Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Zima na Slovácku

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

10. 11. 2016 - 29. 01. 2017

Výstava je věnovaná adventnímu a vánočnímu období na Slovácku, nejen ve zvycích, ale především v pracovních činnostech.

 

Zima na Slovácku

Listopadová výstava ve Slováckém muzeu představí pracovní činnosti typické pro zimní období na vesnici, provázené zvyky a tradicemi z dob minulých.

 

                Zima byla časem, kdy se lidé stěhovali do chalup a světnic, věnovali se domácím pracím a doplňkovým činnostem. Chodilo se po besedách, dralo se peří. Stejně jako jindy během roku se tak prolínal každodenní život se svátky a slavnostmi výročně obyčejového cyklu. Prožívání zimního období našich předků představí nová výstava etnografického oddělení. Slovácké muzeum ji otevře ve čtvrtek 10. listopadu v 17.00 hodin.

                "Výstavou chceme poukázat na to, jak rozdílně oproti dnešku trávili naši předkové mrazivé měsíce. Zima nebyla pouze časem pro odpočinek, ale také dobou příprav na nový hospodářský rok. Bylo to období, kdy se lidé více setkávali, ale nikdy při těchto společných besedách nezaháleli," uvedla Marta Kondrová, autorka výstavy a byla konkrétní: "Hospodáři často pletli ošatky, které byly v hospodářství potřeba doslova na každém kroku. Návštěvníci mohou prozkoumat rozličnou škálu ošatek, ošívek, ale také velké zásobnice sloužící k uskladnění mouky nebo obilí. Ženy a dívky pak draly peří nezbytné jako součást výbavy nevěsty a vyšívaly. Pod jejich rukama během zimních dnů vznikaly neuvěřitelně jemné, technicky dokonalé výšivky zdobící nejen kroje, ale také textilie do domácnosti – ubrusy, dečky, prostírky nebo povlečení na polštáře."

                Sál výstavního prostoru je rozdělen na dvě na sebe navazující části a dělí pracovní činnosti na práci na dvoře a práci v domě. "Výstava připomíná jaké nástroje, nářadí i nádoby byly zapotřebí k zabijačce, nebo domácímu pálení slivovice a jak důležitým krmivem byla kukuřice. Atmosféru zimních večerů navodí část věnovaná draní peří, předení i vyšívání. Starší návštěvníci si jistě vzpomenou, jak útulná byla světnice se svátečně prostřeným štědrovečerním stolem a pro ty mladší bude možná překvapení, co se na Štědrý večer jedlo nebo jaký byl význam koledy,“ rozšířila etnografka Gabriela Směřičková. Stranou pozornosti nezůstaly zvyky a tradice, respektive ty, které se nepřenesly do dnešní doby. Dozvíte se o obchůzce lucí, vysypávání chodníčků nebo podávání šatů o svátku svatého Štěpána a jak vypadal výslužkový koláč, který dostávali pacholci odcházející ze služby.

Při pohledu na výšivku se v 21. století dá jen těžce věřit, že vznikla pouze lidskou rukou. Vyšívání a zdobení patřilo k pravidelným zimním činnostem. K ulehčení práce se používaly různé pomůcky – rámečky, podložky i tzv. babky. Chcete-li se dozvědět, co je to žgolek, kdy se nesmělo příst a mnohé další zajímavosti nebo dnes již zapomenuté fígle dřívějšího skromného života, poslouží vám dotykové obrazovky. „Využily jsme dotykových obrazovek, kde jsou zařazeny vědomostní kvízy a puzzle pro nejmenší,“ rozšířila Směřičková možnosti výstavy, která se může stát ideálním rodinným výletem v době adventu. „Aby zážitek z návštěvy byl umocněn a lidé byli doslova vtaženi do zimní atmosféry, prohlídka je doplněna hudebním podkresem a komentářem herce Slováckého divadla Vladimíra Doskočila. Pro děti z mateřských i základních škol školy je připraven interaktivní program, na který se mohou třídy objednávat u Mgr. Lenky Vlkové,“ uzavřela Kondrová.

 

Hlavní budova Slováckého muzea v Uherském Hradišti, Smetanovy sady 179.

Vernisáž – čtvrtek 10. listopadu 2016 v 17.00 hodin. Výstava potrvá do 29. ledna 2017.

Bližší informace:

Mgr. Marta Kondrová, autorka výstavy, mobil: 734 282 558

Mgr. Gabriela Směřičková, etnografka, mobil: 774 124 029


Vyhledat muzeum


Aktuality

100letí nemocnice v Uherském Hradišti

16. 05. 2024 - 07. 07. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Výstava k 100. výročí založení nemocnice s vernisáží ve čtvrtek 16. května v 17 hodin. Výstava zachycuje stoletou historii uherskohradišťské nemocnice od jejího vzniku v roce 1924, zakládání jednotlivých oddělení, stavbu pavilonů a významné osobnosti až po nemocnici v době covidu. Texty doplňují desítky dobových fotografií a historických předmětů z pozůstalosti MUDr. Karla Masaříka i přímo z nemocnice.  

