Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Výstavy nejen na týden

Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

26. 07. 2018 - 09. 09. 2018

Doprovodný program k Letní filmové škole ve Slováckém muzeu pokračuje i po jejím skončení

Výstavy nejen na týden

Doprovodný program k Letní filmové škole ve Slováckém muzeu pokračuje i po jejím skončení

 

V průběhu příštího týdne prostory Galerie Slováckého muzea a hlavní budovy zaplní horké galerijní novinky. V rámci Letní filmové školy budou postupně otevřeny tři výstavy. Prostor galerie osvěží fotografie Františka Chrástka a Friedricha Wilhelma Murnaua a v hlavní budově ve Smetanových sadech plakátová tvorba k filmům Ingmara Bergmana.

                František Chrástek patří mezi výrazné osobnosti v okruhu současné umělecké fotografie. Do Uherského Hradiště přiváží už potřetí soubor precizně zpracovaných záběrů s nezaměnitelným rukopisem. Tentokrát se střídmou barevností. „Když jsem byl jinoch, byla tvorba modrá. S novým poznáním a pohledem na svět, jsem přešel na červené tóny a nyní jsem se zaměřil na monochromatické sdělení s přiznaným minimalistickým barevným akcentem. Výstava Fragmenty In/Out je plná příběhů ze starého pokoje, starého prostředí, ve kterém jsem nacházel inspiraci k tvorbě,“ popsal František Chrástek kolekci velkoformátových fotografií s tematikou zátiší, kterou rozšíří také desítka pohledů na krajinu z cest po USA. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 26. července v 17.00 hodin.

V pořadí druhá, páteční, vernisáž bude na Slovácku možná třaskavým tématem. Friedrich Wilhelm Murnau (1888 - 1931) se totiž stal emblémem gay hnutí a byl zařazen v kinematografii po bok průkopníků LGBT tématiky. „Dramaturgie Letní filmové školy letos v sekci věnované němým filmům zařadila německého režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua. Výstava v Galerii Slováckého muzea přiblíží fotografie z jeho soukromí, které bylo dlouho dobu tabuizováno,“ láká návštěvníky Milada Frolcová, kurátorka výstavy, která si svou premiéru odbyla v roce 2014 v berlínském Schwules Museum.

„Murnau je jedním z nejvýznamnějších mezinárodně uznávaných režisérů raného filmu a o jeho homosexualitě se v tehdejší době zarytě mlčelo. Tato výstava tedy představuje Murnaua jako fotografa, prezentuje jeho soukromé snímky nafocené na Tahiti během natáčení jeho posledního filmu Tabu. Ten se stal svým obsahem zaměřeným na homoerotické fantazie vzácnou výjimkou.  Dokumentuje také okruh jeho kolegů, přátel a milenců,“ doplnila Frolcová.

Třetí slavnostní vernisáž proběhne v neděli 29. července. Ze sbírky Filmové galanterie Terryho ponožky bude představena v rámci 100 let od narození plakátová tvorba k filmům legendárního švédského režiséra Ingmara Bergmana. „Výběr plakátů kompiluje jak návrhy československých autorů k filmům uvedených v domácích kinech do roku 1989, tak i plakáty polských a německých tvůrců,“ říká Frolcová a namátkou komentuje dva ze zastoupených autorů: „Českou tvorbu zastupuje  Josef Vyleťal, který vytvořil plakát k filmu Mlčení. Použil výřez z obrazu Salvatora Dalího a vytvořil svůj tradičně expresivní, surreální plakát). Německou plakátovou školu reprezentuje pak jeden z nejoceňovanějších německých grafiků Hans Hillmann a to plakáty k filmům Lesní jahody, Rituál a Večer kejklířů.“

Všechny tři výstavy potrvají do 9. září 2018.

 

Galerie Slováckého muzea, Otakarova 103, Uherské Hradiště.

Vernisáž Chrástek čtvrtek 26. července 2018 v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 9. září 2018.

Vernisáž Murnau pátek 27. července 2018 v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 9. září 2018.

