Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Pernštejnské ženy na zámku v Nelahozevsi

Zámek Nelahozeves (Lobkowicz)

04. 06. 2021 - 31. 08. 2021

V pátek 4. června bude na zámku Nelahozeves pro návštěvníky otevřena nová zajímavá výstavu s názvem Pernštejnské ženy a Evropa.

Expozice, jejímiž autory jsou Pavel Marek z Univerzity Pardubice a Tomáš Libánek z Východočeského muzea v Pardubicích, pojednává o fascinující roli žen z českého šlechtického rodu Pernštejnů, které výrazným způsobem ovlivňovaly diplomacii mnoha evropských dvorů.Spojení rodů Pernštejnů a Lobkowiczů se pojí se zakladatelkou lobkowiczkého rodu – Polyxenou z Lobkowicz. Ta byla jedním z 19 potomků Vratislava z Pernštejna a Marie Manrique de Lara a v roce 1603 se provdala za Zdeňka Vojtěcha Popela, prvního knížete z Lobkowicz.

Celkem patnáct originálně zpracovaných panelů, z nichž některé obsahují interaktivní prvky, nabízí návštěvníkům jedinečný vhled do života v tehdejší době a vysvětluje, jaký měly pernštejnské ženy vliv na evropskou politiku, kulturu, módu či stravovací zvyky u šlechtických dvorů.

Součástí výstavy jsou také ukázky dobových oděvů, které vytvořila Martina Hřibová z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Expozici dokresluje jedinečná kolekce šperků s titulem “Šperk pro Lobkowicze” studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara při Západočeské univerzitě v Plzni.   

Návštěvníci výstavy budou mít navíc možnost navštívit běžně nepřístupné salonky severního křídla zámku, včetně Rytířského sálu, který nese svůj název podle dochovaných fresek mytických válečníků. Sál se během období renesance a baroka využíval zejména pro slavnostní příležitosti. Stejně tak je tomu i dnes, kdy prostory ožívají během svatebních obřadů, jedinečných oslav nebo galavečeří.

Výstava bude otevřena od 4. června do 31. srpna 2021, a to vždy od úterý do neděle, od 9 do 17 hodin.

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.