Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Z deníku archeologa

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

16. 03. 2017 - 21. 05. 2017

Výstava představí nejenom aktuální archeologické výzkumy Slováckého muzea a unikátní nálezy, ale poodhalí i zákulisí archeologické práce. Dozvíte se, co všechno potřebují dnes archeologové ke své práci, co je to vlastně archeologický výzkum.

Z deníku archeologa

Výstava ve Slováckém muzeu kromě historických nálezů nabídne pohled na rekonstrukci rituálního dvojhrobu z Kunovic.

 

Archeologové Slováckého muzea měli v minulých letech možnost realizovat hned několik menších i rozsáhlých archeologických výzkumů. Novými poznatky doplnili mozaiku historie a vývoje našeho regionu. Výsledky jejich práce veřejnosti představí nová výstava ve velkém sále hlavní budovy ve Smetanových sadech. Na návštěvníky čeká od 16. března kromě zajímavých nálezů, které budou vystaveny vůbec poprvé, také podrobný popis a dokumentace jednotlivých zkoumaných lokací. V Architektonické řešení sálu pracuje se světlem i třírozměrnými scénami, přesto nezaniká kopie portálu nalezeného v Uherském Brodě. Ten bude sloužit jako pokladnice těch nejvýznamnějších a nejkrásnějších nálezů.

Pohled do deníku archeologa, jak je výstava nazvána, začíná v roce 2008, kdy probíhal archeologický výzkum v interiéru kostela Mistra Jana Husa v Uherském Brodě. „Výzkum přinesl nové poznatky o stavebním vývoji kostela a kromě ověření a zdokumentování stavu hrobky posledního zdejšího děkana Jana Trchalíka byly odkryty i  pozůstatky cihlové barokní hrobky v prostoru před hlavním oltářem. Toto místo pravděpodobně bylo původní místo uložení po pohřbu děkana Jana Václava Polontia,“ přečetl Tomáš Chrástek, vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea, pomyslný první list ze svého deníku.

Dalším zajímavým objevem, který bude prezentován je rituální dvojhrobu, který byl nedávno odkrytý v Kunovicích. „Tento nezvyklý nález jsme řešili v roce 2013. Na dně zásobnicové jámy jsme našli na vrstvě mazanice ostatky dvou jedinců. Na základě antropologického určení se jednalo o dospívajícího nebo mladého muže ve věku okolo 20 let a s největší pravděpodobností mladou ženu ve věku okolo 25 let. Okolo nich byly potom uloženy zvířecí obětiny a vyskládány fragmenty keramických nádob. Na základě keramického materiálu můžeme nález přiřadit věteřovské kultuře doby bronzové, jeho stáří je tak cca 3 500 let,“ stručně popsal Chrástek tento nález, který bude v prostoru výstavy instalován v podobě odpovídající nálezové situaci.

Nejvíce stran archeologova deníku ovšem bylo popsáno v uplynulých dvou letech, kdy probíhaly archeologické výzkumy v Uherském Hradišti, Nivnici, Kostelanech nad Moravou, Velehradě, Kunovicích, Ostrožské Lhotě či Ořechově. „Nejvíce plošných odkryvů ze všech zmíněných míst probíhalo v historickém centru Uherského Brodu. Našemu týmu se podařilo odkrýt suterény vrcholně středověkých domů. Právě na schodech do jednoho z těchto suterénů byl objeven unikátní soubor středověkých hraček sestávající z keramické figurky jezdce na koni, hliněných a skleněných kuliček a miniaturních nádobek. Předměty osobní výbavy, které se dochovaly po německém vojákovi, budou „nejmladším“ nálezem, na kterém náš tým pracoval na podzim loňského roku. Hrob byl vyzvednut v karpatských lesích ve spolupráci s Policií České republiky,“ přidal Chrástek opět krátký popis výzkumu.

