Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

TEXTILE ART OF TODAY 2015 - 2017

Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

24. 11. 2016 - 15. 01. 2017

IV. ročník světové přehlídky umělecké textilní tvorby. Slovácké muzeum se už podruhé stává partnerem výjimečného projektu, jehož hlavním organizátorem je slovenské občanské sdružení Trienále textilu bez hranic.

 

Výstava vystavěná na příbězích

Díla textilních tvůrců z celého světa k vidění pouze v Galerii SM v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum se opět podílí na mezinárodním projektu umělecké textilní tvorby, do kterého přistoupilo před třemi lety jako jediný výstavní reprezentant České republiky. Pod letošním názvem Textile Art of Today bude na sklonku listopadu v Galerii Slováckého muzea zpřístupněn pohled do výtvarných ateliérů celého světa. Od Japonska přes Austrálii, celou Evropu s odbočkou do Afriky až po Ameriku. „Kdo si loni myslel, že během třech ročníků všechno viděl, velice se mýlí. S rukou na srdce mohu říct, že je to opět výjimečný, ojedinělý výstavní projekt textilní tvorby světové úrovně. S možností návštěvy v České republice pouze v Uherském Hradišti,“ oplývala nadšením kurátorka Marie Martykánová, a hýřila superlativy nad poslední výstavou v letošním roce.

Čtvrtý ročník tohoto mimořádného počinu posunuje obor do překvapujících objevů a nových souvislostí. Původní technologické postupy, typické pro textilní tvorbu, jsou rozšířené o nové materiály v kombinacích s originálními autorskými nápady a uměleckými záměry. „Dřívější závislost na klasických technikách, jako jsou gobelín, tapisérie, artprotis a mnohé další, našla letos nové variace, které se přemísťují do prostorových objektů, v nichž nastává propojení s různými matériemi a vytváří tak nové, nezvyklé formace a kompozice,“ popsala Martykánová nové umělecké ztvárnění a trendy.

„Řada světových umělců se při realizaci nechala inspirovat moderními médii, a tak s pomocí videozáznamů je přímo dokumentován vznik díla. Nechybí zvuková kulisa a v mnoha případech je téma rozvedeno do širokých souvislostí mezi výtvarným základem a odkazy na společenské, sociální i čistě osobní problémy a prožitky umělce. Výsledkem je působivé sdělení a navození maximálního prožitku, když stojíte před dílem tzv. face to face,“ řekla Martykánová s nadšenými gesty a nezapomněla opět podotknout, že se bez nadsázky jedná o vývoj tohoto mezinárodního projektu naprosto výjimečným směrem.

Za výběrem přihlášených autorů stojí bratislavské občanské sdružení Trienále textilu bez hranic. „Jestliže minulý ročník byl považovaný za vrcholný úspěch, pak tento další předčil opravdu veškerá očekávání. Přihlásilo se 230 autorů z 5 světadílů, 41 zemí, kteří nabídli 470 výtvorů. Bylo velice obtížné vybrat do výstavní kolekce ty nejlepší a také s přihlédnutím na prostorové možnosti interiérů jednotlivých partnerů,“ hodnotila Martykánová, která se svými kolegy z muzeí zapojených do projektu stojí za konečným výběrem letošních 76 autorů. „Kolekce představuje přes osm desítek exponátů, přičemž velké skládané objekty posunují počet přes stovku. Autoři umělecké textilní tvorby se po celém světě snaží o co nejoriginálnější výsledek a právě tento výjimečný projekt jim dává příležitost k prezentaci i vzájemné konfrontaci. Co dílo, to nápad: např. srbský autor při pletení využil magnetofonovou pásku místo vlny, nebo ze slovenské dílny, kdy autorka využila textilní vzorkovnice, jejíž části zakomponovala do šatů připomínající baletní kostým,“ zdůraznila kurátorka. Pohled do sálu jí dává za pravdu, že autorům opravdu nechybí překvapující vynalézavost, kreativita a precizní zpracování a přitom setrvání v pomyslných mantinelech hlavního kritéria, kterým je textil.

Výstavu zaštítili ministři kultury Visegrádské čtyřky.

 

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.