Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Společenský život hmyzu

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

23. 02. 2023 - 09. 07. 2023

Výstava Kláry a Pavla Bezděčkových z Muzea Vysočiny Jihlava dává nahlédnout do úžasného světa miniaturních, ale o to zajímavějších tvorů – do světa hmyzu. Součástí výstavy jsou i insektária s živým hmyzem!

U hmyzu můžeme pozorovat celou škálu sociálního chování, od primitivních forem až po vytváření vysoce organizovaných a strukturovaných společenství. Ať už se jedná o partnerské vztahy, rodičovskou péči nebo spolupráci při budování hnízda a shánění potravy, v ničem si hmyz nezadá s ostatními skupinami živočichů. Hlavní pozornost je věnována tzv. eusociálnímu hmyzu, tedy hmyzu žijícímu v důmyslně uspořádaných státech, jejichž fungování je založeno na dělbě práce a spolupráci jedinců při zajišťování základních životních potřeb. Nejznámějšími představiteli tohoto hmyzu jsou termiti, některé druhy včel, vosy a mravenci.

K výstavě budou připraveny edukační programy pro školy a skupiny či další doplňkové akce.

Hlavní budova Slováckého muzea, Smetanovy sady 179, 686 01 Uherské Hradiště. Výstava potrvá do 9. července 2023. Vernisáž 23. 2. v 17 hodin.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Předběžné výsledky archeologických výzkumů v trase dálnice D55


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Jaké zajímavosti odkryli archeologové při stavbě úseku dálnice D55, úsek 5508 Staré Město–Moravský Písek z let 2021 a 2022? Přednáší archeolog Mgr. Miroslav Popelka, vedoucí pobočky Kroměříž Ústavu archeologické památkové péče Brno. Při budování nového úseku dálnice byly v mezi Starým Městem a Moravským Pískem prozkoumány cenné a mnohdy zásadní archeologické situace. Mezi velice atraktivní nálezy se řadí kompletně prozkoumaný půdorys dlouhého domu kultury s moravskou malovanou keramikou ze závěru mladší doby kamenné z Nedakonic, rozsáhlé polykulturní sídliště u Polešovic (zaniklá ves Záblacany) nebo nově objevené kostrové pohřebiště z 11. století s bohatou výbavou z rozhraní katastrů Nedakonic a Polešovic. Představeny budou dosavadní výsledky obohacené množstvím fotografické dokumentace z průběhu výzkumů.   Přednáškové centrum Slováckého muzea, Štefánikova 1285 (areál bývalých kasáren), čtvrtek 30. března v 17.00 hodin. VSTUP VOLNÝ.   Přednáška je realizována ve spolupráci Muzejního spolku a Slováckého muzea v Uherském Hradišti.  

Přečíst více

Dílničky pro levé ručičky


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

O pololetních prázdninách jsou připraveny dílničky pro všechny, kdo rádi tvoří a mají rádi zimu a sníh. Akce se koná v čase 10 až 14 hodin. Vstupné 50 Kč.  

Přečíst více

Tvoříme v muzeu | Modrotisk


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Účastníci se seznámí s unikátní technologií modrotisku a vytvoří si vlastní výrobek. Základem kurzu je seznámení s technologií modrotisku a vytvoření volné kompozice motivů nanášením rezervážní hmoty na textilii. Výsledkem bude vytvoření např. prostírky, polštáře nebo tašky. Lektorkou kurzu je výtvarnice Antonie Dostálková, jejíž styl modrotiskové tvorby je velmi osobitý a inspirující. Účastníci workshopu si rozvrhnou a namalují vlastní motiv a muzeum zajistí obarvení textilie v modrotiskové dílně Arimo ve Strážnici. Hotový výrobek bude připraven k vyzvednutí ve Slováckém muzeu asi za dva týdny. V ceně kurzu je zahrnuto: plátno, rezervážní hmota, štětce a další pomůcky ke kreslení a obarvení látky v modrotiskařské dílně. Cena: 700 Kč. Trvání kurzu 9-12 hodin, sobota 4. 2. 2023. Zájemci se mohou přihlásit: Mgr. Gabriela Směřičková gabriela.smerickova@slovackemuzeum.cz +420 572 556 556, +420 572 551 370    

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.