Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Textil jako prvek umění ve výstěvě Textile art of Today

Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

21. 07. 2022 - 16. 10. 2022

Po delší odmlce hostí Galerie Slováckého Muzea mezinárodní projekt trienále textilní tvorby, jehož hlavní ideou je prezentace současné světové textilní a vizuální tvorby jako moderní a dynamické disciplíny. Textil je představen jako prvek umění.

„Textil, vlákno, nitě, ale i výrazné intermediální přesahy a stále silnější vstupy digitální technologií od tisku přes strojové šití až po videa virtuální prostor. To vše nabízí toto umělecké setkání, jehož součástí jsou nově i naléhavá ekologická témata a problémy apelující na poškozování životního prostředí a globální oteplování,“ dodává kurátor výstavy MgA. Lukáš Malina.

Ve tříletých cyklech vzniká výstav prezentovaná prostřednictvím pěti reinstalací ve čtyřech evropských státech – Slovenské republice, Maďarsku, Polsku a České republice. Uherskohradišťská galerie se tak připojuje k takovým místům, jako je Vigadó Gallery v Budapešti či Danubiana Meulensteen Art Museum jižně od Bratislavy.

„Specifikem tohoto trienále je jeho mobilita – představení finalistů ve čtyřech sousedních státech, čímž se znásobuje význam tohoto projektu ve středoevropském prostoru. Má tak zvýšit povědomí u široké veřejnosti a zejména přispět ke změně vnímání textilního umění od řemeslně-dekorativní či užitkové disciplíny k té, která vykročila směrem k 3D, ke svobodnému a dynamickému expandovanému poli instalací a environmentu,“ doplňuje Malina k mezinárodnímu projektu.

Na 6. ročníku Textile Art of Today je zastoupeno 83 autorů ze všech kontinentů světa. Odborným garantem projektu je PhDr. Vladimír Beskid, ředitelem projektu Textile Art of Today je akad. mal. Andrej Augustín.

Na festivalu je udělována hlavní cena Božena Augustínové, rodačky z Topolné u Uherského Hradiště. Jako všestranná umělkyně v různých oblastech umění, zejména však tvůrkyně netkané tapisérie artprotis a arttex, byla jednou ze zakládajících členů Klubu textilních výtvarníků Arttex. Bohatou zahraniční výstavní činnosti se přičinila o šíření její jedinečnosti ve světě.

Galerie Slováckého muzea, Otakarova 103, Uherské Hradiště. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 21. července v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 16. října 2022.

 

Bližší informace: MgA. Lukáš Malina, kurátor výstavy

mobil: +420734282497

e-mail: lukas.malina@slovackemuzeum.cz

www.slovackemuzeum.cz, www.facebook.com/slovackemuzeum

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Zdeněk Tománek

27. 06. 2024 - 13. 10. 2024
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Výstava je autorovou dílčí retrospektivou a představuje jak současné tak starší práce. Akademický sochař a pedagog Zdeněk Tománek (*1958) pochází z Uherského Hradiště, kde vystudoval kamenosochařství na Střední uměleckoprůmyslové škole. Ve studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění v ateliéru monumentálního sochařství (M. Axman, J. Hanzík). Zdeněk Tománek se však nezabývá pouze sochařstvím. V jeho díle má nezastupitelné místo i malba, kresba a realizace v architektuře. Jeho práce nalezneme například ve sbírkách Národní galerie v Praze, v Muzeu Stzuki Medalierskie ve Wroclawi, ale i v mnoha soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí. Uspořádal desítky samostatných výstav a účastnil se stovek kolektivních přehlídek umění.

Přečíst více

Expozice Krajina, sem tam zvíře / Umění jihovýchodní Moravy

13. 02. 2024 - 31. 12. 2025
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Pokračování dlouhodobého výstavního cyklu Umění jihovýchodní Moravy je tentokráte zaměřeno na krajinu. Ta představuje jeden z klasických námětů malířství, který je přirozeně zastoupen i ve sbírkách Galerie Slováckého muzea. Malba, ačkoli dominantní, však není zdaleka jediným výtvarným médiem, které se tímto tématem zabývá. Expozice tak představuje výběr děl ze sbírky, který je doplněn o intervence současných autorů, pracujících i v dalších médiích jako fotografie, video nebo socha. Nabízí dialog mezi různými výtvarnými technikami, odlišnými koncepcemi a různými generacemi autorů, kteří reagují na konkrétní místa nebo krajinu jako celkový fenomén. Snaží se postihnout to, co je krajině jako námětu výtvarného umění vlastní – iluzivní hloubku prostoru, do kterého chceme vstoupit, její schopnost podnítit rozjímání o věcech duchovních a její symbolistní sílu.

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.