Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, zámek Ohrada

Ohodnoťte muzeum

Národní zemědělské muzeum

Barokní lovecký zámek Ohrada je jedním z nejstarších zemědělských muzejí v Evropě. Zdejší expozice mapují histroii a vývoj lesnictví, myslivosti a rybářství.


4,2
Celkový dojem z muzea

Lovecké muzeum na Ohradě vzniklo již v roce 1842, kdy tam byly soustředěny rozsáhlé sbírky loveckých trofejí a vycpanin a patří mezi naše nejstarší muzea vůbec. Barokní zámek je obklopen krásnou přírodou a stojí na břehu Munického rybníka. V sousedství muzea najdete zoologickou zahradu. Na Ohradě tak můžete strávit celý den! 

 

 

SOKOLNICTVÍ 

SOKOLNICTVÍ je  způsob lovu starý přes 4 tisíce let. Vše o dravcích, jejich životě i způsobu lovu, a také o jejich výcviku a soužití s člověkem se dozvíte v expozici o sokolnictví. Využití jedinečných schopností ptáka – dravce je unikátní způsob lovu, proto bylo sokolnictví v roce 2010 zapsáno na seznam UNESCO. V naší expozici najdete nejen historii, ale i moderní trendy a další zajímavosti z oboru.

 

VÝVOJ RYBÁŘSTVÍ 

Vývoj rybářství vypráví o počátcích rybářství a rybníkářství v Čechách. Vždyť rybářství je jedním z nejstarších způsobů obživy! Expozici rybářského náčiní doplňují sladkovodní akvária, v nichž jsou představeny živé ryby a naše vodní rostliny. 

 

SALLAČOVA SBÍRKA  

Světově významnou sbírku paroží jelenovitých z celého světa a souroží turovitých vytvořil prof. dr. Vilém Sallač na počátku 20. století. K nejvzácnějším exponátům patří paroží jelena Schomburgkova, který žil v Thajsku a v první polovině 20. století byl vyhuben. Velmi cenná jsou i paroží jihoamerických jelenů: huemul, pudu, mazama, jelenec bahenní a pampový. Celá sbírka obsahuje na čtyři sta kusů, z toho je asi šedesát souroží turovitých (dutorohých). V nové expozici jsou vystaveny všechny druhy a poddruhy jelenovitých obsažené ve sbírce a jako ukázka šesti druhů turovitých; celkem 77 exponátů. Vystavená paroží a souroží doplňují tabule s barevnými fotografiemi živých zvířat, jejich popisem a mapkami výskytu. 

 

LETOŠNÍ VÝSTAVY

Jan Kobylák – olejomalby
23. 7. 2016 - 30. 10. 2016

Proč se mu říká “malíř brouků”?
Již osmým rokem pořádáme na Ohradě zajímavý cyklus výstav s názvem Příroda v ilustraci.  Cílem je představit současné české ilustrátory knih o přírodě, ať již se jedná o vědeckou ilustraci, populárně naučnou literaturu či beletrii. Letos  svá díla vystavovuje ilustrátor, amatérský entomolog, speolog a cestovatel Jan Kobylák. Autor se specializuje na malování brouků a jiného hmyzu technikou olejomalby a dosáhl v tomto oboru skutečného mistrovství. To budou v následujících třech měsících moci ocenit i všichni návštěvníci zámku Ohrada.
Dosud se mohli návštěvníci výstavního cyklu seznámit s tvorbou Jiřího Krásla, manželů Libuše a Jaromíra Knotkových, Jana Hoška, Pavla Dvorského, Lenky Vybíralové, Milady Kudrnové Papežové a Přemysla Vranovského, Jiřího Moravce a Vratislava Mazáka. Výstava začíná v sobotu 23. červnece a potrvá do konce října.

tiskovou zprávu o výstavě najdete zde, plakát zde

Jiří Židlický – Malíř ticha
2. 4. 2016 – 20.8. 2016

Touto expozicí se navíc návštěvníkům odkryje obrovské bohatství muzejních depozitářů; kolekce obrazů Jiřího Židlického ve vlastnictví NZM, čítající na 428 obrazů a skic, je, spolu se sbírkou ČMMJ a sbírkou Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě, největší sbírkou prací tohoto autora. Na ohradě jich bude  vystavena více než stovka. Přijďte si prohlédnout působivý svět lesního ticha na plátnech Jiřího Židlického, jednoho z nejvýznamnějších autorů lesa a lesní zvěře. Od roku 1995, kdy pořádalo muzeum výstavu ke stému výročí umělcova narození, bude jeho dílo souborně vystaveno vůbec poprvé, navíc v nových, loni zrekonstruovaných prostorách.

KRESLENÝ HUMOR Petr Slaby
Myslivecký kreslený humor aneb s tužkou na lovu
1.4. – 24.7. 2016

Výstava na loveckém zámku Ohrada představuje průřez autorovi tvorby. Vedle kresleného humoru bude vystaveno i několik realistických děl.Své kresby poprvé zveřejnil v roce 1989. Od té doby se jeho obrázky objevily ve více než ve třiceti   časopisech: Trnky Brnky, ANO, Mateřídouška, etc.  V posledních letech je známý především díky intenzivní spolupráci s časopisem Myslivost, kde svými kresbami zpestřoval zejména rubriky Rok mladého myslivce, Zvěř očima mladého myslivce a Mladý myslivec poznává zvěř. S autorem se návštěvníci na Ohradě mohou setkat  během tradičních Národních mysliveckých slavností v sobotu 26. června. A je možné, že si nějaký autorův obrázek odnesou i domů na vlastní kůži!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-------------------
 

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tématikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. NZM má kromě budovy v Praze 7 na Letné také další 4 pobočky (Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice).  Jednotlivé pobočky Národního zemědělského muzea jsou zaměřeny tak, aby svou vědecko-výzkumnou, akviziční a prezentační činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři. Kontakt: NZM, Kostelní 44, Praha 7, www.nzm.cz.

 

Zaměření: historické

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, zámek Ohrada
U Bezdreva 17, Zámek Ohrada u Hluboké nad Vltavou
373 41 Hluboká nad Vltavou
GPS: 49.04170814734, 14.422372908585

Telefon:

+420387965340

Oficiální stránky muzea:

http://www.nzm.cz/ohrada/


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
4,5
Lidé v muzeu
4,0
Služby návštěvníkům
4,0
Doprovodné akce
0,0
Zobrazit všechna hodnocení muzea (2)
4,2
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.