Práce archeologa není o záchranných výzkumech, ale i o terénních prospekcích a dokumentaci dalších menších či náhodných lokalit. „Jednotlivé nálezy doplní ukázka našich pracovních pomůcek, bez kterých se žádný archeolog neobejde. Nepoužíváme jenom lopaty a rýče, ale také např. detektor kovů, plavící linka, totální stanice. Chybět také nebudou zajímavé předměty z náhodných nálezů. Jedním z nich bude poměrně rozsáhlá kolekce středověkých militarií z chřibských lesů, soubor drobných artefaktů z římských lokalit na Vlčnovsku,“ dodal Jaroslav Bartík, archeolog Slováckého muzea a spoluautor výstavy. Co všechno je napsáno v deníku archeologa, můžete ve Slováckém muzeu studovat do 21. května.

Hlavní budova, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště. Vernisáž čtvrtek 16. března v 17.00 hodin. Výstava potrvá do neděle 21. května 2017. Bližší Informace: Mgr. Tomáš Chrástek, mobil: 734 282 496, e-mail: tomas.chrastek@slovackemuzeum.cz.

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Kamenosochařské dílny na Uherskohradišťsku na přelomu 19. a 20. století

07. 03. 2024 - 07. 02. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Drobné církevní stavební památky jsou nejen dokladem lidové zbožnosti našich předků, ale také dovednosti jejich tvůrců. PhDr. Aleš Naňák z dostupných pramenů sestavil příběhy osobností stojících v čele místních kamenických provozů, přičemž tyto příběhy věrně ilustrují dobu dosluhující monarchie i ztěžka se rodící mladé republiky. Dozvíte se, kdo byli a jak žili ti, jejichž díla dnes a denně míjíme na svých cestách. Jména jako František Zbořil, Jindřich Náplava či Minařík nacházíme vysekána na křížích, sochách a památnících v krajině, přesto jsou už dnes téměř zapomenuta. A vedle osudů těchto tvůrců budou zmíněny i nejzajímavější příběhy samotných památek. Vstup volný. Přednáška začíná v 17.00. Přednáška je realizována ve spolupráci Muzejního spolku a Slováckého muzea v Uherském Hradišti.  

Přečíst více

Zvídálkové, vzhůru do muzea! Kouzla, nůžky, papír, teď!


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Rodinný program Slováckého muzea ve výstavě Kornelie Němečkové. Její díla najdeme nejen v galeriích, ale i na známkách, ve znělkách televizních pořadů, v knihách a časopisech. Březnový Zvídálek dětem ukáže originální obrázky Kornelie Němečkové a naučí je, jak si takovou zdánlivě složitou vystřihovánku vyrobit. Povídání se skřítkem začíná ve výstavě Kouzlení Kornelie Němečkové každou celou hodinu, po celou dobu je otevřena tvořivá dílnička. Rodinné vstupné 200 Kč či 100 Kč dospělí, 70 Kč děti a senioři. Akce se koná v čase 13.00 až 17.00.  

Přečíst více

Tvoříme v muzeu - Pletení pomlázky


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Chcete se naučit plést pomlázku? Přijďte k nám do muzea na kurz! Období před Velikonocemi je dobou příprav, kdy dívky malují pro chlapce jako dar kraslice. Chlapci pak chodí na vrbové proutí, ze kterého pletou pomlázku. Tatarem, žilou či kančúchem šlehají o Velikonočním pondělí dívky, aby byly zdravé a svěží! Techniku a celý postup výroby pomlázky z proutí nabízíme v kurzu pro všechny zájemce. Košíkář oceněný Cenou Vladimíra Boučka, pan Leoš Křižka z Březolup, naučí účastníky kurzu plést žily se speciální rukojetí z osmi nebo devíti prutů. Každý si pak z kurzu může odnést vlastnoručně upletenou pomlázku. V ceně kurzovného účastník obdrží: vrbové proutí, nástroje pro opracování proutí. Cena: 350 Kč. Kapacita kurzu: 15 účastníků. Zájemci se mohou přihlásit na adrese: Mgr. Petr Číhal petr.cihal@slovackemuzeum.cz +420 572 556 556, +420 572 551 370  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.