Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Mateusz Dworski/sochy a kresby - Jiří Karel Heřman (1892–1969) ateliér plný pohody

Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

26. 10. 2017 - 07. 01. 2018

Konec galerijní sezóny 2017 Slováckého muzea se blíží. Kurátorky Milada Frolcová a Marie Martykánová připravily poslední dvě.

Uměním zaplněná galerie

Dworski a Heřman uzavírají sezonu 2017 v Galerii Slováckého muzea

Závěr galerijní sezony 2017 ve Slováckém muzeu bude věnovaná dvěma autorům. Sál v přízemí Galerie Slováckého muzea od 26. října bude patřit Mateuszi Dworskému, polskému sochaři, medailérovi, grafikovi, kreslíři. Příznivci komorního sochařství a medailérství se s tvorbou wroclawského výtvarníka v Uherském Hradišti již mohli setkat, ovšem pouze s malým výběrem prací a ještě v kolektivním zastoupení.

„Výstava Oživený – (ne)oživený návštěvníky seznamuje s novou i starší tvorbou Mateusze Dworského, pozoruhodného polského umělce, který se zabývá především uměním „malých forem“, se sdělením velkého obsahu. Kromě plaket, medailí a drobných plastik, budou vystaveny rovněž malby, grafiky a kresby, které často doplňují sochařské práce, nebo s nimi korespondují, souznějí a dotvářejí kompaktní pohled na celé autorovo dílo,“ přiblížila Milada Frolcová, kurátorka výstavy, autora, který tak rozsáhlé dílo představí v Uherském Hradišti vůbec poprvé.

Spojovacím elementem této výstavy je člověk, civilizace, starobylá kulturní tradice. „Nalezneme zde stopy inspirace z antické mytologie (Medúza, Hypnos ad.), fascinace velkými mistry (Leonardo da Vinci), styly a dokonce i s konkrétními náměty. Vše zpracovává dále zcela autenticky a oživuje (ne)oživuje tak staré a nové příběhy,“ přidala Frolcová k výstavě, kterou můžete projít dál do prvního patra galerie, kde kurátorka Marie Martykánová v týž den představí soubor čítající téměř dvě stovky prací Jiřího Karla Heřmana. Muže, který prožil druhou polovinu svého osobního života v Uherském Hradišti a patřil k uznávaným osobnostem místního kulturního života.

„Autorská výstava v Galerii Slováckého muzea připomíná jak 125. výročí od narození tohoto umělce, ale také oživuje význam jeho tvorby v širších souvislostech. Nebyl jenom malířem z okruhu dalších, kteří tu žili a tvořili. V souladu s jeho celoživotní skromností představuje nevšední citovost, vnímavost, pracovitost a zaujetí i pro ten nejvšednější okamžik,“ zmiňuje Martykánová o výstavě s názvem Ateliér plný pohody umístěné do malého i velkého sálu prvního patra.

„V jeho malířském snažení najdeme lehký dotek francouzských impresionistů a barbizonské krajinářské školy, ale ve své poctivosti a upřímnosti si stále uvědomoval přednost vlastní cesty, k níž postupně také dospěl. Bez nadsázky se dá říct, že po etapě hledání se na Moravě našel a dozrál. Hradišťské milovníky umění potěší desítky obrázků z různých míst a zákoutí města, mezi nimiž nechybí ani prostor mařatických vinohradů, dodává Martykánová a vybízí k návštěvě, byť se jeho tvorba nikdy nezařadila do první kategorie českého umění.

Doprovodný program kromě možnosti tvořivých programů pro všechny typy škol doplní řada komentovaných prohlídek pod názvem Středy s Jiřím Heřmanem – 1. 11., 15. 11., 29. 11., 13. 12. se začátky v 17.00 hodin. Obě výstavy potrvají do 7. ledna 2017.

 

Galerie Slováckého muzea, Otakarova 103, Uherské Hradiště.

Vernisáž ve čtvrtek 26. října 2017 v 17.00 hodin. Výstavy potrvají do 7. ledna 2018.

 

Bližší Informace:

PhDr. Milada Frolcová, kurátorka výstavy, mobil: 774 124 015, e-mail: milada.frolcova@slovackemuzeum.cz

Mgr. Marie Martykánová, kurátorka výstavy, mobil: 774 124 016, e-mail: marie.martykanova@slovackemuzeum.cz

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Zdeněk Tománek

27. 06. 2024 - 13. 10. 2024
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Výstava je autorovou dílčí retrospektivou a představuje jak současné tak starší práce. Akademický sochař a pedagog Zdeněk Tománek (*1958) pochází z Uherského Hradiště, kde vystudoval kamenosochařství na Střední uměleckoprůmyslové škole. Ve studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění v ateliéru monumentálního sochařství (M. Axman, J. Hanzík). Zdeněk Tománek se však nezabývá pouze sochařstvím. V jeho díle má nezastupitelné místo i malba, kresba a realizace v architektuře. Jeho práce nalezneme například ve sbírkách Národní galerie v Praze, v Muzeu Stzuki Medalierskie ve Wroclawi, ale i v mnoha soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí. Uspořádal desítky samostatných výstav a účastnil se stovek kolektivních přehlídek umění.

Přečíst více

Expozice Krajina, sem tam zvíře / Umění jihovýchodní Moravy

13. 02. 2024 - 31. 12. 2025
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Pokračování dlouhodobého výstavního cyklu Umění jihovýchodní Moravy je tentokráte zaměřeno na krajinu. Ta představuje jeden z klasických námětů malířství, který je přirozeně zastoupen i ve sbírkách Galerie Slováckého muzea. Malba, ačkoli dominantní, však není zdaleka jediným výtvarným médiem, které se tímto tématem zabývá. Expozice tak představuje výběr děl ze sbírky, který je doplněn o intervence současných autorů, pracujících i v dalších médiích jako fotografie, video nebo socha. Nabízí dialog mezi různými výtvarnými technikami, odlišnými koncepcemi a různými generacemi autorů, kteří reagují na konkrétní místa nebo krajinu jako celkový fenomén. Snaží se postihnout to, co je krajině jako námětu výtvarného umění vlastní – iluzivní hloubku prostoru, do kterého chceme vstoupit, její schopnost podnítit rozjímání o věcech duchovních a její symbolistní sílu.

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.