Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Vánoční trhy

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

02. 12. 2016 - 07. 12. 2016

XXVII. Vánoční trhy v muzeu. Tradiční vánoční trhy s ukázkami řemesel, bohatým občerstvením. Vystoupení žáků mateřských a základních škol a ZUŠ Česká Lípa, Mikulášská nadílka, divadelní představení.

Tradiční vánoční trhy ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě nebudou chybět ani letos. Pořádáme je již po sedmadvacáté a opět návštěvníkům od pátku 2. 12. do středy 7. 12. nabídneme mnoho řemeslných výrobků, bohaté občerstvení, dílničky pro děti, hudební i pohádková vystoupení.

U prodejců si budete moci zakoupit vánoční stromky, rukodělné výrobky z textilu, vlny, keramiky a skla, také svíčky, mýdla, šperky, dřevěné a plechové hračky, knížky a mnoho dalšího. Celý ambit provoní medové dobroty, čaje a cukroví. Nebudou chybět ani perníčky, produkty zdravé výživy nebo vánoční ozdoby ze skla a korálků. Novinkami mezi zbožím budou například domácí marmelády, raw minidortíčky nebo čokoládové nářadí.

Letošní vánoční trhy obohatí i mnoho dílniček pro děti, ať už výroba magnetků, svíček nebo plstěných dárečků. Zpracování vlny můžete pozorovat přímo při práci na kolovrátku.

Na Loretánském dvoře bude jako obvykle připraveno občerstvení – letos opět od Retro bufetu z Nového Boru, dále můžete ochutnat trdelník, pražené mandle, moravské frgály nebo štramberské uši. Budete-li chtít zahřát, zastavte se u stánku s medovinou či svařákem a k zakousnutí budou i škvarkové placky.

V sobotu 5. prosince pro Vás muzeum uspořádá od 15.00 do 19.00 hodin Mikulášskou nadílku s čerty a andělem. Každé odpoledne je v Biberově síni (v kapli) připraven program – děti z místních škol nebo Dětského domova zazpívají koledy a zahrají na rozličné hudební nástroje, někteří si letos připravili i pohádku. A samozřejmě se představí také žáci Základních uměleckých škol z České Lípy a Doks. V neděli bychom všechny rádi pozvali na křest nové knihy Ladislava Smejkala, historika našeho muzea. Kniha nese název „Skalními městy Dubska a Kokořínska“ a křest této knihy hudebně doprovodí vystoupení sboru Českolipský Evergreen.

Všechny srdečně zveme a budeme rádi, když budete spokojeně odcházet s dárky pro své blízké a hlavně s příjemnou předvánoční náladou. Přejeme pokojný adventní čas.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Setkávání

27. 06. 2022 - 18. 09. 2022
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

Setkávání – společná výstava obrazů čtyř umělců, čtyř rozdílných osobností, které se výjimečně sejdou v jednom prostoru galerie Jídelna. Jana Heřmanová se narodila v roce 1970 v Liberci. Po studiu oděvního výtvarnictví strávila dva roky studia na Technické univerzitě v Liberci a nakonec si dokončila vzdělání na Masarykově univerzitě jako arteterapeut. Základy kresby a malby se učila pod vedením Jiřího Látala, ředitele Vyšší odborné školy restaurování v Litomyšli. Maluje převážně olejomalby, ráda však pracuje i s jinými technikami malby, kresby, grafiky a malby na hedvábí. Její obrazy jsou víceméně realistické, využívá však i symbolismus a jako arteterapeut se snaží pracovat s prožitkem a výtvarně jej zaznamenat. Kromě malby se aktivně věnuje práci se sklem – umělecké vitráži a také vlastní volné keramické tvorbě. Miroslav Pangrác ml. se narodil 9. ledna 1967 v Praze. Od útlého věku získával zkušenosti v ateliéru svého otce, akademického sochaře, a v ateliérech rodinných přátel malířů a sochařů. Dnes pracuje v poklidu svého malého žižkovského ateliéru. Hledá skrytou krásu ve tvarech a symbolech ve spojení s barevným souzněním. Jeho primární malířskou technikou je malba akrylem a olejem, jak na kartonu, tak i na rozměrných plátnech, maluje v cyklech. Daniel Váchal se narodil 25. 8. 1969 v Ústí nad Labem. V současné době se kromě volné výtvarné tvorby věnuje tvorbě a malbě vitráží, historické vitráže také restauruje. Žije a tvoří v Kamenickém Šenově. Výtvarník s výrazným a osobitým rukopisem, má rád velký formát a do svých maleb stylizuje biblické i světské děje a postavy. Inspiraci čerpá z mytologie, náboženství, historie, běžných životních situací a osobních prožitků, ale také z podvědomí, snů a duchovních vizí. Milan Pokorný se narodil v roce 1959. Nyní žije a maluje v Radimovicích u Želče v jižních Čechách. Vzdělání v oborech výtvarných se mu dostalo od docenta Jaroslava Kříže a odborného asistenta Rudolfa Riedlbaucha v Ústavu výtvarné tvorby Fakulty architektury ČVUT v Praze. Další náhled i orientaci získával od Jiřího Ševčíka a Rostislava Šváchy. To ovlivnilo jeho následné životní putování za uměním. Nejprve do Divadla na Vinohradech a poté k Československým cirkusům a varieté. Do roku 2019 pracoval v polygrafii. Námětová různost obrazů ukazuje na autorovo pozorovatelské založení. Setkáváme se tak s osobitou krajinou, s figurou, také s filozofickým zamyšlením nad lidským údělem, povahou a vztahy, ale i s náboženskými a potažmo všelidskými vztahy.

Přečíst více

Komenský v komiksu

27. 06. 2022 - 30. 09. 2022
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

Výstava, která se koná k výročí 430 let od narození Jana Amose Komenského (1592–1670), komiksovým způsobem představuje životní příběh a dílo Učitele národů. KOMenský v KOMiksu – kreslený život „Učitele národů“ Symbolicky na Mezinárodní den dětí, tedy 1. 6., se ve Vlastivědném muzeum a galerii v České Lípě otevře unikátní výstava o J. A. Komenském, která zdaleka není určena jen dětem a mladé generaci. Putovní výstava bude obohacena vzácnými knihami a portrétem Komenia z muzejních sbírek. Výstava, která se koná k výročí 430 let od narození Jana Amose Komenského (1592–1670), komiksovým způsobem představuje životní příběh a dílo Učitele národů. Rozsáhlý prostor českolipské galerie Chodba tak zpřístupní známé i méně známé historické události vztahující se ke Komenského životu. Vlastivědné muzeum expozici doplní o knihy ze 17. a 18. století, mezi nimiž návštěvníci naleznou i nejznámější z Komenského titulů Labyrint světa a ráj srdce, Bránu jazyků otevřenou a Orbis pictus, či učebnice Paula Conopaea, profesora gymnázia a převora kláštera v České Lípě. Příběh J. A. Komenského sepsala Klára Smolíková, svými obrazy ho doprovodil komiksový ilustrátor Lukáš Fibrich. Výstavu doplňují interaktivní prvky, jejichž autorkou je Andrea Koblasová. Pro dětské návštěvníky budou připraveny pracovní listy k výstavě, na školní třídy se těší muzejní edukátoři. V návaznosti na výstavu vyšla v nakladatelství Portál kniha S Komenským do komiksu, oceněná Zlatou stuhou za literární zpracování v kategorii literatura faktu pro děti a mládež. Kniha s podtitulem Únikovka s Amosem bude k zakoupení v muzejní pokladně. Výstava je zapůjčena z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského a potrvá do 30. 9. 2022.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.