Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, zámek Ohrada

Ohodnoťte muzeum

Národní zemědělské muzeum

Barokní lovecký zámek Ohrada je jedním z nejstarších zemědělských muzejí v Evropě. Zdejší expozice mapují histroii a vývoj lesnictví, myslivosti a rybářství.


4,2
Celkový dojem z muzea

Lovecké muzeum na Ohradě vzniklo již v roce 1842, kdy tam byly soustředěny rozsáhlé sbírky loveckých trofejí a vycpanin a patří mezi naše nejstarší muzea vůbec. Barokní zámek je obklopen krásnou přírodou a stojí na břehu Munického rybníka. V sousedství muzea najdete zoologickou zahradu. Na Ohradě tak můžete strávit celý den! 

 

 

SOKOLNICTVÍ 

SOKOLNICTVÍ je  způsob lovu starý přes 4 tisíce let. Vše o dravcích, jejich životě i způsobu lovu, a také o jejich výcviku a soužití s člověkem se dozvíte v expozici o sokolnictví. Využití jedinečných schopností ptáka – dravce je unikátní způsob lovu, proto bylo sokolnictví v roce 2010 zapsáno na seznam UNESCO. V naší expozici najdete nejen historii, ale i moderní trendy a další zajímavosti z oboru.

 

VÝVOJ RYBÁŘSTVÍ 

Vývoj rybářství vypráví o počátcích rybářství a rybníkářství v Čechách. Vždyť rybářství je jedním z nejstarších způsobů obživy! Expozici rybářského náčiní doplňují sladkovodní akvária, v nichž jsou představeny živé ryby a naše vodní rostliny. 

 

SALLAČOVA SBÍRKA  

Světově významnou sbírku paroží jelenovitých z celého světa a souroží turovitých vytvořil prof. dr. Vilém Sallač na počátku 20. století. K nejvzácnějším exponátům patří paroží jelena Schomburgkova, který žil v Thajsku a v první polovině 20. století byl vyhuben. Velmi cenná jsou i paroží jihoamerických jelenů: huemul, pudu, mazama, jelenec bahenní a pampový. Celá sbírka obsahuje na čtyři sta kusů, z toho je asi šedesát souroží turovitých (dutorohých). V nové expozici jsou vystaveny všechny druhy a poddruhy jelenovitých obsažené ve sbírce a jako ukázka šesti druhů turovitých; celkem 77 exponátů. Vystavená paroží a souroží doplňují tabule s barevnými fotografiemi živých zvířat, jejich popisem a mapkami výskytu. 

AKCE A VÝSTAVY 2023

AKCE  : 

Muzejní noc 3.6.2023

Muzejní noc otevře návštěvnickou sezónu, tentokráte na téma šumavské, speciálně na výročí spisovatele Karla Klostermanna.

Národní myslivecké slavnosti 24.6.2023

Poslední červnový víkend se tradičně sejdou všichni přátelé české myslivosti v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada, kde se koná další ročník Národních mysliveckých slavností. V letošním roce si připomínáme 100 let od vzniku Československé myslivecké jednoty a právě v červnu slaví stejné výročí i myslivecké odborné periodikum – časopis Myslivost. Národní myslivecké slavnosti nabídnou program pro celou rodinu a představí činnost myslivců v celé její rozmanitosti. Každý návštěvník si na slavnostech najde to své, ať už se jedná o sokolnictví, loveckou hudbu, mysliveckou kynologii, výstavy trofejí, ukázky mysliveckých tradic, mysliveckou a lesní pedagogiku a ukázky terénních vozidel. Nesmí chybět ani slavnostní průvod a mistrovství ve vábení jelenů.

Dětský myslivecký den 25.6.2023

V neděli 25. června zve NZM Ohrada na Dětský myslivecký den – tradiční nedělní akci, plnou zábavy a poučení o české myslivosti a práci českých myslivců. Muzeum v loveckém zámku Ohrada bude  v tento den patřit především dětem. Kromě ukázek sokolníků, vábičů zvěře, kynologů, trubačů, lukostřelců a dalších mysliveckých dovedností, čeká na děti zábavná a naučná poznávací stezka s různými stanovišti, plná vědomostních úkolů, kde si děti zasoutěží a vyzkouší své dovednosti a znalosti.

Vorařský den  9.9.2023

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada připravuje další ročník akce, připomínající fenomén voroplavby a životy lidí, kteří se této činnosti věnovali.

Těšte se na pestrou celodenní nabídku zábavy a poučení na téma plavby dřeva, přijďte se více dozvědět o zaniklém způsobu dopravy dřeva, využívající síly vodních toků a oslavte s námi významnou událost plaveckého řemesla – tradice voroplavby byly nově zapsány do světového kulturního dědictví UNESCO. Akce probíhá tradičně ve spolupráci se spolkem Vltavan v Purkarci.

