Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Výstava Slovácka 1937

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

16. 11. 2017 - 28. 01. 2018

Před 80 lety se v Uherském Hradišti uskutečnila Výstava Slovácka 1937, která se stala nejvýznamnější výstavní akcí roku v Československé republice. Výstaviště zahrnující 33 pavilonů bylo umístěno na ploše více než 100 000 m2 na dnešním náměstí Míru.

Výstava, která oslnila republiku

O vzkříšení myšlenky uspořádat výstavu se postarali členové Musejního a archeologického spolku Slovácké muzeum

Slovácké muzeum příští čtvrtek 16. listopadu slavnostní vernisáži otevře předposlední výstavu letošního roku. Výstavou veřejnosti muzeum připomíná 80. výročí od konání Výstavy Slovácka 1937, která se v předválečné době stala přední a nejvýznamnější událostí v dějinách Československé republiky, Uherského Hradiště i celého regionu. Vyvrcholením prodloužené výstavy se tehdy stala návštěva prezidenta republiky dr. Edvarda Beneše v neděli 22. srpna 1937. Byly lámány návštěvnické rekordy. Průměrně denně navštívilo 4 087 platících návštěvníků domácích i ze zahraničí. Svým společenským, hospodářským, kulturním a politickým významem předčila veškerá očekávání a všechny následující výstavy ji nedokázaly překonat. Bylo vybudováno 33 pavilonů, z nich největší byl průmyslový s výstavní plochou přes 900 m2 a celé výstaviště zaujalo plochu více než 100 000 m2. Malý výstavní sál Slováckého muzea zaplní dobové plakáty, archiválie, propagační nálepky, odznaky, pohlednice, vstupenky, katalogy, fotografie, ale také zlatá a stříbrná medaile, udělená za výstavní expozice. Součástí bude i připomenutí tehdejší expozice keramiky a umění.

„Myšlenka uskutečnit v Uherském Hradišti výstavu, která by ukázala krásu a význam Slovácka, se zrodila již před 1. světovou válkou v roce 1914. Na přípravě se podílel tehdejší starosta města Uherského Hradiště ing. František Beneš, knihkupec a nakladatel Alfred Kiesswetter, P. Obdržálek, farář v Bílovicích, továrník ing. Alois Jaroš, obchodník František Zapletal a také Velehradský hospodářský spolek. Jako místo výstaviště byl plánován park před dnešní Obchodní akademií,“ sáhla do minulosti Blanka Rašticová, autorka výstavy a přidala dva důvody, které zhatily prvotní plány. „Uprostřed příprav se organizátoři dozvěděli, že obdobná výstava bude ve stejném termínu pořádána také v Holešově. Na jednání zástupců přípravných výborů bylo dohodnuto, že výstava v Uherském Hradišti se uskuteční až v roce 1915.  Válečné události však realizaci výstavy zabránily.“

                O vzkříšení této myšlenky se postarali členové Musejního a archeologického spolku Slovácké muzeum, kteří v roce 1935 předložili městské radě v Uherském Hradišti návrh, aby se výstava uskutečnila v roce 1937. „Podstatným impulsem znovu se pustit do příprav uskutečnění výstavy byla skutečnost, že v kraji postupně mizely lidové zvyky a tradice, stejně jako další projevy lidové kultury. Zprvu se uvažovalo o výlučně národopisné výstavě. Bylo počítáno s tím, že muzeum, rozšířené přístavbou bude tvořit jádro výstavy,“ přiblížila Rašticová počáteční kroky realizátorů.

