Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Dny lidové architektury

Památník Karla Hynka Máchy (Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě)

23. 07. 2022 - 24. 07. 2022

Čtvrtý červencový víkend, 23.–24. 7., proběhne celorepubliková akce Dny lidové architektury. Nabitým sobotním programem se připojí i Památník K. H. Máchy v Doksech, po celý víkend bude do poboček českolipského muzea vstup zdarma.

Pohádku O Červené Karkulce zahraje ve 14 hodin pražský divadelní soubor Pruhované panenky, poetickou náladu navodí od 16 hodin zhudebněné verše českých i světových básníků, které představí multiinstrumentalista a potulný bard Jiří Wehle. A co tak spojit tvorbu K. H. Máchy s blackout poetry, tedy vizuální poezií, která vzniká kreativní destrukcí? Nebo si vyzkoušet umění krasopisu či vytvořit si bylinkový polštářek? Vše bude na zahradě Památníku možné. Po celý víkend a za jakéhokoli počasí si můžete zdarma prohlédnout výstavy, a to Hrady spatřené Karlem Hynkem Máchou a ilustrovaný básnický cyklus Tomáše Cidliny a Pavla Krause Domov/Heimat.

JIŘÍ WEHLE

Máme velkou radost, že všestranný umělec, který koncertoval na mnoha místech naší republiky i na světových festivalech zavítá i k nám do Doks.
Jiří Wehle se narodil v roce 1947 v Praze. Hrát a zpívat začal v 60. letech. Je jedním z prvních pouličních hráčů, které jste mohli vídat v uličkách staré Prahy a na Karlově mostě už v 80. letech.
Zároveň je sběratelem etnických a středověkých hudebních nástrojů. Vlastní a hraje mimo jiné na niněru, harfu, šalmaje, platerspiel, různé druhy fléten, dudy, gemshorny (zvířecí rohy), chalumeaux, krumhorny nebo kytaru.
Mezi jeho nejoblíbenější básníky patří Jiří Orten. Zhudebnil také verše Goetha, Apollinaira, Villona, Hálka, Gellnera, Erbena a samozřejmě K. H. Máchy.
Potulný bard a multiinstrumentalista zhudebňuje českou i světovou poezii a tvoří hudbu po svém, jak sám říká přizpůsobenou historické době: „Možná trochu středověku, trochu renesanci, trochu keltským písničkám.“

Určitě přijďte, bude to nezapomenutelný zážitek.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.