Lesnický den 7.10.2023

Lesnický den oslavuje pestrou práci lesníků a dřevorubců. Lesnický den oslavuje pestrou práci lesníků a dřevorubců. Na sobotu 7. října je pro vás připravený bohatý program, plný zábavy a poučení pro celou rodinu. Těšit se můžete na druhý ročník soutěže dřevorubeckých dovedností, výstavu motorových pil, lesnickou mechanizaci v akci, promítání filmů s lesnickou tematikou, výstavu fotografií exponátů ze sbírky lesnictví NZM Ohrada, projekci filmů, přednášku a pro malé i velké stánky s lesní pedagogikou.

Rybářský den 28.10.2023

V souvislosti s výlovem rybníka Bezdrev a rybářskými slavnostmi na jeho hrázi vás zveme 28. října na Rybářský den k nám do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada.

Advent v muzeu  10.12.2023

K třetí adventní neděli již neodmyslitelně patří adventní akce na zámku Ohrada. Advent v muzeu se již tradičně ponese v předvánočním duchu, kdy v tvořivých dílnách při koledách zažijeme vánoční atmosféru.

VÝSTAVY :

100 let tradic československé myslivosti   1. 4. – 30. 7. 2023

Výstava v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada vám přiblíží důležité momenty vývoje, kterými si prošla jednotná celostátní československá a později česká myslivecká organizace. V letošním roce oslavuje Českomoravská myslivecká jednota významné jubileum. V roce 1923 zahájila činnost jednotná organizace myslivců tehdejší Československé republiky a také bylo poprvé vydáno významné myslivecké periodikum – časopis Myslivost.

České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ aneb Vhledy do české myslivecká historie a současnosti  1. 4. – 31. 10. 2023 (I. díl výstavy),  1. 8. – 31. 10. 2023 (II. díl výstavy)

Vážíme si činnosti našich myslivců, a proto se touto výstavou připojujeme k oslavám 100. jubilea trvání ČMMJ.

Voda? Voda!  1. 4. – 22. 6. 2023

Národní zemědělské muzeum Ohrada vystaví unikátní sérii historických fotografických snímků z archivu historika a sběratele české fotografie 19. a počátků 20. století Pavla Scheuflera, zobrazující téma vody a života kolem vody v různých podobách.

Návrat velkých šelem  1. 4. – 28. 7. 2023

Výstava Návrat velkých šelem v NZM Ohrada je završením volného cyklu výstav z let 2018–2020 na téma reintrodukce velkých savců do České republiky. V minulých letech se návštěvníci mohli seznámit s problematikou návratu velkých býložravců – zubra a losa, letos přichází na řadu čtveřice predátorů – kočka divoká, medvěd, rys a vlk.  Touto výstavou chceme v základních obrysech přiblížit široké veřejnosti různé vztahy lidí a šelem. Návštěvníkům tak umožníme nahlédnout do života těchto pozoruhodných zvířat. V expozici si budou moci mimo jiné prohlédnout exponáty vlka, rysa, medvěda, kočky divoké, ale i šakala obecného, u nás málo známé šelmy, který k nám expanduje z původní oblasti výskytu na Balkánu.

Cyklus Příroda v Ilustraci  31. 7. – 31. 10. 2023

Výstavní cyklus „Příroda v ilustraci“ v NZM Ohrada připravujeme již od roku 2004 a představujeme v něm české ilustrátory přírody formou autorských výstav. Do cyklu zařazujeme jak umělce zabývající se striktní vědeckou ilustrací, tak ilustrátory populárně naučných knih a beletrie. K vidění je tak široká škála témat, od detailních studií hmyzu až po exotické krajiny deštných pralesů, i uměleckých technik od tradiční perokresby až po digitální malbu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-------------------
 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tématikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. NZM má kromě budovy v Praze 7 na Letné také další 4 pobočky (Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice).  Jednotlivé pobočky Národního zemědělského muzea jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Kontakt: NZM, Kostelní 44, Praha 7, www.nzm.cz.

 

Zaměření: historické

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, zámek Ohrada
U Bezdreva 17, Zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou
373 41 Hluboká nad Vltavou
GPS: 49.04170814734, 14.422372908585

Telefon:

+420607020010

Oficiální stránky muzea:

http://www.nzm.cz/ohrada/


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
4,5
Lidé v muzeu
4,0
Služby návštěvníkům
4,0
Doprovodné akce
0,0
Zobrazit všechna hodnocení muzea (2)
4,2
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.