Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Fenomén cimbál

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

20. 10. 2022 - 15. 01. 2023

Výstava Fenomén cimbál bude reflektovat jak jeho historický a nástrojový vývoj v kontextu tradiční lidové hudby, tak rozfázovaný postup výroby cimbálu a výsledný produkt dokumentovaný na současných výrobcích cimbálu v České republice.

Záměrem výstavy je představit cimbál jako hudební nástroj, jehož počátky sahají do středověké epochy oblasti Blízkého východu, odkud se postupně rozšířil do Evropy, kde byl známý pod různými názvy, a současnou podobu mu vtisknul v šedesátých a sedmdesátých letech 19. století budapešťský nástrojař českého původu Josef Václav Schunda, který jej opatřil čtyřmi nohami, více než čtyřoktávovým chromatickým rozsahem a pedálovými tlumiči.

Na Moravu pronikl tento velký pedálový cimbál vyráběný v Maďarsku ze Slovenska až ve třicátých letech 20. století a s fenoménem cimbálových muzik je spojen v souvislosti s rozvojem folklorního hnutí po druhé světové válce. Výstava představí pomocí audiovizuálního záznamu a trojrozměrných dílčích částí nástroje technologii a rozfázovaný postup výroby cimbálu v dílně Jiřího Galušky z Ostrožské Nové Vsi (Mistra tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje), ale i dalších výrobců z ČR (Pavla Všianského z Brna, Vladimíra Holiše z Myslíku-Palkovic a Pavla Petržely z Vracova), přiblíží podobu jeho současného vývoje, ale také veřejnost seznámí s technikou hry, osobnostmi současných cimbalistů a ukáže cimbál jako koncertní nástroj, pro který skládají hudbu současní autoři.

Výstava dále připomene dvě významné osobnosti hudebního folkloru spjaté s Uherským Hradištěm – Jaroslava Václava Staňka (1922–1978) a Jaroslava Čecha (1932–1970), jejichž činnost ovlivnila následující generace hudebníků, tanečníků či choreografů.

 

 

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Vánoce ve Slováckém muzeu

19. 12. 2022 - 21. 12. 2022
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

V prostorách hlavní budovy Slováckého muzea ve Smetanových sadech je připraveno každoroční předvádění výroby vánočních ozdob, betlémových figurek a pečiva pro širokou veřejnost. 19. 12. – 21. 12. 2022 denně od 8 do 15 hodin. Návštěvníci si mohou pod dohledem tvůrců prakticky vyzkoušet předváděné techniky. Pondělí 19. 12. Zdeněk Matyáš – dřevěné figurky do betléma Marie Bilíková – šusťové panenky Eva Oškerová – vizovické pečivo Úterý 20. 12. Zdeňka Brandysová – paličkovaná krajka Jindřich Pilát – voskové svíčky Ludmila Benešíková – slaměné vánoční ozdoby Středa 21. 12. Libor Jurčík – dřevěné hračky Františka Snopková – šusťové panenky Irena Burdová – zdobené perníčky Vstupné dle platného ceníku. VÁNOČNÍ TVOŘIVÉ DÍLNY Pro děti jsou také připraveny vánoční tvořivé dílny s lektory pro školy a školky, kteří budou s dětmi zdobit vánoční cukroví a vyrábět vánoční ozdoby. V ceně tohoto programu je zahrnut vstup do expozice, aktuálních výstav a shlédnutí práce tvůrců. Vstupné na vánoční tvořivé dílny: 50 Kč / osoba, pedagogický doprovod zdarma NUTNÁ REZERVACE (pro skupinu max. 30 dětí s doprovodem): Mgr. Alexandra Turečková, Email: alexandra.tureckova@slovackemuzeum.cz, +420 734 693 528, 572 551 370

Přečíst více

Fenomén cimbál

20. 10. 2022 - 15. 01. 2023
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Výstava Fenomén cimbál bude reflektovat jak jeho historický a nástrojový vývoj v kontextu tradiční lidové hudby, tak rozfázovaný postup výroby cimbálu a výsledný produkt dokumentovaný na současných výrobcích cimbálu v České republice. Záměrem výstavy je představit cimbál jako hudební nástroj, jehož počátky sahají do středověké epochy oblasti Blízkého východu, odkud se postupně rozšířil do Evropy, kde byl známý pod různými názvy, a současnou podobu mu vtisknul v šedesátých a sedmdesátých letech 19. století budapešťský nástrojař českého původu Josef Václav Schunda, který jej opatřil čtyřmi nohami, více než čtyřoktávovým chromatickým rozsahem a pedálovými tlumiči. Na Moravu pronikl tento velký pedálový cimbál vyráběný v Maďarsku ze Slovenska až ve třicátých letech 20. století a s fenoménem cimbálových muzik je spojen v souvislosti s rozvojem folklorního hnutí po druhé světové válce. Výstava představí pomocí audiovizuálního záznamu a trojrozměrných dílčích částí nástroje technologii a rozfázovaný postup výroby cimbálu v dílně Jiřího Galušky z Ostrožské Nové Vsi (Mistra tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje), ale i dalších výrobců z ČR (Pavla Všianského z Brna, Vladimíra Holiše z Myslíku-Palkovic a Pavla Petržely z Vracova), přiblíží podobu jeho současného vývoje, ale také veřejnost seznámí s technikou hry, osobnostmi současných cimbalistů a ukáže cimbál jako koncertní nástroj, pro který skládají hudbu současní autoři. Výstava dále připomene dvě významné osobnosti hudebního folkloru spjaté s Uherským Hradištěm – Jaroslava Václava Staňka (1922–1978) a Jaroslava Čecha (1932–1970), jejichž činnost ovlivnila následující generace hudebníků, tanečníků či choreografů.        

Přečíst více

Dárkonoši. Od Ježíška po Santa Clause

06. 10. 2022 - 08. 01. 2023
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Tradice vánočního obdarovávání se vine od sklonku středověku a s ní jsou spojené i tajemné bytosti, které dárky přinášejí. Některé mají původ v křesťanství, jiné vycházejí z pohanských představ, že v čase zimního slunovratu přicházejí k lidem démoni, kteří odměňují, ale i trestají. Každý z nich má svůj příběh, odkud přichází, jak se v čase proměňuje a jaké tradice jsou spojeny s jejich příchodem. Zatímco pro východní Evropu je typický Děda Mráz, v západní Evropě nejčastěji naděluje Otec Vánoc; ve středoevropském prostoru se setkáváme s Ježíškem, zatímco skandinávským dětem nosí dárky různí skřítkové. Existuje však množství lokálních dárkonošů, o nichž jste možná ještě ani neslyšeli… Vernisáž ve čtvrtek 6. října v 17 hodin. výstava potrvá do 8. ledna 2023.    

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.