Vernisáž Bergman, neděle 29. července v 17.00 hodin.  Výstava potrvá do 9. září 2018.

 

Bližší Informace:

PhDr. Milada Frolcová, kurátorka výstavy Friedrich Murnau a Ingmar Bergman

mobil: 774 124 015, e-mail: milada.frolcova@slovackemuzeum.cz

Mgr. Marie Martykánová, kurátorka výstavy František Chrástek

mobil: 774 124 016, e-mail: marie.martykanova@slovackemuzeum.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

SAMA V HORÁCH / Lenka Falušiová

21. 03. 2024 - 26. 05. 2024
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Autorka se věnuje především kresbě a grafice, kterou vystudovala v Ateliéru grafiky I. u prof. Jiřího Lindovského a prof. Dalibora Smutného na pražské AVU. Hlavní inspirací pro její práci je především příroda. Technikami hlubotisku jako čárový lept nebo mezzotinta, vytváří výseky z hustých lesů, podrostů a skal. I když jsou tyto náměty naturalisticky zpracované, s odstupem vypadají spíše jako abstraktní struktury než vědecké studie. Působí trochu jako hledání řádu-nějakého opakujícího se vzoru v chaosu. V roce 2020 získala cenu Grafika roku, za techniku tisku z hloubky. Její díla jsou zastoupena jak ve sbírkách českých galerií, tak například ve sbírkách National museum of Fine Arts R.O.C. na Taiwanu nebo National Library of Catalonia v Barceloně. Vernisáž se koná 21. 3. 2024 v 17.00 hodin.

Přečíst více

Expozice Krajina, sem tam zvíře / Umění jihovýchodní Moravy

13. 02. 2024 - 31. 12. 2025
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Pokračování dlouhodobého výstavního cyklu Umění jihovýchodní Moravy je tentokráte zaměřeno na krajinu. Ta představuje jeden z klasických námětů malířství, který je přirozeně zastoupen i ve sbírkách Galerie Slováckého muzea. Malba, ačkoli dominantní, však není zdaleka jediným výtvarným médiem, které se tímto tématem zabývá. Expozice tak představuje výběr děl ze sbírky, který je doplněn o intervence současných autorů, pracujících i v dalších médiích jako fotografie, video nebo socha. Nabízí dialog mezi různými výtvarnými technikami, odlišnými koncepcemi a různými generacemi autorů, kteří reagují na konkrétní místa nebo krajinu jako celkový fenomén. Snaží se postihnout to, co je krajině jako námětu výtvarného umění vlastní – iluzivní hloubku prostoru, do kterého chceme vstoupit, její schopnost podnítit rozjímání o věcech duchovních a její symbolistní sílu.

Přečíst více

Návraty malíře Pavla Vavryse

21. 03. 2024 - 26. 05. 2024
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Český akademický malíř a ilustrátor, absolvent uherskohradišťské uměleckoprůmyslové školy (1963–1967) a Akademie výtvarných umění (1968–1973), ateliéru Karla Součka. Pavel Vavrys (*18. 12. 1947 Mikulčice) patří ke generaci výtvarných umělců, kteří se na výtvarné scéně začali objevovat ve druhé polovině 70. let dvacátého století. Jeho tvorba se vyznačuje příklonem ke klasickým hodnotám malby. Patří do okruhu expresionismu fauvistického původu. Tematicky smyslu zabývá otázkami lidské existence, symbolicky pracuje s bílou barvou a lidskou figurou. Jeho tvorba se obvykle vyznačuje řadou významových rovin a obsahových souvislostí, je charakteristická velkou silou autentické výpovědi a psychologickou hloubkou. Humanistické vyznění jeho děl odráží autorovu víru v pozitivní hodnoty člověka a života. Svými obrazy je zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze, v Galerii výtvarného umění v Hodoníně, v Galerii Slováckého muzea, v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech, v řadě regionálních galeriích v České republice a v početných soukromých sbírkách téměř po celém světě.

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.