Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Krojové eldorádo

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

07. 03. 2019 - 30. 06. 2019

Ve výstavě je prezentován výběr jeho známých i dosud nepublikovaných fotografií lidového oděvu z konce 19. století, který doplňují texty z Klvaňova vlastního rukopisného životopisu.

V terénu bez digitálu

Unikátní zvětšené fotografie Josefa Klvani dokonalým obrazem zaniklého času

 

V hlavní budově Slováckého muzea v Uherském Hradišti dnes bude otevřena nová fotografická výstava věnovaná významnému badateli a jednomu ze zakladatelů vědecké etnografie, Josefu Klvaňovi. Stane se připomínkou 100. výročí jeho úmrtí (1857–1919). „Léta 1884–1898, která Klvaňa strávil jako ředitel českého gymnázia a školní inspektor v Uherském Hradišti, patřila v jeho životě k profesně nejplodnějším a v soukromí k nejšťastnějším. Je to bezesporu důležitá osobnost Slovácka, a proto si ji touto výstavou připomínáme. V malém sále se objeví výběr jeho známých i dosud nepublikovaných fotografií lidového oděvu z konce 19. století. Fotografie doplňují texty z Klvaňova vlastního rukopisného životopisu (Náčrtky mého životopisu, 1910, 1913),“ zmínila autorka výstavy Krojové eldorádo Helena Beránková z Moravského zemského muzea v Brně.

Josef Klvaňa je představován jako mimořádně vzdělaný intelektuál s širokým spektrem zájmů (geologie, etnografie, pedagogika, umění a cestování) a velkým okruhem spolupracovníků a přátel z různých sfér společenského a kulturního života. „S jeho dílem se setkal každý, kdo se zajímá o kroj na Slovácku. Jeho rozdělení krojů do 28 regionálních typů kroje, či jak on sám používal výraz – do krojových okrsků, dodnes etnografové používají,“ složila Marta Kondrová, kurátorka výstavy poctu a obdiv schopnosti kvalitní dokumentace bez využívání dnešních moderních technologií. „Ve své práci vycházel z důkladné znalosti terénu, také ale ze spolupráce se studenty, kteří mu mnohé informace zjišťovali či doplňovali. Proto byly jeho popisy krojů vysoce autentické a obsahovaly i lokální názvy krojových součástek. Klvaňovy fotografie patří ve většině případů k nejstarším obrazovým dokladům toho, jak kroj v té které obci vypadal. Do té doby byla využívána pouze kresba či malba, ale zde bylo nutno počítat s tím, že výtvarník nemusel, nebo ani nechtěl zachytit zcela přesně předlohu,“ zdůraznila Helena Beránková a dodala, že pro poznání vývoje krojů na Slovácku je Klvaňovo písemné i fotografické dílo nedocenitelné.

Výstava je postavena převážně na zmíněných zvětšeninách fotografií, nicméně unikátní pro krojové nadšence, kterých na Slovácku není málo, bude také dokonalým popisem jednotlivých krojů a ilustracemi, které pro Josefa Klvaňu vytvořili jeho gymnazijní žáci. Prostor obohatí také dva krojové komplety. „Jedná se o krojový pár, a to muže z Nivnice ve starobylém mentýku zapůjčeném z obce, kde jej v roce 1894 na svém snímku Josef Klvaňa zachytil, a také rekonstrukce kroje nevěsty z Mařatic z konce 19. století, vytvořená Kristýnou Petříčkovou“, doplnila Marta Kondrová, která věří, že nejen na výstavu, ale třeba i na odbornou radu zavítají všichni ti, kteří se chtějí pustit do krojové rekonstrukce. „Tato výstava může být inspirací a dobře posloužit všem, kteří se chtějí vyvarovat chyb při vlastní snaze o krojovou rekonstrukci,“ uzavřel Marta Kondrová.

 

Hlavní budova Slováckého muzea v Uherském Hradišti, Smetanovy sady 179. Vernisáž čtvrtek 7. března 2019 v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 30. června 2019.

