Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Zima na Slovácku

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

10. 11. 2016 - 29. 01. 2017

Výstava je věnovaná adventnímu a vánočnímu období na Slovácku, nejen ve zvycích, ale především v pracovních činnostech.

 

Zima na Slovácku

Listopadová výstava ve Slováckém muzeu představí pracovní činnosti typické pro zimní období na vesnici, provázené zvyky a tradicemi z dob minulých.

 

                Zima byla časem, kdy se lidé stěhovali do chalup a světnic, věnovali se domácím pracím a doplňkovým činnostem. Chodilo se po besedách, dralo se peří. Stejně jako jindy během roku se tak prolínal každodenní život se svátky a slavnostmi výročně obyčejového cyklu. Prožívání zimního období našich předků představí nová výstava etnografického oddělení. Slovácké muzeum ji otevře ve čtvrtek 10. listopadu v 17.00 hodin.

                "Výstavou chceme poukázat na to, jak rozdílně oproti dnešku trávili naši předkové mrazivé měsíce. Zima nebyla pouze časem pro odpočinek, ale také dobou příprav na nový hospodářský rok. Bylo to období, kdy se lidé více setkávali, ale nikdy při těchto společných besedách nezaháleli," uvedla Marta Kondrová, autorka výstavy a byla konkrétní: "Hospodáři často pletli ošatky, které byly v hospodářství potřeba doslova na každém kroku. Návštěvníci mohou prozkoumat rozličnou škálu ošatek, ošívek, ale také velké zásobnice sloužící k uskladnění mouky nebo obilí. Ženy a dívky pak draly peří nezbytné jako součást výbavy nevěsty a vyšívaly. Pod jejich rukama během zimních dnů vznikaly neuvěřitelně jemné, technicky dokonalé výšivky zdobící nejen kroje, ale také textilie do domácnosti – ubrusy, dečky, prostírky nebo povlečení na polštáře."

                Sál výstavního prostoru je rozdělen na dvě na sebe navazující části a dělí pracovní činnosti na práci na dvoře a práci v domě. "Výstava připomíná jaké nástroje, nářadí i nádoby byly zapotřebí k zabijačce, nebo domácímu pálení slivovice a jak důležitým krmivem byla kukuřice. Atmosféru zimních večerů navodí část věnovaná draní peří, předení i vyšívání. Starší návštěvníci si jistě vzpomenou, jak útulná byla světnice se svátečně prostřeným štědrovečerním stolem a pro ty mladší bude možná překvapení, co se na Štědrý večer jedlo nebo jaký byl význam koledy,“ rozšířila etnografka Gabriela Směřičková. Stranou pozornosti nezůstaly zvyky a tradice, respektive ty, které se nepřenesly do dnešní doby. Dozvíte se o obchůzce lucí, vysypávání chodníčků nebo podávání šatů o svátku svatého Štěpána a jak vypadal výslužkový koláč, který dostávali pacholci odcházející ze služby.

Při pohledu na výšivku se v 21. století dá jen těžce věřit, že vznikla pouze lidskou rukou. Vyšívání a zdobení patřilo k pravidelným zimním činnostem. K ulehčení práce se používaly různé pomůcky – rámečky, podložky i tzv. babky. Chcete-li se dozvědět, co je to žgolek, kdy se nesmělo příst a mnohé další zajímavosti nebo dnes již zapomenuté fígle dřívějšího skromného života, poslouží vám dotykové obrazovky. „Využily jsme dotykových obrazovek, kde jsou zařazeny vědomostní kvízy a puzzle pro nejmenší,“ rozšířila Směřičková možnosti výstavy, která se může stát ideálním rodinným výletem v době adventu. „Aby zážitek z návštěvy byl umocněn a lidé byli doslova vtaženi do zimní atmosféry, prohlídka je doplněna hudebním podkresem a komentářem herce Slováckého divadla Vladimíra Doskočila. Pro děti z mateřských i základních škol školy je připraven interaktivní program, na který se mohou třídy objednávat u Mgr. Lenky Vlkové,“ uzavřela Kondrová.

 

Hlavní budova Slováckého muzea v Uherském Hradišti, Smetanovy sady 179.

Vernisáž – čtvrtek 10. listopadu 2016 v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 29. ledna 2017.

Bližší informace:

Mgr. Marta Kondrová, autorka výstavy, mobil: 734 282 558

Mgr. Gabriela Směřičková, etnografka, mobil: 774 124 029


Vyhledat muzeum


Aktuality

Živé rozhlasové vysílání ze Slováckého muzea


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Český rozhlas Zlín z aktuální výstavy 100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě v přímém přenosu od 14 hodin odvysílá pořad Rendez-vous. Vstupné: 100 Kč/dospělí 70 Kč/děti 6-15 let, studenti, senioři https://www.slovackemuzeum.cz/100-let-vysilani-ceskoslovenskeho-rozhlasu-na-jihovychodni-morave

Přečíst více

100letí nemocnice v Uherském Hradišti

16. 05. 2024 - 07. 07. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Výstava k 100. výročí založení nemocnice s vernisáží ve čtvrtek 16. května v 17 hodin. Výstava zachycuje stoletou historii uherskohradišťské nemocnice od jejího vzniku v roce 1924, zakládání jednotlivých oddělení, stavbu pavilonů a významné osobnosti až po nemocnici v době covidu. Texty doplňují desítky dobových fotografií a historických předmětů z pozůstalosti MUDr. Karla Masaříka i přímo z nemocnice.  

Přečíst více

100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě

14. 03. 2024 - 14. 07. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Český rozhlas v roce 2023 oslavil 100 let existence a naše výstava na ni plynule naváže v souvislosti se zřízením první další regionální stanice v Brně v roce 1924. Výstava přiblíží 100 let technického i programového vývoje rozhlasu i dnešní roli moderního veřejnoprávního média. Projekt připomene první rozhlasovou stanici Radiojournal, významné regionální rozhlasové osobnosti a události, program a hudbu v jednotlivých obdobích i vývoj výrobní, přenosové a vysílací techniky. Ve spolupráci přímo s Českým rozhlasem a jeho regionálními stanicemi v Brně a Zlíně, Technickým muzeem v Brně a Národním technickým muzeem v Praze, nabídne výstava řadu raritní techniky, kterou si bude možné osahat a případně vyzkoušet (např. originální brněnský znělkostroj, záznamová zařízení, modelové rozhlasové studio). Prostřednictvím poslechu reportáží, záznamu her, literárních a hudebních pořadů či koncertů (SOČR, TOČR, SOBR, BERO, BROLN a další) je také zavede do rozmanité rozhlasové produkce uplynulého století. Archivní nahrávky Českého rozhlasu se návštěvníkům zhmotní v žánrových posleších pod tzv. audio sprchami – sportovními okamžiky, politickými událostmi, dramatickou tvorbou nebo pohádkami pro děti. Další audia přes QR kód ozvučí dobové fotografie a doprovodné informace a další pořady si bude možné poslechnout při individuální procházce s vlastními sluchátky a aplikací mujRozhlas. Dvakrát za hodinu se celým prostorem výstavy rozezní rozhlasový obsah pro společný poslech. Výstava ale kromě historie bude prezentovat i aktuální trendy a vyhlídky konzumace obsahu, způsoby jeho příjmu i distribuce.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.