Své představy však postupně korigovali. „Uvědomili si, že v regionu došlo k velkým změnám zejména v oblasti hospodářské, že zde vzniklo průmyslové centrum ve Zlíně, nově působí řada silných hospodářských podniků a že všechny tyto změny by bylo vhodné na výstavě prezentovat. Nově se proto hlavním cílem výstavy stala propagace nejen národopisu, ale také hospodářského a kulturního povznesení kraje. Výstava si kladla za cíl seznámit veřejnost s historií i soudobým životem Slovácka, se všemi jeho kulturními i hospodářskými hodnotami. Výstava se stala příležitostí představit přírodní krásy Slovácka a uplatnit slovácký folklor, zejména při velkých národopisných slavnostech. V rámci celého projektu byla uspořádána také celostátní výstava turistiky, lázeňství a rekreace pod heslem: Poznej svou vlast,“ popsala Rašticová jen zlomek z výstavního plánu, který musela z 10 000m2, což byla tehdy výstavní plocha pavilonů, zhustit do malého sálu Slováckého muzea.

 

Hlavní budova, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště – malý sál. Vernisáž čtvrtek 16. listopadu a potrvá do neděle 28. ledna 2018.

 

Bližší informace:

PhDr. Rašticová Blanka, mobil: 774 124 014, e-mail: blanka.rasticova@slovackemuzeum.cz

 

 

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Toulky se Slováckým muzeem

13. 08. 2024 - 15. 08. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Nechte děti toulat se Slováckým muzeem, s námi se nudit nebudou. Prožijí nevšední dopoledne a odnesou si spoustu zážitků. Během čtyřhodinového programu (od 8 do 12 hodin) se podívají na aktuální výstavy a vyrobí si předměty podobné těm ve výstavách. Během tří dnů navštíví tři objekty Slováckého muzea. Děti můžete přihlásit buď na jednotlivé dny, ale také na všechny tři dny najednou. Program je určen pro děti od 5 do 12 let. První den, v úterý 13. 8., zamíříme do hlavní budovy Slováckého muzea, kde se podíváme do národopisné expozice Slovácko, budeme si povídat o tradičních řemeslech a nebudou chybět ani dílničky. Další den, středu 14. 8., strávíme v Galerii Slováckého muzea, kde si děti vyrobí svá umělecká díla. Poslední den, ve čtvrtek 15. 8., vyrazíme do Starého Města do Památníku Velké Moravy – Cyrilometodějského centra, kde se vydáme na výlet v čase. A to od dob lovců mamutů až po období Velké Moravy. Cena: 200 Kč/den (pitný režim zajištěn, svačiny vlastní). Místo setkání: hlavní budova Slováckého muzea, Smetanovy sady. Počet účastníků je omezen, NUTNÁ REZERVACE. Více informací podá a rezervaci zajistí: Mgr. Alexandra Turečková, mobil: 734 693 528, e-mail: alexandra.tureckova@slovackemuzeum.cz    

Přečíst více

Kreativní workshopy ve Slováckém muzeu

29. 07. 2024 - 31. 07. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Přijďte si do Slováckého muzea vyzkoušet svůj um a vyrobit si něco pěkného, ať už ručně malovaný modrotisk, tašku či zápisník. Pondělí 29. července – ručně malovaný modrotisk (cena 700 Kč) Každý zúčastněný bude mít k dispozici plátno o rozměru 75×75 cm a všechny ostatní výtvarné potřeby. Úterý 30. července – výroba tašek, batůžků nebo ledvinek (cena 300 Kč) Budeme vyrábět tašky z barevné síťoviny – mashoviny, která je pevná, praktická a díky potisku velmi originální. Středa 31. července – výroba zápisníků, sešitků nebo malých fotoalb (cena 200 Kč) Účastník si vyrobí, slepí a sešije jedinečný zápisníček třeba na prázdninové zážitky. Vybrat si můžete buď dopolední (od 9 do 12 hodin) nebo odpolední termín (od 12.30 do 15.30 hodin). Kapacita míst je omezena, rezervace je nutná u Petry Tománkové na petra.tomankova@slovackemuzeum.cz nebo na 734 282 498.    

