Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Solitéři - Jiří Lindovský, Jiří Eliška, Radek Petříček

Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

20. 07. 2017 - 10. 09. 2017

Výstava představuje tři umělce – malíře, solitéry, kteří spojili virtuózní kresebnost s osobitostí výtvarného myšlení do výjimečného originálního uměleckého díla.

Solitéři na scéně

Náhled na stav duše, do detailu propracované anatomie těla i pohled na autora symbolu

Ani o prázdninách v Galerii Slováckého muzea aktivita v přípravě nových výstav nepolevuje. Pro chvíle nepohody, kdy slunce střídá déšť, kurátorka galerie Milada Frolcová zanedlouho spolu s třemi autory zahájí výstavu pod společným názvem Solitéři. Přízemní sál galerie od čtvrtku 20. července, 17.00 hodin bude patřit kresbě Jiřího Lindovského, Jiřího Elišky a Radka Petříčka. „Výstavou návštěvníkům představíme práci tří významných osobností naší současné výtvarné scény. Práci tří malířů, kteří jsou si vědomi nenahraditelnosti kresby a jejímu studiu a rozvíjení zasvětili téměř celý svůj dosavadní tvůrčí příběh,“ charakterizovala Milada Frolcová trojlístek vystavujících.

Už běžný pohled na jejich díla napovídá, že se výstava stane poutavou a jedinečnou exkurzí do jejich tvorby. Která se odvíjí bez dramatických zvratů. V čase tvoření je při ponoru pod povrch věcí, dějů a světa vůbec, totiž provází neustále sílící rozjímání a zkoumání. To vše se snaží vnést do svých prací. „Od diváka se při pohledu na díla vyžaduje značná dávka soustředění, neboť v nynější uspěchané době bohužel postrádáme koncentraci. Každý totiž kresebnou techniku vyjadřuje po svém. Kromě této specifické tvůrčí práce je spojuje i pedagogická činnost,“ upřesnila Frolcová. Jiří Lindovský předává své zkušenosti výtvarnému „dorostu“ nejdéle, již od roku 1990 (nejprve na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, později na Akademii výtvarných umění v Praze, na Univerzitě Palackého v Olomouci), Jiří Eliška vyučoval grafický design na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, nyní v Ateliéru Grafického designu UTB ve Zlíně a Radek Petříček působí na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáši Bati ve Zlíně.

                Ač autory spojuje víc než několik základních činitelů, každý má svůj charakteristický projev. Malíř, kreslíř, grafik, autor realizací v oblasti užitého umění Jiří Lindovský (*1948) ve svých kresbách, grafikách a malbách parafrázuje svět techniky. Patřil k prvním umělcům v Československu, kteří objevili výtvarnou přitažlivost světa techniky – strojů, přístrojů, monitorů, prostorů, zátiší, světa stvořeného člověkem, existující však nezávisle na něm. Již od 70. let 20. století vytvářel grafiky, kresby a vrstvené reliéfy letadel anebo televizních obrazovek.

Jiří Eliška (*1948) se celý svůj život věnuje především grafickému designu. Zabývá se tvorbě značek, symbolů, typografickým koncepcím, reklamní grafice, divadelnímu plakátu a vytváří autorská písma. Ve své volné tvorbě, v kresbě i v malbě. Je důsledným figuralistou. Kromě obrazů, zaujatých ženskou krásou, vytváří rovněž portréty přátel a lidí, kteří jsou pro něj zajímaví. Co je však pro něj zásadní, veškeré výtvarné aktivity prostupuje kresba, která má přirozenou lehkost, samozřejmost, formální logiku a osobitý rukopis.

 Nejmladším z výše uvedených solitérů je Radek Petříček (*1978). Již od dětství ho zajímalo, jak co nejvěrněji zachytit lidskou mimiku, drobné pokrčení prstů nebo ležícího člověka. Není divu, že jeho zájem ovládla vědecká kresba, konkrétně anatomie lidského těla. Tomuto tématu věnoval nejen stovky hodin, ale i svou disertační práci, která na začátku letošního roku rovněž vyšla knižně.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Zdeněk Tománek

27. 06. 2024 - 13. 10. 2024
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Výstava je autorovou dílčí retrospektivou a představuje jak současné tak starší práce. Akademický sochař a pedagog Zdeněk Tománek (*1958) pochází z Uherského Hradiště, kde vystudoval kamenosochařství na Střední uměleckoprůmyslové škole. Ve studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění v ateliéru monumentálního sochařství (M. Axman, J. Hanzík). Zdeněk Tománek se však nezabývá pouze sochařstvím. V jeho díle má nezastupitelné místo i malba, kresba a realizace v architektuře. Jeho práce nalezneme například ve sbírkách Národní galerie v Praze, v Muzeu Stzuki Medalierskie ve Wroclawi, ale i v mnoha soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí. Uspořádal desítky samostatných výstav a účastnil se stovek kolektivních přehlídek umění.

Přečíst více

Expozice Krajina, sem tam zvíře / Umění jihovýchodní Moravy

13. 02. 2024 - 31. 12. 2025
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Pokračování dlouhodobého výstavního cyklu Umění jihovýchodní Moravy je tentokráte zaměřeno na krajinu. Ta představuje jeden z klasických námětů malířství, který je přirozeně zastoupen i ve sbírkách Galerie Slováckého muzea. Malba, ačkoli dominantní, však není zdaleka jediným výtvarným médiem, které se tímto tématem zabývá. Expozice tak představuje výběr děl ze sbírky, který je doplněn o intervence současných autorů, pracujících i v dalších médiích jako fotografie, video nebo socha. Nabízí dialog mezi různými výtvarnými technikami, odlišnými koncepcemi a různými generacemi autorů, kteří reagují na konkrétní místa nebo krajinu jako celkový fenomén. Snaží se postihnout to, co je krajině jako námětu výtvarného umění vlastní – iluzivní hloubku prostoru, do kterého chceme vstoupit, její schopnost podnítit rozjímání o věcech duchovních a její symbolistní sílu.

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.