Přečíst více

Muzejní noc 100/100


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Tématem letošní Muzejní noci budou aktuální výstavy v hlavní budově muzea, a to 100letí nemocnice v Uherském Hradišti a 100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě. Muzejní noc v prostoru pře hlavní budovou muzea ve Smetanových sadech (i v jeho vnitřních prostorech), a taky venku i uvnitř Galerie Slováckého muzea (16.30–21.00) nabídne hudební vystoupení, soutěže pro děti, bohatý doprovodný program a možnost občerstvení. Do programu se zapojí rovněž uherskohradišťská nemocnice a další instituce. PROGRAM SLOVÁCKÉ MUZEUM Smetanovy sady 179, Uh. Hradiště 16.30–23.00   16.30–20.00 Vystoupení dětí z hudebního oboru ZUŠ Slovácko, Výtvarné dílničky a soutěžní aktivity v muzeu i před muzeem. 18.00 Čtení pohádky z Knihovny BBB. 19.00–23.00 Hudební vystoupení DUO GraŽ. GALERIE SLOVÁCKÉHO MUZEA Otakarova 103, Uh. Hradiště 16.30–21.00 16.30–19.00 Výtvarná dílnička a vystoupení dětí ze ZUŠ Slovácko. 17.00 Rodinná komentovaná prohlídka aktuálních výstav. 19.00 Komentovaná prohlídka aktuálních výstav. V případe nepříznivého počasí se aktivity uskuteční uvnitř muzea i galerie. Vstup volný.    

Přečíst více

Kouzlení Kornelie Němečkové

15. 02. 2024 - 21. 04. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

V 90. letech dvacátého století patřil k velmi oblíbeným podvečerním programům pro malé diváky zpěvník tradičních lidových písniček a říkadel Zpívánky. Autorkou grafického vizuálu úvodní znělky je Kornelie Němečková. Pro dílo známé české výtvarnice a ilustrátorky je typická vystřihovaná grafika a obrázky, které se inspirují ve starých obyčejích a folklóru. Nadčasovou tvorbu převážně z tapiserií, stříhané grafiky a dalších děl z ateliéru této výtvarnice uvidíte ve Slováckém muzeu. Pro dětského návštěvníka bude k výstavě připraven také program. Pražská výtvarnice a ilustrátorka má v sobě hluboce zakořeněný vztah k folklóru a tradici našeho kraje. Od studentských let působila ve folklórním souboru Hradišťan a po přestěhování do Prahy se stala členkou Slováckého krúžku. Jako vsetínská rodačka sleduje po celý svůj život tradici lidového umění Valašska a Slovácka, a právě to se jí stalo zdrojem inspirace pro její originální výtvarnou tvorbu. Kromě vystřihovaných grafik a ilustrací s motivy starých obyčejů a folklóru tvoří Kornelie Němečková také koláže a tapiserie, které můžete najít doslova po celém světě. Vytvořila animované filmy, ilustrovala knihy, časopisy, plakáty, za svoji emisi poštovních známek získala v 80. letech 20. století i ocenění. Divákům však nejvíce utkvěla v mysli její tradiční znělka populárních Zpívánek. Kornelie Němečková pochází z Valašska, ze Vsetína (*5. 7. 1932), ale již více než sedmdesát let žije v Praze. Po válce začala paní Kornelie studovat nejprve na sociálně zdravotní škole, posléze na Střední uměleckoprůmyslové škole (1949–1953) v tehdejším Gottwaldově, dnešním Zlíně, obor modelářství a návrhářství obuvi. Zde se také seznámila se svým budoucím manželem, známým sochařem (především sportovních námětů) Zdeňkem Němečkem, a ještě během studií se vzali. U obuvi však dlouho nevydržela. Láska k folklóru ji přivedla k práci s dětmi (výtvarné kroužky), módnímu návrhářství a volné tvorbě. Titěrná práce s papírem a jednoznačnou barevností pro ni představovala protipól k rozměrnějším tapisériím. Mohla se vyřádit a hravou formou se podvědomě vracet k rodnému regionu: jarnímu ránu zalitému sluncem, muzice, kterou se svým mužem tolik milovali, k čirým potůčkům, čarovnému lesu, košíkům plných hub, zimnímu sáňkování, švitořícím ptáčkům, zajícům a veverkám, folklorním tradicím a životu prostého člověka. Roky spolupracovala s televizí a s animovaným filmem, navrhovala známky, přebaly gramofonových desek, plakáty. Je autorkou grafické podoby znělky televizního pořadu Zpívánky, animovaných filmů Toman a lesní panna (1977), Holoubek (1981). Zpracovává sportovní tematiku, národopisné motivy, žánrová a pohádková témata; ilustrovala řadu knih, časopisů, zabývala se grafickým designem. Ilustrovala knihy, dětské časopisy, vytvořila řadu plakátů, známek a užité grafiky. Výstavy jejich prací bylo možné zhlédnout v řadě míst nejen naší republiky, ale po celém světě (např. v Budapešti, Montrealu, Oslu, Poznani, Barceloně).  

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.