Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Socha SKRÝŠ Roberta Bučka rozvibruje prostor před galerií

Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

30. 07. 2022 - 30. 06. 2023

Prostor před Galerií Slováckého muzea opět ožívá instalací monumentální sochy.

 Nyní prostor doplňuje socha SKRÝŠ sochaře Roberta Bučka. Město Uherské Hradiště se tak řadí k městům v České republice, která instalaci monumentálních soch ve veřejném prostoru dávají zelenou.

Koncepce projektu Socha pro město spočívá v prezentaci rozměrných děl současného sochařství, a to na travnaté ploše před budovou Galerie Slováckého muzea. Nejedná se o objekt, který bude součástí místa dlouhodobě, ale jde vždy o dočasnou instalaci sochy, která je zapůjčena autorem. Jednotlivé sochy nebo sousoší se mění zhruba po roce s cílem podpořit symbiózu umění a veřejného prostoru. Základní ideou této koncepce je přiblížit obyvatelům i návštěvníkům města současné sochařství v jeho různorodosti, napomoci socializovat danou lokalitu a rozšířit její kulturní a umělecký potenciál. Díky instalaci se nabízí kolemjdoucím o daném prostoru, ale i o vystavených sochařských dílech jinak přemýšlet a ukázat nové souvislosti. Instalace mimo hlavní centrum města navíc umožňuje vytvořit novou dominantu a oživit tak i méně frekventované místo.

S projektem bylo započato v létě roku 2021. Prvotinou se stala socha Meteorit od Petra Zubka. Pro rok 2022/2023 byla vybrána socha od Roberta Bučka. Jde o rozměrné dílo s názvem SKRÝŠ, jehož výška je téměř 4 metry, šířka 2,5 metru a délka 3 metry. Materiálem jsou masivní trámy ze smrkového dřeva a technikou zpracování pak klasické tesařské řemeslo ale i kontrolované opálení díla.

Robert Buček
(7. 12. 1979 Uherské Hradiště)
Po studiích uměleckého zpracování keramiky a kamene na Střední odborné škole v Luhačovicích studoval ateliér sochařství u profesora Maria Kotrby na Ostravské univerzitě. Studia zakončil doktorským studiem na Akademii krásných umění ve Wroclawi. Od roku 2007 vystavuje na skupinových a později i samostatných výstavách u nás i v zahraničí. Od roku 2014 vede Ateliér keramiky na KVV PdF UP v Olomouci. Žije a pracuje ve Starém Městě.

Představení sochy za účasti autora proběhne v sobotu 30. července v 18 hodin před Galerií Slováckého muzea.

Bližší informace: MgA. Lukáš Malina, kurátor Galerie Slováckého muzea

mobil: +420 734 282 497; e-mail: lukas.malina@slovackemuzeum.cz

https://www.instagram.com/galerie_sm/; www.slovackemuzeum.cz;  www.facebook.com/slovackemuzeum

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Spisovatel a výtvarník Jaroslav Kovanda a jeho nové knihy


Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

V rámci besedy, která začíná v 17.00, budou představeny ilustrace umělců, kteří přispěli ke vzniku bibliofilie Příběh opravdové lokomotivy a nové knihy Za oknem Kovanda. Vstup volný.

Přečíst více

Tomáš Měšťánek

02. 11. 2023 - 11. 02. 2024
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Autorská výstava akademického malíře Tomáše Měšťánka, jehož dlouholetým působišťěm se stalo město Uherské Hradiště. Tomáš Měšťánek (1951–2021) byl malířem – figuralistou, který se orientoval na výrazové pojetí malby, založeném na smyslovém přístupu k tématu, tvarové modifikaci a uvolněném malířském způsobu práce. Stavěl na skutečném prožitku a obsahovosti, syrovosti námětů, nikdy nic neidealizoval. Životním a nevyčerpatelným zdrojem inspirace byla pro Tomáše Měšťánka sociální tematika, člověk a společnost, život na periférii, realita viděná z nekonvenčního úhlu. Všímal si projevů života, které některým lidem zůstanou vždy skryty – života tuláků, bezdomovců a žebráků na nárožích. Zachycoval atmosféru nasáklou vnitřním napětím drogami, lhostejností, okenou. Podněty k práci nacházel prakticky všude, v každodenních rituálech, které člověku utváří každou hodinu, den, rok a které neustále opakujeme (např. nákupy v supermarketech, sledování televize, návštěva u holiče, lékaře, na úřadech, v hospodě…), v ulicích plných konzumních reklam, kde i v davu se cítíš osamělý, na nádražích, která se stávají pomyslnou křižovatkou života i mementem… K některým tématům se často vracel (portrét i autoportrét, don Quijote, Vincent van Gogh, prokletí básníci, Franz Kafka, město, ulice, hospoda…), žádné téma nebylo ukončené, stále měl co dodat… S nadsázkou, ironií, sebeironií, sarkasmem, bez sentimentu. Dalo by se říct, že se Měšťánkova malba a kresba stala sociologickým průzkumem společnosti pomocí obrazu. Vernisáž se koná ve čtvrtek 2. listopadu. 2023 v 17.00 v Galerii Slováckého muzea, Otakarova 103, Uherské Hradiště.      

Přečíst více

V. slovácký košt slivovice


Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Svátek milovníků lahodného tekutého moku! Letoš už pátý ročník této voňavé akce! Co patří ke Slovácku kromě vína? Přeci slivovice! Společnost přátel slivovice České republiky a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti srdečně zvou na V. slovácký košt slivovice. Půlkulatý ročník se uskuteční v barokní budově galerie, která si letos připomíná 300 let od svého dokončení. K ochutnání bude výběr té nejlepší slivovice vypálené a vybrané degustátory z celého Slovácka. V průběhu setkání budete mít možnost zdegustovat kolem sta nejlepších vzorků, v podvečer pak můžete očekávat slavnostní vyhlášení vítězů, kteří obsadili první tři místa. Šampion Slovácka, tedy vítězný vzorek, bude následně uložen v Archivu vítězů v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově. O stylový hudební doprovod se postará cimbálová muzika Ohnica z Uherského Hradiště, chybět nebude ani něco na zub. Inspirativní koštovací atmosféru navodí také právě probíhající výstava děl malíře Tomáše Měšťánka. Vstupné ve výši 200 Kč zahrnuje koštovku, katalog, Lihové noviny, samolepku koštu a samolepku Společnost přátel slivovice České republiky. Žetony k ochutnávce vzorků v ceně 15 Kč budou k prodeji samostatně. Akce se koná  v čase 15.00 - 22.00.    

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.