Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Svět středověkých her

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

07. 10. 2021 - 03. 01. 2022

Chcete si hrát a zároveň poznávat historii? Pak je pro vás tato výstava to pravé. Hry, slavnosti, hudba a tanec, to vše tehdy neodmyslitelně patřilo k životu napříč společenskými vrstvami.

Radost, která neomrzí
Kuše, kuličkodráha, kuželky, chůdy anebo žaltář. To vše můžete vzít do ruky a hrát si.

Středověký člověk během kalendářního roku mohl lenošit přibližně 50–70 svátečních dní, během kterých byla zakázána práce. Období svátků mělo být dle představ církve zasvěceno Bohu a svatým. Zejména ve městech však stále více docházelo ze strany laické veřejnosti k vydělování se a trávení času slavnostmi, zábavou a hrami. Jak vypadala dvorská zábava, jaké byly známy deskové, hazardní či míčové hry a s čím si hrály děti, s tím vším vás seznámí nová výstava Svět středověkých her v malém sále Slováckého muzea.
„Výstava není určena jenom pro ty, kteří se chtějí něco dozvědět a podívat se do připravených vitrín. Je určena hlavně těm, kteří mají zájem a leckdy i odvahu a sílu si některé hry středověku reálně vyzkoušet. Připravena je kuželková a kuličková „dráha“, střelba s kuší na virtuální střelnici, chůdy, hra v kostky anebo možnost si zabrnkat na žaltáři,“ představil Tomáš Chrástek, archeolog Slováckého muzea a kurátor výstavy.
Zapůjčenou výstavu Svět středověkých her připravilo Muzeum Vysočiny Jihlava a tato výstava získala cenu Zlatý mamut, udělovanou za popularizaci archeologie. Navštívili ji lidé v Plzni, Rakovníku a dnes tuto interaktivní výstavu mohou zažít na vlastní kůži návštěvníci Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Většina výstavního prostoru je věnována hrám a herním aktivitám. Součástí je však i několik vitrín, ve kterých se nacházejí archeologické skvosty nalezené po celé České republice. „Návštěvníci si budou moct prohlédnout předměty ze sbírek Západočeského muzea v Plzni, Muzea města Brna a z výzkumů Archaii Brno. Mezi ty nejzajímavější určitě patří dřevěné šachové figurky z Brna, dřevěné koule na kuželky z Plzně z přelomu 14. a 15. století. Slovácké muzeum do této unikátní sbírky přispělo svým nálezem středověké keramické plastiky koníka v Uherském Brodě z 1. poloviny 14. století,“ prozradil Chrástek, který doplnil, že v každém čase, a to i ve středověku, je prokázáno, že si děti i společnost jako taková ráda hraje.
Pomyslné historické kostky, které najdete ve výstavě také, jsou vrženy. Nyní je to na vás, ale zaručujeme, že se s dětmi nudit nebudete. Výstava byla otevřena 7. října a potrvá do 3. ledna 2022.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Živé rozhlasové vysílání ze Slováckého muzea


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Český rozhlas Zlín z aktuální výstavy 100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě v přímém přenosu od 14 hodin odvysílá pořad Rendez-vous. Vstupné: 100 Kč/dospělí 70 Kč/děti 6-15 let, studenti, senioři https://www.slovackemuzeum.cz/100-let-vysilani-ceskoslovenskeho-rozhlasu-na-jihovychodni-morave

Přečíst více

X. Noc s Metodějem


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Město Uherské Hradiště, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Klub kultury Uherské Hradiště si vás dovolují pozvat na desátý ročník setkání na Výšině sv. Metoděje v Uherském Hradišti. PROGRAM DĚTSKÉ ODPOLEDNE (16.30–18.45) Divadlo Bořivoj (plus možnost výroby kašpárka), výroba a modelace z hlíny s Antonínem Mošťkem, výroba dřevěného zvířátka s Pavlem a Jitkou Hutěčkovými, potulní kejlíři v podání SHŠ Intaberna Brno (plus základy žonglování a fireshow), Biskupští Manové z Kroměříže (hry a rukodělná dílna). ZAHÁJENÍ VEČERA (19.00–19.10) Krátkým připomenutím historického významu Výšiny sv. Metoděje i ohlédnutím za minulými ročníky přivítá návštěvníky starosta města Ing. Stanislav Blaha a PhDr. Ivo Frolec, ředitel Slováckého muzea. PUTUJME BEZ HRANIC – CYRILOMETODĚJSKÁ STEZKA – TERCHOVÁ A ŤAŽKÁ MUZIKA Z TERCHOVEJ (19.10–20.00) Terchovská „nebeská“ hudba je starobylý lidový hudební žánr z Terchové a okolí. Typicky ji hrají skupiny o třech až čtyřech členech se smyčcovými nástroji a malým dvoustrunným basem a jejím charakteristickým rysem je silný vícehlasý zpěv všech účinkujících. DOCUKU (20.30–22.00) Šestičlenná hudební formace Docuku z Valašského Meziříčí hraje písně zaznamenané ve sbornících lidových písní, ale i vlastní tvorbu. Čerpá z odkazu moravsko-slezského, polského, slovenského či balkánského. Písně jsou osobitě aranžovány a transformovány do podoby milostných balad či folklorbeatových našlapaných skladeb. BOCA FUEGO (22.00) Na slunci i v hvězdné záři se BOCA FUEGO z Valašského Meziříčí tváří jako parta lidí, co si žhnoucí oheň v srdci nosí. Těšit se můžete na závěrečnou ohňovou show! Vstup volný.        

Přečíst více

100letí nemocnice v Uherském Hradišti

16. 05. 2024 - 07. 07. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Výstava k 100. výročí založení nemocnice s vernisáží ve čtvrtek 16. května v 17 hodin. Výstava zachycuje stoletou historii uherskohradišťské nemocnice od jejího vzniku v roce 1924, zakládání jednotlivých oddělení, stavbu pavilonů a významné osobnosti až po nemocnici v době covidu. Texty doplňují desítky dobových fotografií a historických předmětů z pozůstalosti MUDr. Karla Masaříka i přímo z nemocnice.  

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.