Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Tyjátr je když... a Beran, Hrabec, Melichárek

Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

10. 05. 2018 - 08. 07. 2018

6. ročník přehlídky žákovských prací z hradišťské ZUŠky opět překvapí množstvím nápadů, výtvorů, použitých technik a materiálů. Stovky exponátů v nápadité instalaci potěší veřejnost, ale zároveň poslouží jako inspirace pro výtvarnou výchovu v MŠ a ZŠ

Pocta triu krajinářů a rozmanitost ZUŠ

Žáci uherskohradišťské ZUŠ prostory Galerie doslova zaplnili až po strop

 

Otevření dvou zbrusu nových výstav v Galerii Slováckého muzea je na spadnutí. Obzvláště jsou netrpěliví žáci Základní umělecké školy v Uherském Hradišti. Ti totiž po šesté nejen pro hradišťské publikum připravili velkou výstavu svých autorských prací s názvem Tyjátr je když…

„Výtvarný projekt uherskohradišťské Zušky zaplní celé první poschodí Galerie Slováckého muzea. Je to vždycky mimořádná událost. S velkou zvědavostí a očekáváním, jak si žáci poradili se zadaným tématem a kolik se sejde exponátů,“ svěřila se Marie Martykánová, kurátorka výstavy. Výtvarná díla provedená v různých technikách a materiálech, vytvářejí malí a mladí autoři různého věku, opět přinášejí nespočet nápadů, nad nimiž i dospělý divák může žasnout. „Bez nadsázky se dá říct, že úroveň těchto přehlídek stále stoupá, na čemž mají zásluhu skvělí pedagogové a jejich žáci. Letošní téma bylo poněkud potměšilé (Tyjátr je když…) Od prvních nápadů spojených s divadelním prostředím se postupně na ZUŠce posunovali ke stále širšímu významu a obsahu vztahující se ke slovu tyátr,“ řekla Martykánová.

Galerie je doslova napěchovaná až po strop, a to je pouze výběr vyrobených prací. Do sálů se nakonec svezlo a rozmístilo téměř 1.400 jednotlivých prací a 47 objektů. „Je to naprosto výjimečný výsledek. Při pohledu do výstavního prostoru je v konečném důsledku tyjátr vlastně celý lidský život, ať už se odehrává v divadle, ve společnosti nebo doma. Prostě je všude tam, kde se něco děje. A nenechejme se mýlit, že tyjátr dělají jenom lidé. Akční situace najdeme i v pohádkách, takže nás to téma provází v každém věku,“ zhodnotila Martykánová a vyzvala k návštěvě mateřské a základní školy, protože o inspiraci k výuce výtvarné výchovy zde není nouze.

Pro pohodu letních dnů bude současně v týž den otevřena i druhá výstava tria oblíbených a uznávaných malířů, kteří spojili svůj život s Uherským Hradištěm – Josef Beran, Jaroslav Hrabec, Jaroslav Melichárek, Obrazy pro potěšení.  Kurátorka Marie Martykánová ji připravila jako poctu jejich výtvarnému úsilí a k připomínce jejich přínosu na půdě regionálního umění. „Byli pracovití, poctiví ve své tvorbě, skromní a laskaví, a to je důvod, proč i s odstupem let je důležité je připomenout. Ve svém mladém věku určitě netušili, že se setkají v jednom místě, a že budou zároveň přátelé. Jejich životní příběhy jsou zajímavé z hlediska postupného směřování k výtvarné tvorbě, ale také do stejného města a stejnému uměleckému sdělení,“ zmiňuje Martykánová.

I když v názvu výstavy jsou řazeni abecedně, tak nejstarší z nich byl akademický malíř Jaroslav Melichárek (1910–1985). V Hradišti se narodil a po celý život mu zůstal věrný. Josef Beran se sice narodil v Chropyni (1916–1989), dětství prožil v Halenkovicích, ale nakonec také zakotvil v Hradišti. To Jaroslav Hrabec měl z rodných Palkovic na severní Moravě poněkud delší cestu, ale přes zlínské působení se také v Hradišti usadil. A co měli všichni tři společného? „Hlavně výtvarný zájem o krajinu a přírodu, každý podle svého názoru a rukopisu. Všichni tři si občas s oblibou malovali květinová zátiší a také portréty. Všichni tři byli výtvarní pedagogové,“ odpověděla Martykánová a zavzpomínala na osobní setkání v ateliéru u jednoho ze tří pánů.

„Do ateliéru Jaroslava Melichárka jsem chodívala častokrát a vždy jsme chvíli postáli u okna a dívali se na Mariánské náměstí směrem na Morový sloup a Starou radnici. Vyprávěl mi, jak je to pro něj inspirativní pohled a zamýšlel se, jak na tomto místě plyne život, kolik příběhů, setkání toto místo pomyslně vidělo a zažilo,“ zavzpomínala Martykánová, která usuzuje, že tato výstava v přízemí Galerie je po všech stranách opravdu pestrou ukázkou krajinomalby.


 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Jak se dělá galerie – přednáška Rostislava Koryčánka


Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Rostislav Koryčánek – přední historik umění a architektury je mimo jiné spoluautorem stejnojmenné knihy. Kniha Jak se dělá galeri srozumitelným a zábavným způsobem vysvětluje malým čtenářům, jak galerie vznikly, jak fungují a co nám dnes mohou přinášet. Přednáška je určena široké veřejnosti, velmi užitečná však může být i pedagogům, kteří by rádi svět umění zpřístupňovali svým žákům a studentům. Začátek v 17 hodin. Vstupné: 100 Kč – dospělí 70 Kč – děti 6–15 let, studenti, senioři

Přečíst více

Komentovaná prohlídka výstavy Návraty malíře Pavla Vavryse


Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Výstavou bude od 15 hodin provázet historička umění PhDr. Milada Frolcová a Pavel Vavrys.

Přečíst více

SAMA V HORÁCH / Lenka Falušiová

21. 03. 2024 - 26. 05. 2024
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Autorka se věnuje především kresbě a grafice, kterou vystudovala v Ateliéru grafiky I. u prof. Jiřího Lindovského a prof. Dalibora Smutného na pražské AVU. Hlavní inspirací pro její práci je především příroda. Technikami hlubotisku jako čárový lept nebo mezzotinta, vytváří výseky z hustých lesů, podrostů a skal. I když jsou tyto náměty naturalisticky zpracované, s odstupem vypadají spíše jako abstraktní struktury než vědecké studie. Působí trochu jako hledání řádu-nějakého opakujícího se vzoru v chaosu. V roce 2020 získala cenu Grafika roku, za techniku tisku z hloubky. Její díla jsou zastoupena jak ve sbírkách českých galerií, tak například ve sbírkách National museum of Fine Arts R.O.C. na Taiwanu nebo National Library of Catalonia v Barceloně. Vernisáž se koná 21. 3. 2024 v 17.00 hodin.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.