Bližší informace:

Mgr. Marta Kondrová, kurátorka výstavy,

mobil: 734 282 558,

e-mail: marta.kondrova@slovackemuzeum.cz

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Velikonoce ve Slováckém muzeu

03. 04. 2023 - 05. 04. 2023
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Během předvelikonočního období si na své si přijdou i návštěvníci, kteří chtějí nahlédnout lidovým tvůrcům přímo pod ruce. Přijďte na tuto velikonoční akci a uvidíte, jak se pletou žily či jak se vyrábí dřevěné, hrkače, klepače, hračky i píšťalky. Šikovné krasličářky představí nejrůznější techniky výzdoby kraslic od tradičních zdobených slámou, vyškrabované i batikované. Domů tak ze Slováckého muzea nikdo neodejde s prázdnou! Denně od 8 do 15 hodin. Pondělí 3. 4. Marie Sekaninová – kraslice škrabané Libor Jurčík – dřevěné hračky, píšťalky, hrkače, klepače Jan Káčer, Petr Číhal – pletení žil z 8, 9 a více prutů Úterý 4. 4. Taťána Malinová – kraslice zdobené slámou Libor Jurčík – dřevěné hračky, píšťalky, hrkače, klepače Jan Káčer, Petr Číhal – pletení žil z 8, 9 a více prutů Středa 5. 4. Marie Zajícová – kraslice batikované Libor Jurčík – dřevěné hračky, píšťalky, hrkače, klepač Jan Káčer, Petr Číhal – pletení žil z 8, 9 a více prutů Vstupné dle platného ceníku.  

Přečíst více

Zvídálkové, vzhůru do muzea! Hmyzí království


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Rodinný program Slováckého muzea. Povídání se skřítkem začíná každou celou hodinu, po celou dobu je otevřena tvořivá dílnička. V muzeu máme nové hmyzí kamarády, a to ve výstavě SPOLEČENSKÝ ŽIVOT HMYZU. Ti jsou také skvělí stavitelé! Stejně dobře, jako svá hnízda staví, si je i dokáží strážit. V bezpečí tam pak vychovávají své potomstvo. Jejich království fungují dokonale. Přijďte se o tom dozvědět více od skřítka Zvídálka! Připraveny budou také pracovní listy. Povídání se skřítkem začíná každou celou hodinu. Rodinné vstupné 200 Kč či dle platného ceníku.    

Přečíst více

Komentovaná prohlídky výstavy Kriticky ohrožené jevy našich nářečí s přednáškou


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Výstavou Kriticky ohrožené jevy našich nářečí / výstava s mapami bude provázet Mgr. Marta Šimečková, Ph.D., z Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky. Začátek v 17.00. Setkání bude doplněno přednáškou na téma Padesát odstínů nářečí aneb barvy v lidové frazeologii. Nářečí českého jazyka disponují řadou specifických pojmenování pro barvy a jejich odstíny. V minulosti byly zachyceny názvy, které byste ve spisovném jazyce hledali marně, např. barva bramborová, housátková, lilliální, perníková nebo žemlová. Existují také zvláštní slovotvorné formace utvořené od běžných názvů barev, třeba barva bělušičká a bilunká, černastá a černistá nebo modrastá a modřučká. Tyto nářeční výrazy vstupují do frazémů, které jsou součástí lidové slovesnosti, mnohé z nich ale už upadají v zapomnění. V přednášce budou představeny ty nejzajímavější, přičemž se mj. dozvíte, proč se říká, že je někdo černý jako ašant, červený jako himilata nebo zelený jako filek. Vstupné dle platného ceníku. Výstava potrvá do 30. dubna 2023. K výstavě budou připraveny doplňkové programy: Zvídálkové, vzhůru do muzea!, školní výukové programy, a další doplňkové akce. Výstavu pořádá Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Dialektologické oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, Katedra geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikla na základě řešení projektu č. DG20P02OVV029 „Nářečí českého jazyka interaktivně. Dokumentace a zpřístupnění mizejícího jazykového dědictví jako nedílné součásti regionálních identit“, poskytovatel podpory Ministerstvo kultury, Program NAKI II, řešitelé: Ústav pro jazyk český AV ČR a Univerzita Palackého v Olomouci.      

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.