Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

IV. slovácký košt slivovice

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Společnost přátel slivovice České republiky, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Klub kultury Uherské Hradiště vás srdečně zvou na IV. slovácký košt slivovice.

Kdo bude slivovicový král?

Regionální košty poslaly na IV. slovácký košt slivovice téměř třetinu archivních vzorků

 

Společnost přátel slivovice České republiky, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Klub kultury Uherské Hradiště zvou po dvou letech degustátory, fajnšmekry a obdivovatele v sobotu 10. listopadu od 15.00 hodin na IV. slovácký košt slivovice. V nabídce se objeví 125 unikátních vzorků. Ty vzešly z koštů v regionu, kde obsadily přední příčky. Košt nabízí tak slivovici celého regionu Slovácka, něco málo vzorků se podařilo zajistit i z Kyjovska a Zlínska.

„Koštu nezabránily jarní mrazíky při nasazování na květ a v průběhu květenství v letech 2016 a 2017 ani nedostatek vodních srážek a už vůbec každoroční finanční tíseň, která snad provází při jeho zajišťování každý regionální košt. Nakonec všechny překážky byly překonány a hosté se mají na co těšit,“ nechal se slyšet Pavel Princ, tiskový mluvčí Slováckého muzea.

Neúroda posledních dvou let si vybrala od pěstitelů a výrobců slivovice pomyslnou daň. Ta však nebyla odvedena do státního rozpočtu v pálenicích, nýbrž ji každý milovník slivovice se slzou v oku pocítil na vlastním těle. Nebylo co sklízet, co pít. Každá patálie má své řešení a zdárně se s tím popasovaly i regionální košty. „Přispěvatelé sáhli do archivů, a proto téměř polovina letošních vzorků našeho koštu má za rok svého vzniku uveden letopočet 2015 a níže. Kromě nových slivovic si tak lidé mohou pochutnat na starších ročnících,“ slibuje Princ.

V pátek 26. října v přednáškovém sále Slováckého muzea při hledání nejlepšího majitele pálenky z modrého ovoce za roky 2017 a 2018 padly z úst Jiřího Severina, prezidenta Společnosti přátel slivovice, aktuální statistické informace. „Košty jsou uznávány jako veřejná služba regionu. Zařazují se tak po bok stejně důležitých funkcí zajišťujících pohodlí našeho života, jako je třeba výstavba silnic, vodovodů atd. Před 4 lety bylo v ČR 450 veřejných pálenic, nyní jich máme 540 a nutno podotknout, že primát drží Morava. Jihomoravský kraj 63, Zlínský kraj 60, Moravskoslezský kraj, byť je podstatně větší, jich má 61,“ sdělil Severin, který dodal: „Náš kraj se tak stává a můžeme jej považovat za nejlepší místo zaručující pohodu veřejného života.“

I když ještě sušší léta jsou nejspíš před námi, úroda roku 2018 je nakonec nadprůměrně bohatá, a tak s největší pravděpodobností, pokud do pořadatelství nevstoupí neočekávané okolnosti, se košt koštů uskuteční i za dva roky. „Kdo nechce však čekat další dva roky, přijďte mezi nás tuto sobotu 10. listopadu. Od 15.00 do 22.00 hodin v sále Reduty v Uherském Hradišti budeme nejen koštovat. Příjemné chvíle podpoří Cimbálová muzika Jaroslava Čecha a něco dobrého na zub z nabídky regionálních specialit,“ vyzval Princ k návštěvě.

Cena vstupného je 150 Kč a zahrnuje koštovku, katalog, Lihové noviny. Obslužné žetony 15 Kč/1ks (do vyprodání zásob).

 

Bližší Informace poskytne:

Mgr. Jan Káčer, organizátor koštu, mobil: 723 777 876.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Živé rozhlasové vysílání ze Slováckého muzea


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Český rozhlas Zlín z aktuální výstavy 100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě v přímém přenosu od 14 hodin odvysílá pořad Rendez-vous. Vstupné: 100 Kč/dospělí 70 Kč/děti 6-15 let, studenti, senioři https://www.slovackemuzeum.cz/100-let-vysilani-ceskoslovenskeho-rozhlasu-na-jihovychodni-morave

Přečíst více

100letí nemocnice v Uherském Hradišti

16. 05. 2024 - 07. 07. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Výstava k 100. výročí založení nemocnice s vernisáží ve čtvrtek 16. května v 17 hodin. Výstava zachycuje stoletou historii uherskohradišťské nemocnice od jejího vzniku v roce 1924, zakládání jednotlivých oddělení, stavbu pavilonů a významné osobnosti až po nemocnici v době covidu. Texty doplňují desítky dobových fotografií a historických předmětů z pozůstalosti MUDr. Karla Masaříka i přímo z nemocnice.  

Přečíst více

100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě

14. 03. 2024 - 14. 07. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Český rozhlas v roce 2023 oslavil 100 let existence a naše výstava na ni plynule naváže v souvislosti se zřízením první další regionální stanice v Brně v roce 1924. Výstava přiblíží 100 let technického i programového vývoje rozhlasu i dnešní roli moderního veřejnoprávního média. Projekt připomene první rozhlasovou stanici Radiojournal, významné regionální rozhlasové osobnosti a události, program a hudbu v jednotlivých obdobích i vývoj výrobní, přenosové a vysílací techniky. Ve spolupráci přímo s Českým rozhlasem a jeho regionálními stanicemi v Brně a Zlíně, Technickým muzeem v Brně a Národním technickým muzeem v Praze, nabídne výstava řadu raritní techniky, kterou si bude možné osahat a případně vyzkoušet (např. originální brněnský znělkostroj, záznamová zařízení, modelové rozhlasové studio). Prostřednictvím poslechu reportáží, záznamu her, literárních a hudebních pořadů či koncertů (SOČR, TOČR, SOBR, BERO, BROLN a další) je také zavede do rozmanité rozhlasové produkce uplynulého století. Archivní nahrávky Českého rozhlasu se návštěvníkům zhmotní v žánrových posleších pod tzv. audio sprchami – sportovními okamžiky, politickými událostmi, dramatickou tvorbou nebo pohádkami pro děti. Další audia přes QR kód ozvučí dobové fotografie a doprovodné informace a další pořady si bude možné poslechnout při individuální procházce s vlastními sluchátky a aplikací mujRozhlas. Dvakrát za hodinu se celým prostorem výstavy rozezní rozhlasový obsah pro společný poslech. Výstava ale kromě historie bude prezentovat i aktuální trendy a vyhlídky konzumace obsahu, způsoby jeho příjmu i distribuce.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.