Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Stolečku, prostři se!

Muzeum Šumperk (Vlastivědné muzeum v Šumperku, příspěvková organizace)

19. 05. 2016 - 11. 09. 2016

Výstava představí prostírání k různým příležitostem a návštěvníci se seznámí nejen s etiketou stolování.

Stolečku, prostři se!

19. května (vernisáž v 18 hodin) – 11. září 2016

Vlastivědné muzeum v Šumperku má ve svých sbírkách řadu předmětů, které patřily v minulosti na prostřený stůl. A jak už to v muzejních sbírkách bývá, některé z nich jsou jen torzy velkých souborů a přes nesporné estetické a historické kvality potřebují doplnit i zápůjčkami, a to nejen od spřízněných institucí, ale i od zaměstnanců muzea, kteří schraňují četné nádobí, sklo a ubrusy po předcích ve svých domácnostech. Podařilo se shromáždit krásnou kolekci ubrusů, jídelních servisů, kávových a čajových souprav, sklenic a dalších doplňků, které ke správnému stolování patří. O současné kompletní prostření stolů muzeum požádalo střední školy v Šumperku a Zábřehu, které stolničení vyučují. A tak mohla vzniknout zajímavá výstava stolního nádobí a doplňků, která bude k vidění až do 11. září ve Výstavní síni Muzea v Šumperku.

Mimo mimořádný estetický zážitek, který přivodí pohled na krásně prostřené stoly, určitě mnohé návštěvníky zaujmou i postery se zobrazením různých typů stolního nádobí, skleniček a příborů, takže po výstavě bude každý bezpečně vědět, do jaké skleničky se nalévá bílé víno, do jaké červené, co je to terina nebo k čemu slouží klubový talíř.

Vstupné: plné 40 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

AKCE 1+1

Pokud se rozhodnete navštívit zároveň výstavu „Stolečku, prostři se!“ a výstavu „Autíčkománie“, zaplatíte pouze jedno vstupné!


Vyhledat muzeum


Aktuality

Muzejíčko

05. 02. 2016 - 31. 12. 2026
Muzeum Šumperk (Vlastivědné muzeum v Šumperku, příspěvková organizace)

Muzeum pro děti i dospělé všech věkových kategorií, plné zábavy, her, hlavolamů, kvízů a různých zajímavostí. Začínáme 5. února 2016 Zimní hernou.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.