Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Muzeum českého venkova, zámek Kačina

Ohodnoťte muzeum

Národní zemědělské muzeum

Empírová klenotnice plná šperků jako unikátní chotkovská knihovna, zámecké divadlo, skleník nebo zámecká kaple, sice nedostavěná - a přesto krásná. Kačina je kousek od Kutné Hory a její návštěva rozhodně stojí za to.


3,9
Celkový dojem z muzea

Kačina je jednou z poboček Národního zemědělského muzea. Proto se v jejích prohlídkových okruzích snoubí velké dějiny Evropy, v tomto případě především protínající život rodu Chotků, majitelů zámku, a dějiny každodennosti, historie života obyčejných lidí, kteří tvořili zázemí celého zámeckého života. Na Kačině vám nabízíme tři prohlídkové trasy, sezonní výstavy a od jara do podzimu také spoustu akcí, které jsou díky velkému prostranství před zámkem - a impozantnímu zámku v pozadí - svou atmosférou jedinečné. 

 

 

NOVINKA!
HISTORIE SVATEB NA KAČINĚ aneb Jak jsme se vdávaly a ženili na zámku. 

Pro letošní sezonu jsme připravili unikátní výstavu o svatbách, které na Kačině probíhají už od roku 1952. Za účelem získání materiálů potřebných k obohacení výstavy jsme oslovili i obyvatele okolních obcí, a tak je výstava vskutku unikátní. Získali jsme svatební šaty z padesátých až devadesátých let,  dobové fotografie z obřadů, svatební oznámení, svatební doplňky a také svatební dary, nejtypičtější a nejčastější. K nahlédnutí jsou i kroniky zapůjčené Obecním úřadem ve Svatém Mikuláši. Kurátoři nezapomněli ani na významná svatební výročí, trendy v odívání a zdobení a samozřejmě ani jídelníček pro svatební hostinu. Výstavu jsme doplnili facebookovou soutěží Nevěsta na Kačině aneb svatba na Kačině je In - a vyzýváme všechny nevěsty, které se kdy na Kačině vdávaly, aby nám poslaly jednu svatební fotografii. Pomůžete tak vytvořit unikátní svatební album z Kačiny. 

 

JAK SE STAVĚL ZÁMEK.

Expozice seznamuje návštěvníky s průběhem stavby zámku Kačina v letech 1806-1823. Představeny jsou nejenom dobové archiválie,  plány, rozpočty, účty a korespondence ohledně stavby, ale  i jednotlivá řemesla podílející se na výstavbě zámku, kopáči a zedníky počínaje a zámečníky a truhláři konče. Návštěvník se zde rovněž dozví peripetie projektové přípravy zámku, seznámí se s jednotlivými projektanty i stavbyvedoucími a také s nekompromisním zasahováním hraběte J. R. Chotka do plánů zámku. Odhaleno bude i „tajemství“, na kolik peněz šlechtický rod Chotků zámek Kačina, dnešní sídlo pobočky Národního zemědělského muzea, přišel…

 

CHOTKOVÉ A JEJICH PANSTVÍ NOVÉ DVORY 

V třinácti místnostech přízemí zámku Kačina je možné shlédnout reprezentační salony i soukromé apartmány majitelů zámku. Střed piana nobile tvoří společenské prostory, soukromé místnosti jsou umístěny na obou jeho koncích. V levé části přízemí je umístěn apartmán pána domu, v pravé části paní domu.Místnosti jsou vybaveny dobovým nábytkem, z převážné části empírovým, z části ve stylu biedermeieru a druhého rokoka. Tři čtvrtiny nábytku a dalšího vybavení jsou původní, tzn. že v nich žil zde sídlící rod hrabat Chotků.

 

HOSPODÁŘSKÉ ZÁZEMÍ ZÁMKU

Výstava je věnována hospodářskému zázemí zámku Kačina  a proto umístěna v autentických prostorách suterénu zámecké budovy. Jedná se o soubor místností, které zajišťovaly chod zámku. Návštěvníci budou moci shlédnout zámeckou prádelnu, včetně dochovaného kotle na vyváření prádla a nádrže na vodu a dalšího drobného vybavení. V zámecké žehlírně uvidí mandl z 19. století i žehličky používané v tomto období. Bezesporu nejzajímavější prostorou hospodářského zázemí je zámecká kuchyně. Návštěvníci zde naleznou věrnou repliku původní zámecké chlebové pece kombinované se sporákem a udírnou, kuchyňský nábytek a především nádobí a kuchařské náčiní. Vedle kuchyně se nachází spižírna a sklad kuchyňského náčiní a nádobí. Hospodářské zázemí zámku dokresluje místnost, v níž bydlely kuchařky, zařízená dobovým nábytkem, a dřevník se zásobou dřeva a nářadím k přípravě palivového dříví. 

 -------------------
 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tématikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. NZM má kromě budovy v Praze 7 na Letné také další 4 pobočky (Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice).  Jednotlivé pobočky Národního zemědělského muzea jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Kontakt: NZM, Kostelní 44, Praha 7, www.nzm.cz.

 

 

Zaměření: historické

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Muzeum českého venkova, zámek Kačina
Svatý Mikuláš 51
284 01 Svatý Mikuláš
GPS: 49.981884110438, 15.345966559525

Telefon:

+420327571170

Oficiální stránky muzea:

http://www.nzm.cz/kacina/


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
4,3
Lidé v muzeu
4,0
Služby návštěvníkům
3,3
Doprovodné akce
0,0
Zobrazit všechna hodnocení muzea (3)
3,9
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.