Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Socha SKRÝŠ Roberta Bučka rozvibruje prostor před galerií

Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

30. 07. 2022 - 30. 06. 2023

Prostor před Galerií Slováckého muzea opět ožívá instalací monumentální sochy.

 Nyní prostor doplňuje socha SKRÝŠ sochaře Roberta Bučka. Město Uherské Hradiště se tak řadí k městům v České republice, která instalaci monumentálních soch ve veřejném prostoru dávají zelenou.

Koncepce projektu Socha pro město spočívá v prezentaci rozměrných děl současného sochařství, a to na travnaté ploše před budovou Galerie Slováckého muzea. Nejedná se o objekt, který bude součástí místa dlouhodobě, ale jde vždy o dočasnou instalaci sochy, která je zapůjčena autorem. Jednotlivé sochy nebo sousoší se mění zhruba po roce s cílem podpořit symbiózu umění a veřejného prostoru. Základní ideou této koncepce je přiblížit obyvatelům i návštěvníkům města současné sochařství v jeho různorodosti, napomoci socializovat danou lokalitu a rozšířit její kulturní a umělecký potenciál. Díky instalaci se nabízí kolemjdoucím o daném prostoru, ale i o vystavených sochařských dílech jinak přemýšlet a ukázat nové souvislosti. Instalace mimo hlavní centrum města navíc umožňuje vytvořit novou dominantu a oživit tak i méně frekventované místo.

S projektem bylo započato v létě roku 2021. Prvotinou se stala socha Meteorit od Petra Zubka. Pro rok 2022/2023 byla vybrána socha od Roberta Bučka. Jde o rozměrné dílo s názvem SKRÝŠ, jehož výška je téměř 4 metry, šířka 2,5 metru a délka 3 metry. Materiálem jsou masivní trámy ze smrkového dřeva a technikou zpracování pak klasické tesařské řemeslo ale i kontrolované opálení díla.

Robert Buček
(7. 12. 1979 Uherské Hradiště)
Po studiích uměleckého zpracování keramiky a kamene na Střední odborné škole v Luhačovicích studoval ateliér sochařství u profesora Maria Kotrby na Ostravské univerzitě. Studia zakončil doktorským studiem na Akademii krásných umění ve Wroclawi. Od roku 2007 vystavuje na skupinových a později i samostatných výstavách u nás i v zahraničí. Od roku 2014 vede Ateliér keramiky na KVV PdF UP v Olomouci. Žije a pracuje ve Starém Městě.

Představení sochy za účasti autora proběhne v sobotu 30. července v 18 hodin před Galerií Slováckého muzea.

Bližší informace: MgA. Lukáš Malina, kurátor Galerie Slováckého muzea

mobil: +420 734 282 497; e-mail: lukas.malina@slovackemuzeum.cz

https://www.instagram.com/galerie_sm/; www.slovackemuzeum.cz;  www.facebook.com/slovackemuzeum

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Zdeněk Tománek

27. 06. 2024 - 13. 10. 2024
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Výstava je autorovou dílčí retrospektivou a představuje jak současné tak starší práce. Akademický sochař a pedagog Zdeněk Tománek (*1958) pochází z Uherského Hradiště, kde vystudoval kamenosochařství na Střední uměleckoprůmyslové škole. Ve studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění v ateliéru monumentálního sochařství (M. Axman, J. Hanzík). Zdeněk Tománek se však nezabývá pouze sochařstvím. V jeho díle má nezastupitelné místo i malba, kresba a realizace v architektuře. Jeho práce nalezneme například ve sbírkách Národní galerie v Praze, v Muzeu Stzuki Medalierskie ve Wroclawi, ale i v mnoha soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí. Uspořádal desítky samostatných výstav a účastnil se stovek kolektivních přehlídek umění.

Přečíst více

Expozice Krajina, sem tam zvíře / Umění jihovýchodní Moravy

13. 02. 2024 - 31. 12. 2025
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Pokračování dlouhodobého výstavního cyklu Umění jihovýchodní Moravy je tentokráte zaměřeno na krajinu. Ta představuje jeden z klasických námětů malířství, který je přirozeně zastoupen i ve sbírkách Galerie Slováckého muzea. Malba, ačkoli dominantní, však není zdaleka jediným výtvarným médiem, které se tímto tématem zabývá. Expozice tak představuje výběr děl ze sbírky, který je doplněn o intervence současných autorů, pracujících i v dalších médiích jako fotografie, video nebo socha. Nabízí dialog mezi různými výtvarnými technikami, odlišnými koncepcemi a různými generacemi autorů, kteří reagují na konkrétní místa nebo krajinu jako celkový fenomén. Snaží se postihnout to, co je krajině jako námětu výtvarného umění vlastní – iluzivní hloubku prostoru, do kterého chceme vstoupit, její schopnost podnítit rozjímání o věcech duchovních a její symbolistní sílu.

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.