Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Výstava unikátů a skvostů

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

11. 04. 2019 - 22. 09. 2019

Vydejte se s námi na malou procházku pradávným uměním a uvidíte jedny z nejstarší uměleckých předmětů z našeho území v okolí Uherského Hradiště.

Umění pravěku. Pravěk umění představuje předměty od doby paleolitu až po Velkou Moravu

Uběhl pouhý měsíc a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti otevřelo další výstavu, Umění pravěku. Pravěk umění autorky, archeoložky Dany Menouškové. Té se do hlavního sálu podařilo kromě jiného přivézt skvosty sbírek Antropologického a Archeologického ústavu Moravského zemského muzea Brno. Jejich převoz včera připomínal prvky akčních filmů. Sošky a artefakty z dob paleolitu a neolitu byly nainstalovány a o několik málo hodin později mohl již výstavní sál (bez dohledu Policie ČR) přivítat první návštěvníky na slavnostní vernisáži.

„Výstava mapuje počátky estetických a výtvarných počinů našeho regionu. Symbolicky se můžete projít starší dobou kamennou, dobou lovců mamutů, nahlédnout do světa kultury prvních zemědělců, ale i odhalovat tajemství slévání bronzových šperků. Nahlédnout do magické kuchyně keltského umění a obdivovat jejich šarmantní šperky, ale i ozdoby. Putování končí symbolicky na „domácí půdě“ ukázkami velkomoravských šperků a připomínkou faktu, že doba Velké Moravy je etapou, která obohatila portfolio našeho uměleckého projevu o architekturu. Připomínáme si zároveň fakt, že letos je tomu 70 let od objevu prvních zděných velkomoravských staveb – kostelů,“ uvedla Dana Menoušková v zaplněném výstavním sále.

Výstavy nejstarších uměleckých projevů našich dějin nepatří k častým muzejním počinům. Nyní však můžeme pod jednou střechou shlédnout předměty, často unikáty, jejichž časový rozptyl je několik desítek tisíc let: od středního paleolitu po počátek 10. století našeho letopočtu. Mediální pozornost byla nejvíce zaměřena na předměty, které jsou vedeny jako Národní kulturní památka proto jejich transport musela doprovázet policejní eskorta: plastika „venuše“ z Hlubokých Mašůvek, 4300–4100 př. n. l., rituální dýka z čelisti koně, 15 tisíc let, a „venuše“ z prstního článku mamuta, 30 tisíc let), kvůli kterým v muzeu včera probíhaly doslova manévry. Nepovšimnut by ovšem neměl zůstat ani nejstarší předmět této výstavy. Je jím 50 tisíc let starý pěstní klín ze středního paleolitu ze sbírek Antropologického ústavu Moravského zemského muzea Brno. Nové poznatky ukazují, že již neandrtálci, což se nepředpokládalo, měli jistou formu uměleckého cítění. Dokládá to fakt, že mezi kameny, které mohli běžně využít, si vybrali unikátní barevnou rohovcovou surovinu. Tu museli složitěji a dlouhodoběji opracovávat a dnes je také prokázáno, že byl opakovaně používán,“ dodala Menoušková a s jistou dávkou nadsázky prohlásila, že přivezla „velké umění do nevelkého města“.

„Charakter (jedinečnost i křehkost) předmětů nedovoluje jejich časté a dlouhodobé vystavení. Po skončení výstavy budou předměty opět uloženy do trezorových prostor a veřejnost je jistě několik let nespatří,“ uzavřela Menoušková.

Výstava vznikla ve spolupráci s Moravským zemským muzeem, předměty zapůjčily také Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Městské kulturní středisko, muzeum Holešov. Jedinečná příležitost k prohlídce těchto skvostů potrvá do 22. září 2019, kdy bude výstava ukončena. Na své si mohou přijít i zájemci odborných komentovaných prohlídek. Hned dvě se uskuteční 24. května v rámci programu celorepublikových Muzejních nocí.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Živé rozhlasové vysílání ze Slováckého muzea


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Český rozhlas Zlín z aktuální výstavy 100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě v přímém přenosu od 14 hodin odvysílá pořad Rendez-vous. Vstupné: 100 Kč/dospělí 70 Kč/děti 6-15 let, studenti, senioři https://www.slovackemuzeum.cz/100-let-vysilani-ceskoslovenskeho-rozhlasu-na-jihovychodni-morave

Přečíst více

X. Noc s Metodějem


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Město Uherské Hradiště, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Klub kultury Uherské Hradiště si vás dovolují pozvat na desátý ročník setkání na Výšině sv. Metoděje v Uherském Hradišti. PROGRAM DĚTSKÉ ODPOLEDNE (16.30–18.45) Divadlo Bořivoj (plus možnost výroby kašpárka), výroba a modelace z hlíny s Antonínem Mošťkem, výroba dřevěného zvířátka s Pavlem a Jitkou Hutěčkovými, potulní kejlíři v podání SHŠ Intaberna Brno (plus základy žonglování a fireshow), Biskupští Manové z Kroměříže (hry a rukodělná dílna). ZAHÁJENÍ VEČERA (19.00–19.10) Krátkým připomenutím historického významu Výšiny sv. Metoděje i ohlédnutím za minulými ročníky přivítá návštěvníky starosta města Ing. Stanislav Blaha a PhDr. Ivo Frolec, ředitel Slováckého muzea. PUTUJME BEZ HRANIC – CYRILOMETODĚJSKÁ STEZKA – TERCHOVÁ A ŤAŽKÁ MUZIKA Z TERCHOVEJ (19.10–20.00) Terchovská „nebeská“ hudba je starobylý lidový hudební žánr z Terchové a okolí. Typicky ji hrají skupiny o třech až čtyřech členech se smyčcovými nástroji a malým dvoustrunným basem a jejím charakteristickým rysem je silný vícehlasý zpěv všech účinkujících. DOCUKU (20.30–22.00) Šestičlenná hudební formace Docuku z Valašského Meziříčí hraje písně zaznamenané ve sbornících lidových písní, ale i vlastní tvorbu. Čerpá z odkazu moravsko-slezského, polského, slovenského či balkánského. Písně jsou osobitě aranžovány a transformovány do podoby milostných balad či folklorbeatových našlapaných skladeb. BOCA FUEGO (22.00) Na slunci i v hvězdné záři se BOCA FUEGO z Valašského Meziříčí tváří jako parta lidí, co si žhnoucí oheň v srdci nosí. Těšit se můžete na závěrečnou ohňovou show! Vstup volný.        

Přečíst více

100letí nemocnice v Uherském Hradišti

16. 05. 2024 - 07. 07. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Výstava k 100. výročí založení nemocnice s vernisáží ve čtvrtek 16. května v 17 hodin. Výstava zachycuje stoletou historii uherskohradišťské nemocnice od jejího vzniku v roce 1924, zakládání jednotlivých oddělení, stavbu pavilonů a významné osobnosti až po nemocnici v době covidu. Texty doplňují desítky dobových fotografií a historických předmětů z pozůstalosti MUDr. Karla Masaříka i přímo z nemocnice.  

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.