Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Socha SKRÝŠ Roberta Bučka rozvibruje prostor před galerií

Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

30. 07. 2022 - 30. 06. 2023

Prostor před Galerií Slováckého muzea opět ožívá instalací monumentální sochy.

 Nyní prostor doplňuje socha SKRÝŠ sochaře Roberta Bučka. Město Uherské Hradiště se tak řadí k městům v České republice, která instalaci monumentálních soch ve veřejném prostoru dávají zelenou.

Koncepce projektu Socha pro město spočívá v prezentaci rozměrných děl současného sochařství, a to na travnaté ploše před budovou Galerie Slováckého muzea. Nejedná se o objekt, který bude součástí místa dlouhodobě, ale jde vždy o dočasnou instalaci sochy, která je zapůjčena autorem. Jednotlivé sochy nebo sousoší se mění zhruba po roce s cílem podpořit symbiózu umění a veřejného prostoru. Základní ideou této koncepce je přiblížit obyvatelům i návštěvníkům města současné sochařství v jeho různorodosti, napomoci socializovat danou lokalitu a rozšířit její kulturní a umělecký potenciál. Díky instalaci se nabízí kolemjdoucím o daném prostoru, ale i o vystavených sochařských dílech jinak přemýšlet a ukázat nové souvislosti. Instalace mimo hlavní centrum města navíc umožňuje vytvořit novou dominantu a oživit tak i méně frekventované místo.

S projektem bylo započato v létě roku 2021. Prvotinou se stala socha Meteorit od Petra Zubka. Pro rok 2022/2023 byla vybrána socha od Roberta Bučka. Jde o rozměrné dílo s názvem SKRÝŠ, jehož výška je téměř 4 metry, šířka 2,5 metru a délka 3 metry. Materiálem jsou masivní trámy ze smrkového dřeva a technikou zpracování pak klasické tesařské řemeslo ale i kontrolované opálení díla.

Robert Buček
(7. 12. 1979 Uherské Hradiště)
Po studiích uměleckého zpracování keramiky a kamene na Střední odborné škole v Luhačovicích studoval ateliér sochařství u profesora Maria Kotrby na Ostravské univerzitě. Studia zakončil doktorským studiem na Akademii krásných umění ve Wroclawi. Od roku 2007 vystavuje na skupinových a později i samostatných výstavách u nás i v zahraničí. Od roku 2014 vede Ateliér keramiky na KVV PdF UP v Olomouci. Žije a pracuje ve Starém Městě.

Představení sochy za účasti autora proběhne v sobotu 30. července v 18 hodin před Galerií Slováckého muzea.

Bližší informace: MgA. Lukáš Malina, kurátor Galerie Slováckého muzea

mobil: +420 734 282 497; e-mail: lukas.malina@slovackemuzeum.cz

https://www.instagram.com/galerie_sm/; www.slovackemuzeum.cz;  www.facebook.com/slovackemuzeum

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

RATOLEST, Pavol Stručka

24. 11. 2022 - 12. 02. 2023
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Mistrovská malířská díla renesance a baroka nejsou pouze historií, ale oslovují a vybízí k tvorbě i současnou generaci umělců. Pavol Stručka (*1981) patří k současné slovenské generaci malířů, která tvoří v realistickém stylu a hledá inspiraci u starých mistrů především renesance a baroka, jejichž přístupy se snaží v malbě reflektovat, dále rozvíjet a nově interpretovat. Jeho tématy jsou krajina, portrét, a především lidská figura. Pracuje technikou olejomalby. Žije a tvoří v Hodoníně, kde pedagogicky působí na Střední průmyslové a umělecké škole. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 24. listopadu v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 12. února 2023.      

Přečíst více

KOVÁŘÍKOVI. Ludmila, Miroslav a Jan Kováříkovi

24. 11. 2022 - 12. 02. 2023
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

„Jablko nepadá daleko od stromu“, praví jedno lidové rčení, které rodina Kováříkových z Ratíškovic u Hodonína zcela naplňuje. Již několik generací je spojeno s výtvarnou tvorbou, lidovou, užitou a uměleckou. Forma jejich výtvarného projevu je však vždy zcela autonomní. Miroslav Kovářík se věnuje převážně drobné plastice, medaili a plaketě. Žár ohně mu umožňuje tavit ve vlastní slévárně bronz. Struktury a fragmenty reality symbolizují v jeho reliéfech celou pestrost a složitost našeho světa. Ludmila Kováříková vyniká jako excelentní designér a technolog veškerých keramických a porcelánových materiálů. Z užitého umění přenáší jasnou tvarovou přesnost do svých nápaditých kompozic volné tvorby. Přímý plamen je pro ni jednou z možností, jak docílit neobvyklých povrchů svých uměleckých objektů a plastik (raku). Jan Kovářík vytváří organické abstraktní objekty v nejrůznějších formách, velikostech, skupenstvích i barvách, které často připomínají něco, co tu vyrostlo nebo žije – tedy přírodniny, případně živou organickou hmotu. Sám o nich mluví jako o podhoubí, narůstající buněčné hmotě. Používá všechny druhy moderních akrylátů a jejich derivací, aby jeho objekty co nejplynuleji expandovaly do prostoru. Jejich povrch však pokrývá zcela klasickou metodou – trpělivě tečkuje svá rozměrná díla štětečkem, aby iluze vibrujícího povrchu byla co nejdokonalejší. „Kováříci“ si již dávno našli své místo na současné výtvarné scéně, jak napovídá výčet výstav samostatných i společných, sympozií, realizací ve veřejném prostoru a zastoupení ve veřejných i soukromých sbírkách. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 24. listopadu v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 12. února 2023.   FOTO: JAN KOVÁŘÍK          

Přečíst více

Rockové koledování s Janem Gajdošíkem a jeho přáteli


Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Tradiční předvánoční hudební setkání na nádvoří galerie. Přijďte se vánočně naladit. 30. ročník rockového koledování, který je současně ročníkem posledním, představí tyto hosty: DoGa UH Jenka Bednářová Jana Hanáčková Adéla Papayová Jiří Dohnal Jan Jagoš Ondřej Jagoš Ivo Ledabyl Petr Vlček Galerie Slováckého muzea, Otakarova 103, čtvrtek 8. prosince v 18 hodin. Vstupné dobrovolné.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.