo na současné výtvarné scéně, jak napovídá výčet výstav samostatných i společných, sympozií, realizací ve veřejném prostoru a zastoupení ve veřejných i soukromých sbírkách. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 24. listopadu v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 12. února 2023.   FOTO: JAN KOVÁŘÍK          

Přečíst více

Komentovaná prohlídka k 60. výročí Galerie Slováckého muzea


Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Zbrojnice, lazaret, sklady, poštovní úřad, sirotčinec, byty – výčet několika funkcí, které plnila 299 let stará barokní budova. Svému původnímu účelu – vojenské zbrojnici – přestala sloužit už na počátku 80. let 18. století. Ve druhé polovině 20. století se budova dostala do majetku Slováckého muzea, které zde vybudovalo novou galerii. Ta byla pro veřejnost otevřena 21. října 1962 třemi výstavami. K této příležitosti je připravena na 1. prosince v 18 hodin bezplatná komentovaná prohlídka galerie, která přiblíží zásadní momenty této významné stavby a posléze pokladnice výtvarného umění. Provází historička umění PhDr. Milada Frolcová. Vstup volný.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.