Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Textil bez hranic

Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

18. 04. 2019 - 23. 06. 2019

Výstavní projekt textilní umělecké tvorby si už v pěti ročnících získal obdiv, uznání a respekt nejen v zemích Visegrádské čtyřky (Slovensko, Česko, Polsko, Maďarsko), ale především v kruzích výtvarníků z celého světa.

Světová špička textilní branže se představuje v Uherském Hradišti

Do Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti po třech letech zamířila světová umělecká špička. Výtvarná díla, jejichž společné téma se opírá o textilní uměleckou tvorbu v mimořádném rozsahu a celosvětovém významu obsazují všechny prostory galerie a nabídnou pohled na novou, inspirativní a kreativní činnost v pěti kontinentech. Textile Art of Today, 5. ročník mezinárodního projektu bude k vidění do 23. června 2019. Po velkolepém ohlasu na bratislavské premiéře v Danubiana Meulensteen Art Museum a slovenské repríze v popradské Tatranské galerii, je Uherské Hradiště dalším místem, kde se v jedinečném souboru setkává téměř celý svět. Významným faktem této události je to, že Slovácké muzeum je jediným partnerem za ČR.

„Bez nadsázky se dá potvrdit, že každý další ročník si získává pozornost umělců napříč všemi kontinenty a je výjimečnou příležitostí k prezentaci autorských aktivit v této disciplíně. Textilní tvorba už dávno není jen vymezeným okruhem klasických technik, ale rozvíjí se v rozsáhlém záběru námětů, postupů a materiálů, nová komunikační a moderní média nevyjímaje,“ komentuje Marie Martykánová, kurátorka výstavy.

S neuvěřitelnou dynamikou pracují výtvarníci po celém světě v odvážných propojeních a zpracováních. Do 5. ročníku se přihlásilo na 400 autorů s tisícem artefaktů. To by se samozřejmě nevešlo do žádného výstavního prostoru, proto se komise kurátorská a hlavní porota musely rozhodovat na výběru optimálního počtu těch nejlepších a nejzajímavějších exponátů. „Většina prací vykazovala nadprůměrnou hodnotu originality, nápaditosti i překvapivých výsledků kombinačního uplatnění různorodosti. Výsledkem je soubor v počtu přes 120 výtvarných děl od 80 autorů. Obě komise se shodly na rozsahu od specifických tradičních pramenů po současnou tvůrčí uvolněnost, mnohdy až experimentální,“ doplnila Martykánová a pustila se do výčtu zemí, které se projektu účastní: „Austrálie, Česko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Holandsko, Chile, Indonézie, Island, Itálie, Izrael, Japonsko, Jižní Afrika, Jižní Korea, Kanada, Litva, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko, Švýcarsko, Taiwan, Turecko, USA, Velká Británie, Venezuela.“

Celá výstava vypráví i vzpomíná, uklidňuje i provokuje, je tichá i mluvící, klidná i v pohybu, černá, bílá, barevná i svítící. Z plejády prací kurátorka představila slovenskou studentku Lucii Seppovou. „Pracovně toto dílo nazývám mluvící knížky. Byla vybrána i podruhé a zaujala nás se zajímavým propojením s audio technikou. Vybraným knihám, které by nejspíš skončily v kontejneru, vdechla nový život. Využila speciální černé barvy, která dokáže přenášet elektrický impuls. Po dotyku na správné místo se spustí různé druhy audio nahrávek zvuků, písní nebo rozhovorů. Líbí se mi, že jim dala nový život,“ nechala se slyšet Martykánová.

Každé dílo s sebou nese autorský příběh, vzpomínky na realizaci, proto bude vizuální sdělení podpořeno i krátkými komentáři, které návštěvníkům více přiblíží případný vhled do autorova smýšlení a tvorby.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Jak se dělá galerie – přednáška Rostislava Koryčánka


Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Rostislav Koryčánek – přední historik umění a architektury je mimo jiné spoluautorem stejnojmenné knihy. Kniha Jak se dělá galeri srozumitelným a zábavným způsobem vysvětluje malým čtenářům, jak galerie vznikly, jak fungují a co nám dnes mohou přinášet. Přednáška je určena široké veřejnosti, velmi užitečná však může být i pedagogům, kteří by rádi svět umění zpřístupňovali svým žákům a studentům. Začátek v 17 hodin. Vstupné: 100 Kč – dospělí 70 Kč – děti 6–15 let, studenti, senioři

Přečíst více

Komentovaná prohlídka výstavy Návraty malíře Pavla Vavryse


Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Výstavou bude od 15 hodin provázet historička umění PhDr. Milada Frolcová a Pavel Vavrys.

Přečíst více

SAMA V HORÁCH / Lenka Falušiová

21. 03. 2024 - 26. 05. 2024
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Autorka se věnuje především kresbě a grafice, kterou vystudovala v Ateliéru grafiky I. u prof. Jiřího Lindovského a prof. Dalibora Smutného na pražské AVU. Hlavní inspirací pro její práci je především příroda. Technikami hlubotisku jako čárový lept nebo mezzotinta, vytváří výseky z hustých lesů, podrostů a skal. I když jsou tyto náměty naturalisticky zpracované, s odstupem vypadají spíše jako abstraktní struktury než vědecké studie. Působí trochu jako hledání řádu-nějakého opakujícího se vzoru v chaosu. V roce 2020 získala cenu Grafika roku, za techniku tisku z hloubky. Její díla jsou zastoupena jak ve sbírkách českých galerií, tak například ve sbírkách National museum of Fine Arts R.O.C. na Taiwanu nebo National Library of Catalonia v Barceloně. Vernisáž se koná 21. 3. 2024 v 17.00 hodin.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.