Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Život šlechty – zámecká expozice

Muzeum českého venkova, zámek Kačina (Národní zemědělské muzeum)

02. 10. 2016 - 31. 10. 2020

Ve třinácti místnostech přízemí zámku Kačina je možné shlédnout reprezentační salony i soukromé apartmány majitelů zámku.

Střed piana nobile tvoří společenské prostory, soukromé místnosti jsou umístěny na obou jeho koncích. V levé části přízemí je umístěn apartmán pána domu, v pravé části paní domu.
Místnosti jsou vybaveny dobovým nábytkem, z převážné části empírovým, z části ve stylu biedermeieru a druhého rokoka. Tři čtvrtiny nábytku a dalšího vybavení jsou původní, tzn. že v nich žil zde sídlící rod hrabat Chotků. 
 
V části zámku je dochována rovněž původní výmalba místností. Mezi nejvýznamnější exponáty patří nadživotní portrét zakladatele zámku Jana Rudolfa Chotka s plány Kačiny v ruce či empírový soubor sedacího nábytku dovezený Chotky z Paříže. Tomuto šlechtickému rodu a jejich panství Nové Dvory je věnována kačinská expozice. Na pozadí historických proměn šlechty jako celku expozice umožňuje nahlédnout do každodenního soukromého i veřejného života mužských i ženských členů rodu Chotků v 19. a v první polovině 20. století. Chotkovskou expozici doplňuje jednak Chotkovská knihovna a divadlo a dále hospodářské zázemí zámku umístěné v suterénních prostorách zámku zahrnující mj. kuchyň, prádelnu, žehlírnu a další provozní místnosti.
 

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.