Zaměření
Žebříček muzeí

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (Muzeum Luhačo…
Expozice Známé i neznámé Luhačovice, umístěná v nových prostorách kulturního domu Elektra, je expozicí životního stylu, která v sobě spojuje tři pohledy na Luhačovice počátku 20. století. Představuje návštěvníkovi Luhačovice jako centrum tradičního národopisného regionu, který nazýváme luhačovické Zálesí, jako místo s výskytem léčivých vod a rozvíjejícím se lázeňstvím a za třetí jako specifickou městskou část, vyrůstající mezi vesnicí a lázněmi. Muzeum prostřednictvím nové expozice zveřejňuje jak hodnotnou národopisnou sbírku luhačovické muzejní společnosti z dvacátých let 20. století, tak sběry z posledních let, zaměřené na dokumentaci luhačovického lázeňství a historie obce. Expozici doplňují krátkodobé výstavy a doprovodné programy pro školy a veřejnost.

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích (zámek Hradišt…
Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, příspěvková organizace, sídlí od r. 2000 v památkově chráněném objektu pseudogotického zámku Hradiště. Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002, kdy bylo slavnostně otevřeno. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo, lidovou architekturu, lidový kroj a šlechtický interiér. Připravují se expozice věnované vývoji regionu jižního Plzeňska od nejstarších dob po současnost. Celoročně se v muzeu pořádají výstavy ze sbírkového fondu muzea, výstavy výtvarného charakteru a z dalších oborů. Důležité místo zde má nově vybudovaná knihovna s bohatým muzejním fondem, přístupná badatelům a nejširší veřejnosti. Součástí zámku je kaple sv. Ondřeje, postavená v 2. polovině 19. století Hanušem Kolovratem, nejvýznamnějším majitelem někdejšího hradišťského panství. Zámek obklopuje rozsáhlý park v anglickém stylu, lemovaný protékající řekou Úslavou. Za zmínku stojí nedaleké pískovcové barokní sousoší Ukřižovaného z roku 1727 a socha svatého Michaela z roku 1748, ke kterým lze dojít cestou ze zámeckého parku.

Muzeum Mladoboleslavska (Muzeum Podbezdězí)
Muzeum Podbezdězí sídlí v reprezentativních prostorách bělského barokního zámku, v nichž se nacházejí unikátní kolorované dřevěné stropy z přelomu 16. a 17. století. Muzeum se zaměřuje zejména na kulturní historii regionu Podbezdězí. Otevřeno: Květen až září denně mimo pondělí; květen, červen, září 9 až 16 hodin; červenec a srpen 9 až 17 hodin. V říjnu otevřeny pouze soboty a neděle od 9 do 16 hodin. Mimo sezónu po předchozí domluvě. PODBEZDĚZÍ V PROMĚNÁCH ČASU Stálá expozice Nová interaktivní stálá expozice Muzea Podbezdězí představuje tradici regionu, kulturní a historické památky i osobnosti Podbezdězí.

Muzeum T. G. M. Rakovník (Muzeum T. G. Masaryka v …
Muzeum T. G. Masaryka v Lánech prezentuje osobnost prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, jeho rodinu a historické události spojené s jeho osobou. Muzeum sídlí v bezbariérovém a v architektonicky velmi zajímavě upraveném dobovém špýcharu z 18. století. V areálu muzea je kavárna. Otevírací doba: KVĚTEN - ZÁŘÍ pondělí - zavřeno úterý - neděle, svátky - 9.00 - 17.00 ŘÍJEN pondělí - zavřeno úterý - pátek - 9.00 - 17.00 sobota, neděle, svátky -10.00 - 16.00 LISTOPAD - DUBEN pondělí - zavřeno úterý - pátek - 9.00 - 16.00 sobota, neděle, svátky - 10.00 - 16.00 Změna otevírací doby vyhrazena. Pro skupiny 15 a více osob je možné zajistit otevření muzea i mimo návštěvní hodiny. Pro rezervaci konkrétního termínu volejte na T: 313 511 209 (minimálně 24 hodin předem), nebo pište na mail: lany@muzeumtgm.cz Vstupné: dospělí 50,- Kč, děti do 15ti let 30,- Kč rodinná vstupenka (max.2 dospělí a 2 děti do 15ti let): 100,- Kč školy: 15,- Kč; za lektorský program je jednorázový poplatek na skupinu 100,- Kč senioři 30,- Kč Prostory muzea jsou bezbariérové. V Muzeu T. G. Masaryka v Lánech je Family Point Family Point Family Point - místo pro celou rodinu Budova Muzea T. G. Masaryka v Lánech Interiér muzea T. G. Masaryka v Lánech Interiér muzea s výzdobou, kterou realizovala Střední odborná škola Poděbrady ve spolupráci s Ing. Šindelářem z kláštěra v Teplé

Muzeum Zubří
Nová expozice Muzea Zubří, která je umístěná ve veřejnosti přístupném depozitáři, zachycuje historii, každodenní život ve městě, ale hlavně představuje práce zuberských vyšívaček. Návštěvníci se tak mohou seznámit s výšivkou známou pro svojí neuvěřitelnou jemnost a krásu, která se dostala do celého světa. Expozice Muzeum Zubří se však může pochlubit nejen výšivkou místních žen, ale i zrestaurovanými nálezy ze středověkého hradu Rožnov nebo polodrahokamy z relativně bohaté mineralogické sbírky.

Ostravské muzeum
První muzeum v Ostravě vzniklo již v roce 1872. Založil jej učitel, osvětový pracovník a sběratel, Karel Jaromír Bukovanský. Od roku 1931 muzeum sídlí v jedné z nejstarších budov Ostravy, ve Staré radnici na Masarykově náměstí. V letech 2004-2005 proběhla rekonstrukce, při níž byla instalována nová zvonkohra, kterou tvoří 22 zvonů o hmotnosti od 5 do 220 kg. Zvony nesou jména starostů a primátorů města. Největší a nejtěžší zvon má 234kg a má nápis Urbs in mótu (Město v pohybu). Zvonkohra hraje melodie typické pro Ostravu, mezi nejoblíbenější patří: V jednym dumku na Zarubku…, nebo jedna z písní Rudolfa Kubína Děvčátko z kolonie. Instalována byla také skleněná podlaha, pod níž lze zhlédnout zbytky domu ze 14. stol. Muzeum je zaměřeno na historii Ostravy a mapuje společensko vědní a přírodní poměry Ostravska. Mezi unikátní exponáty patří pokojový Maškův orloj z počátku 20. století, orchestrion vyrobený Janem Klepetářem či Šustova paleontologická sbírka karbonu. Moderní stálá expozice je zaměřena na prezentaci společenskovědných a přírodovědných sbírek, historie města a okolní přírody. Součástí je 3D projekce.
