Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Noc s Metodějem 2017

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Proti proudu času až do doby vrcholného středověku, kdy bylo založeno město Uherské Hradiště, zavedou v pátek 2. června návštěvníky pořadatelé akce Noc s Metodějem. Letos se koná již její 5. ročník.

Aktivity pod širým nebem

Noc s Metodějem oslavou 760. výročí založení města Uherské Hradiště

 

Zpět v čase až do doby vrcholného středověku, kdy bylo založeno město Uherské Hradiště, se můžete vydat v pátek 2. června na akci s názvem Noc s Metodějem. Pořádají ji město Uherské Hradiště, Slovácké muzeum, Klub kultury a Slovanská unie. Letos se koná již její 5. ročník. V minulých letech bylo připomenuto výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje, úmrtí krále Svatopluka a sv. Metoděje a letos si připomeneme 760. výročí založení města Uherské Hradiště. V programu pod širým nebem je připraveno zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi, večerní povídání s historičkou PhDr. Blankou Rašticovou a koncert Roberta Křesťana a Druhé trávy. V rámci festivalu Dny slovanské kultury vystoupí letos i zahraniční hosté.

                První chvíle bohatého programu budou patřit rodinám s dětmi. Přímo na Výšině bude vystavěno malé středověké hradiště. „Každé dítě, a když budou chtít i dospělí, si od 16.30 může vyzkoušet, jak by obstál ve středověkém rytířském turnaji a dalších disciplínách a kratochvílích. Je připraveno devatero úkolů: skriptorium, kde si mohou návštěvníci napsat své jméno abecedou malého písma; malování erbů; sestavování puzzle; zkouška zbroje z období Přemysla Otakara II.; zmíněné kolbiště; obléhání hradu; žonglování; výroba vitráží anebo si zkusit, jaké to je účastnit se jezdeckého souboje,“ uvedl Tomáš Chrástek, vedoucí archeologického oddělení a garant akce a dodal, že na všechny čeká za splnění alespoň šesti úkolů drobná odměna.

                Vyhlášená a známá bývá při příležitosti této akce také gastronomie. Kromě tradičního občerstvení si tentokrát pochutnáte na středověkých pokrmech připravovaných na otevřeném ohni. V mezičase příprav před hlavním programem od 19.15 hodin vystoupí pozvaní hosté. Ti představí v rámci festivalu Dny slovanské kultury lidové a liturgické písně z oblasti polského Krosna a folklorní bohatost a rozmanitost Chorvatska. „Každé toto naše setkání má přinášet a budovat kulturní povědomí nejen o důležitosti tohoto místa, ale také duchovním přínosu příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Letos si navíc připomínáme 760. výročí založení královského města Uherské Hradiště. Blanka Rašticová připomene první písemnou zmínku spojovanou s naším městem, zakládací listinu z roku 1258 a historické souvislosti a zajímavosti. Jednotlivé části doplní taneční vystoupení skupiny Vere Gratia a přednes úryvků z obou listin v podání herce Slováckého divadla Vladimíra Doskočila,“ doplnil Chrástek.

Program završí koncert Roberta Křesťana a jeho české bluegrassové skupiny Druhé trávy.

 

Výšina svatého Metoděje, Uherské Hradiště – Sady, pátek 2. června 2017 od 16.30 do 22.00 hodin. Vstupné zdarma.

Bližší Informace:

Mgr. Tomáš Chrástek, organizátor akce, mobil: 734 282 496

PhDr. Blanka Rašticová, historička Slováckého muzea, mobil: 774 124 014

 

Rozpis programu:

16.30 – 18.30     STŘEDOVĚKÉ ODPOLEDNE PRO DĚTI

18.30 – 19.00     VYSTOUPENÍ POLSKÝCH A CHORVATSKÝCH HOSTŮ

19.00 – 19.15     ZAHÁJENÍ VEČERA

19.15 – 20.00     PŘIKÁZALI JSME VYSTAVĚT PEVNOST ČI MĚSTO... - O založení Uh. Hradiště s PhDr. Blankou Rašticovou

20.30 – 22.00     koncert ROBERTA KŘESŤANA A DRUHÉ TRÁVY

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Kamenosochařské dílny na Uherskohradišťsku na přelomu 19. a 20. století

07. 03. 2024 - 07. 02. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Drobné církevní stavební památky jsou nejen dokladem lidové zbožnosti našich předků, ale také dovednosti jejich tvůrců. PhDr. Aleš Naňák z dostupných pramenů sestavil příběhy osobností stojících v čele místních kamenických provozů, přičemž tyto příběhy věrně ilustrují dobu dosluhující monarchie i ztěžka se rodící mladé republiky. Dozvíte se, kdo byli a jak žili ti, jejichž díla dnes a denně míjíme na svých cestách. Jména jako František Zbořil, Jindřich Náplava či Minařík nacházíme vysekána na křížích, sochách a památnících v krajině, přesto jsou už dnes téměř zapomenuta. A vedle osudů těchto tvůrců budou zmíněny i nejzajímavější příběhy samotných památek. Vstup volný. Přednáška začíná v 17.00. Přednáška je realizována ve spolupráci Muzejního spolku a Slováckého muzea v Uherském Hradišti.  

Přečíst více

Zvídálkové, vzhůru do muzea! Kouzla, nůžky, papír, teď!


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Rodinný program Slováckého muzea ve výstavě Kornelie Němečkové. Její díla najdeme nejen v galeriích, ale i na známkách, ve znělkách televizních pořadů, v knihách a časopisech. Březnový Zvídálek dětem ukáže originální obrázky Kornelie Němečkové a naučí je, jak si takovou zdánlivě složitou vystřihovánku vyrobit. Povídání se skřítkem začíná ve výstavě Kouzlení Kornelie Němečkové každou celou hodinu, po celou dobu je otevřena tvořivá dílnička. Rodinné vstupné 200 Kč či 100 Kč dospělí, 70 Kč děti a senioři. Akce se koná v čase 13.00 až 17.00.  

Přečíst více

Tvoříme v muzeu - Pletení pomlázky


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Chcete se naučit plést pomlázku? Přijďte k nám do muzea na kurz! Období před Velikonocemi je dobou příprav, kdy dívky malují pro chlapce jako dar kraslice. Chlapci pak chodí na vrbové proutí, ze kterého pletou pomlázku. Tatarem, žilou či kančúchem šlehají o Velikonočním pondělí dívky, aby byly zdravé a svěží! Techniku a celý postup výroby pomlázky z proutí nabízíme v kurzu pro všechny zájemce. Košíkář oceněný Cenou Vladimíra Boučka, pan Leoš Křižka z Březolup, naučí účastníky kurzu plést žily se speciální rukojetí z osmi nebo devíti prutů. Každý si pak z kurzu může odnést vlastnoručně upletenou pomlázku. V ceně kurzovného účastník obdrží: vrbové proutí, nástroje pro opracování proutí. Cena: 350 Kč. Kapacita kurzu: 15 účastníků. Zájemci se mohou přihlásit na adrese: Mgr. Petr Číhal petr.cihal@slovackemuzeum.cz +420 572 556 556, +420 572 551 370  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.