Přečíst více

Slovácký Banksy

15. 10. 2021 - 15. 10. 2030
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Slovácké muzeum a Edhouse spustily novou mobilní aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce... Street art našel cestu do Hradiště Slovácké muzeum a Edhouse spustili novou mobilní aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“.   Uherské Hradiště se v posledních týdnech stalo revírem dosud neznámého pouličního umělce. Tajemný streetartista tvořící pod rouškou noci a v ulicích města zanechává prostorové instalace a malby na stěnách.  Anonymní autor, který v některých svých dílech parafrázuje světoznámého streetartového umělce Banksyho, si vysloužil přezdívku “Slovácký Banksy”. Kde se vzal a proč si vybral ke svému uměleckému projevu právě Uherské Hradiště? A kdo mu ve virtuálním prostoru vdechl život? Po jeho stopách se můžete vydat, pokud si nainstalujete do svých chytrých telefonů aplikaci s názvem „Šifrovačka Slovácký Banksy“. Najdete je na Google play i App Store. „Příběh i postava streetartového umělce je sice smyšlená, ale všechna streetartová díla jsou „skutečná“, byť existují pouze v digitálním prostoru. Tak jak to je u správného streetartu, jejich autor zůstává vždy anonymní,“ sdělil Tomáš Chrástek za tým realizátorů ze Slováckého muzea. „Naše nápady, vize a plány ovšem nešly realizovat bez pomoci, protože streetartová díla existují pouze virtuálním prostoru. Naši snahu podpořila softwarová firma Edhouse z Uherské Hradiště, která vlastně s nápadem vytvořit mobilní aplikaci přišla. A právě díky tomuto nesourodému partnerství vznikl zcela unikátní projekt,“ zmínil Chrástek a ocenil ochotu a nadšení programátorů podílet se na realizaci projektu pro kulturní sektor. „Chtěli jsme vytvořit aplikaci pro návštěvníky i obyvatele města Uherské Hradiště, podpořit region. Koncept šifrovací hry a příběh se streetartovým umělcem se rodil tak nějak postupně. Na naší straně se na vývoji aplikace podílela hlavně stážistka Alžběta Manová, která si tak mohla v praxi vyzkoušet všechna úskalí vzniku aplikace a po programátorské stránce odvedla největší díl práce.“ Pochválil mladou studentku Michal Křen z uherskohradišťské pobočky Edhouse. Během hry, která má dvě varianty krátká nebo dlouhá, se prochází po zajímavých místech, na kterých se objevila různá streetartová díla. Pro jejich odhalení je nutné zvládnout více či méně záludnou šifru, přičemž stanoviště se vždy odkryje až po jejím rozluštění. „Základní koncept byl vytvořit aplikaci, která by místním, ale i návštěvníkům města, přiblížila zajímavá, známá i méně známá místa a události v Uherském Hradišti. Nová aplikace se záměrně vyhýbá konceptu klasických turistických průvodců, proto je její součástí herní prvek – šifra, a také imaginární postava streetartového umělce, který zavítal i do našeho města,“ řekl Chrástek a sdělil i první reakce zkušebních hráčů: „V minulých dnech jsme zkušební verzi pustili ven a na sociálních sítích vzbudila mnoho pozitivních ohlasů. Uherské Hradiště má tedy svého nového streetartového umělce, a i vy se s námi můžete vydat po jeho stopách.“   Kontakty: Slovácké muzeum – Mgr. Tomáš Chrástek, tomas.chrastek@slovackemuzeum.cz, tel. 734 282 496 Edhouse – Ing. Michal Křen, kren@edhouse.cz, tel. 737 938 860   Odkaz ke stažení: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.edhouse.slovackybanksy https://apps.apple.com/us/app/%C5%A1ifrova%C4%8Dka-slov%C3%A1ck%C3%BD-banksy/id1584295747#?platform=iphone   www.slovackemuzeum.cz, www.facebook.com/slovackemuzeum www.edhouse.cz  

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.