Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Velikonoce ve Slováckém muzeu

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

21. 03. 2016 - 23. 03. 2016

I v letošním roce můžete zavítat do Slováckého muzea, kde je pro návštěvníky připravena ukázka výroby tradičních zvykoslovných předmětů spjatých s dobou velikonoční.

 

I v letošním roce můžete zavítat do Slováckého muzea, kde je pro návštěvníky připravena ukázka výroby tradičních zvykoslovných předmětů spjatých s dobou velikonoční. Každý den se seznámíte s technikami zdobení kraslic, pečením jidášů – velikonočního pečiva, pletením žil či dřevořezbou.

 

Pondělí 21. 3.

Zdeňka Rajsiglová – kraslice polepované slámou

Jarmila Kraváčková – výřezová výšivka

Leoš Křižka – pletení z proutí

 

Úterý 22. 3.

Marie Vlčková – kraslice batikované, novoveské halúzkové

Libor Jurčík – reliéfní výzdoba velikonočních klepačů a hrkačů

Tomáš Mareček – pletení z proutí, žily, tatary

 

Středa 23. 3.

Marie Sekaninová – kraslice škrabané

Rozálie Blažková – tašky a podložky pletené z kukuřičného šustí

Tomáš Mareček – pletení z proutí, žily, tatary

 

Každý den obohatí program cukráři Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti – pečení jidášů z kynutého těsta.

Hlavní budova Slováckého muzea, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště, pondělí 21. března až středa 23. března, 8.00–15.00 hodin. Vstupné dle platného ceníku.

 

Velikonoční dílničky pro děti

Pro žáky MŠ, prvního i druhého stupně ZŠ je připravena velikonoční dílnička zaměřená na výrobu kraslic i dalších velikonočních symbolů.

Děti si mohou vyrobit:

  • kraslici zdobenou přírodninami, panenku z lýka, jidášky (pečivo z kynutého těsta) s pomocí žáků Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti, obor cukrář.
  • omalovánku – vybarvit papírové vajíčko některým z tradičních vzorů.

Vstupné na tvořivé dílny: 20 Kč/žák, pedagogický doprovod zdarma (materiál v ceně). Rezervace skupin (max. 30 dětí s doprovodem) u Mgr. Lenky Vlkové, e-mail: lenka.vlkova@slovackemuzeum.cz; telefon: 572 551 370, klapka 117.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Velikonoce ve Slováckém muzeu

03. 04. 2023 - 05. 04. 2023
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Během předvelikonočního období si na své si přijdou i návštěvníci, kteří chtějí nahlédnout lidovým tvůrcům přímo pod ruce. Přijďte na tuto velikonoční akci a uvidíte, jak se pletou žily či jak se vyrábí dřevěné, hrkače, klepače, hračky i píšťalky. Šikovné krasličářky představí nejrůznější techniky výzdoby kraslic od tradičních zdobených slámou, vyškrabované i batikované. Domů tak ze Slováckého muzea nikdo neodejde s prázdnou! Denně od 8 do 15 hodin. Pondělí 3. 4. Marie Sekaninová – kraslice škrabané Libor Jurčík – dřevěné hračky, píšťalky, hrkače, klepače Jan Káčer, Petr Číhal – pletení žil z 8, 9 a více prutů Úterý 4. 4. Taťána Malinová – kraslice zdobené slámou Libor Jurčík – dřevěné hračky, píšťalky, hrkače, klepače Jan Káčer, Petr Číhal – pletení žil z 8, 9 a více prutů Středa 5. 4. Marie Zajícová – kraslice batikované Libor Jurčík – dřevěné hračky, píšťalky, hrkače, klepač Jan Káčer, Petr Číhal – pletení žil z 8, 9 a více prutů Vstupné dle platného ceníku.  

Přečíst více

Zvídálkové, vzhůru do muzea! Hmyzí království


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Rodinný program Slováckého muzea. Povídání se skřítkem začíná každou celou hodinu, po celou dobu je otevřena tvořivá dílnička. V muzeu máme nové hmyzí kamarády, a to ve výstavě SPOLEČENSKÝ ŽIVOT HMYZU. Ti jsou také skvělí stavitelé! Stejně dobře, jako svá hnízda staví, si je i dokáží strážit. V bezpečí tam pak vychovávají své potomstvo. Jejich království fungují dokonale. Přijďte se o tom dozvědět více od skřítka Zvídálka! Připraveny budou také pracovní listy. Povídání se skřítkem začíná každou celou hodinu. Rodinné vstupné 200 Kč či dle platného ceníku.    

Přečíst více

Komentovaná prohlídky výstavy Kriticky ohrožené jevy našich nářečí s přednáškou


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Výstavou Kriticky ohrožené jevy našich nářečí / výstava s mapami bude provázet Mgr. Marta Šimečková, Ph.D., z Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky. Začátek v 17.00. Setkání bude doplněno přednáškou na téma Padesát odstínů nářečí aneb barvy v lidové frazeologii. Nářečí českého jazyka disponují řadou specifických pojmenování pro barvy a jejich odstíny. V minulosti byly zachyceny názvy, které byste ve spisovném jazyce hledali marně, např. barva bramborová, housátková, lilliální, perníková nebo žemlová. Existují také zvláštní slovotvorné formace utvořené od běžných názvů barev, třeba barva bělušičká a bilunká, černastá a černistá nebo modrastá a modřučká. Tyto nářeční výrazy vstupují do frazémů, které jsou součástí lidové slovesnosti, mnohé z nich ale už upadají v zapomnění. V přednášce budou představeny ty nejzajímavější, přičemž se mj. dozvíte, proč se říká, že je někdo černý jako ašant, červený jako himilata nebo zelený jako filek. Vstupné dle platného ceníku. Výstava potrvá do 30. dubna 2023. K výstavě budou připraveny doplňkové programy: Zvídálkové, vzhůru do muzea!, školní výukové programy, a další doplňkové akce. Výstavu pořádá Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Dialektologické oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, Katedra geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikla na základě řešení projektu č. DG20P02OVV029 „Nářečí českého jazyka interaktivně. Dokumentace a zpřístupnění mizejícího jazykového dědictví jako nedílné součásti regionálních identit“, poskytovatel podpory Ministerstvo kultury, Program NAKI II, řešitelé: Ústav pro jazyk český AV ČR a Univerzita Palackého v Olomouci.      

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.