Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

220 let výročí Vísecké rychty

Vísecká rychta – Expozice lidového bydlení (Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě)

První červnovou sobotu, tj. 3. 6., oslavíme 220. výročí Vísecké rychty v Kravařích, kterou si nechal postavit v roce 1797 zdejší rychtář Václav Kern. Objekt byl trvale obýván až do roku 1945, kdy připadl místnímu JZD, které jej využívalo jako vepřín a posléze jako ovčín a skladiště suti a stavebního materiálu. Postupem času objekt chátral. V 70. letech 20. století postupně začíná rekonstrukce celého objektu, která trvala až do první poloviny 80. let 20. století. Vísecká rychta byla poprvé pro veřejnost otevřena 5. dubna 1986.

Oslavy rychty se konají od 10.00 do 16.00 hodin. Program toho dne je určen pro milovníky historie, ale i rodinám s dětmi.

Dopoledne, od 10:00 do 11:00 hodin, vystoupí bluegrassová skupina Red Leaf z Úštěku, která zahraje a zazpívá skladby z vlastní tvorby. Skupina se pohybuje na rozhraní tradičního a moderního bluegrassu. Od 11:00 hodin se nám představí folklorní soubor Horačky z Českého Dubu, zazpívají nám lidové písně a ukáží lidové tance.

Odpoledne, od 13:00 hodin uvede pro děti Divadlo rolnička pohádku pod názvem „Když jsem já sloužil“. Od 14:00 hodin vystoupí ten den již podruhé skupina Red Leaf.

Kromě tohoto bohatého programu nebudou chybět ani řemeslné výrobky, dílničky pro děti a také spousta dobrot, jako například klobásky, halušky, langoše nebo domácí kremrole a samozřejmě i něco na žízeň.

V rámci oslav bude v objektu rychty vystavena čerstvě zrestaurovaná malovaná dvoudveřová skříň z roku 1796. Jedná se o nejstarší dochovanou skříň v muzejním depozitáři. Tato skříň bude součástí výstavy Malovaný nábytek. Dále je pro návštěvníky připravena nově doplněná stálá expozice „Praní prádla“, nacházející se ve chlévě rychty. V tento den otevřeme i další výstavu Bylinky na rychtě aneb není bylina, aby na něco nebyla – bylinky jako lék, koření i potravina, výstava bude v průběhu roku aktualizována a doplňována

Těší se na Vás kolektiv pracovníků Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

                                                                         


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.