Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zaměření

Řazení dle:

Žebříček muzeí

Národní muzeum (Lapidárium Národního muzea)

4,8

Národní muzeum není jen jedna budova! I Lapidárium je Národní muzeum. E-mail: lapidarium@nm.cz Telefon: 233 375 636 Kde nás najdete: areál Výstaviště Výstaviště 422 170 00 Praha 7 Spojení: Tram. 12, 17, 24 zast. Výstaviště Holešovice Lapidárium Národního muzea, pro veřejnost poprvé otevřené v roce 1905 a v roce 1995 zařazené mezi deset nejkrásnějších muzejních expozic v Evropě, představuje v jednotlivých sálech v chronologickém sledu kamenosochařské památky Prahy a Čech od konce 11. do konce 19. století. Vystavovaná díla vznikala v rukou obyčejných kameníků i průměrných až špičkových sochařů. Návštěvníci mají možnost seznámit se se způsobem těžby, s užitím a zpracováním hornin využívaných pro kamenosochařské práce as péčí o poškozené kamenné artefakty. Expozici doplňují unikátní dřevěné záklopové stropy, ve většině případů malované, datované do období pozdní gotiky až pozdního baroka, získané z domů Prahy asanovaných na přelomu 19. a 20. století.

Přečíst více

Hornické muzeum Příbram (Památník Vojna Lešetice)

4,8

Památník Vojna je ojedinělým muzeem, které připomíná neslavnou historii 20. století. Expozice seznamují s komunistickou perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a přibližují dějiny uranového hornictví včetně funkční důlní železnice. Bývalý zajatecký tábor z let 1947–1949 pro německé válečné zajatce, poté v období 1949–1951 tábor nucených prací a následně vězeňské zařízení pro politické vězně komunistického režimu z let 1951–1961. Tento autenticky dochovaný vězeňský areál v lesích 5 km jihovýchodně od Příbrami, mezi bývalými uranovými šachtami Vojna I a II., byl po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2005 zpřístupněn veřejnosti. Expozice návštěvníky seznamují s komunistickou perzekucí po únoru 1948, protikomunistickým odporem a také přibližují dějiny uranového hornictví, které s tímto místem úzce souvisí – postupně zde vznikl největší tábor nucených prací v oblasti těžby uranu v Československu. Z šestnácti historicky nejdůležitějších staveb, které se zde dochovaly, si mohou návštěvníci prohlédnout například budovu velitelství tábora, korekci, bunkr, kulturní dům, ubytovací objekt G, někdejší vězeňskou ošetřovnu a další. Stálá expozice „Uran v českých dějinách“ na ploše necelých 450 m2 návštěvníky seznamuje s vývojem uranového hornictví a zpracování uranové rudy v našich zemích v průběhu posledních dvou století. Je doplněna o skanzen důlní techniky využívané v uranových dolech včetně funkční důlní železnice. V objektu nové kuchyně je umístěna galerie moderního evropského výtvarného umění „Orbis Pictus: Europa“, v níž je umístěno tzv. „Nekonečné plátno“ (dlouhé 200 m od autorů z téměř 20 zemí Evropy).   Památník Vojna je ojedinělým muzeem tohoto typu v naší zemi i v rámci států bývalého „východního bloku“, které připomíná neslavnou historii 20. století. Památník Vojna je pobočkou Hornického muzea Příbram, příspěvkové organizace Středočeského kraje.

Přečíst více

Muzeum Vysočiny Jihlava (Hrad Roštejn)

4,8

Pozdně gotický hrad s dominantní sedmibokou věží se nachází v lesích poblíž Telče. Hrad Roštejn byl založen v první polovině 14. století jako strážný hrad s mohutnou sedmibokou věží (výška 48 m) na obranu hranic telčského panství. V 16. století byl přestavěn na renesanční lovecký hrad s rozsáhlou oborou. V interiérech hradu Roštejna je v současné době umístěna stálá expozice, která dokumentuje nejen samotnou historii hradu. Soubory sbírkových předmětů dokládají způsob života a řemeslný um našich předků. Zajímavostí je jistě sál s nástěnnými malbami s biskupskými atributy a Botanický sál s rostlinnými motivy. V průběhu turistické sezóny se na Roštejně konají noční prohlídky, různé kulturní a společenské akce. Aktuální informace naleznete na www.hrad-rostejn.cz nebo na http://muzeum.ji.cz.

Přečíst více

Pivovarské muzeum v Plzni

4,8

Prožijte příběh piva od starověku do současnosti Pivovarské muzeum v Plzni jako jediné odborné muzeum svého druhu v Čechách střeží legendu pivovarnictví, a co se týče pojetí i šíře expozice, údajně nemá ve světě konkurenci. Zjistěte vše o pivu.. Prožijte příběh piva od starověku do současnosti V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě. Díky tomu si zde můžete prohlédnout pozdně gotickou sladovnu, jejíž důležitou součást tvoří tzv. humna, kde probíhalo máčení a klíčení obilí. Na hvozdu se zastavoval proces klíčení obilí a valečka sloužila původně k uložení a předsoušení zeleného sladu – k tzv. válení. Dozvíte se vše o historii piva a pivovarnictví nebo o středověkém postupu vaření piva. Expozice Pivovarského muzea v Plzni přibližuje nejstarší historii města Plzně, rozvoj řemesel, vznik a rozmach cechů, počátky a vývoj pivovarnictví. Vypráví taktéž o řemeslech, která jsou s pivovarnictvím od pradávna spojená, jako je sladovnictví, bednářství, povoznictví nebo pohostinství.  Projdete sladovnou, takzvaným hvozdem, valečkou, laboratoří a sklepy s lednicí. Prohlédnete si pivní korbely ze skla, keramiky a cínu, kolekce pivních lahví a další sběratelské kuriozity.

Přečíst více

Krokodýlí ZOO Protivín

4,8

Přečíst více

Městské muzeum Javorník

4,8

Přečíst více

Muzeum Cheb

4,8

Přečíst více

Muzeum Vyškovska, příspěvková organizace

4,8

Muzeum se nachází v historickém objektu vyškovského zámku. Nabízíme k prohlídce stálé expozice: Pravěk Vyškovska, Vyškovsko ve středověku, Vyškovsko do roku 1850, Expozice k životu a dílu Aloise Musila, Život vyškovského venkova, Vyškovská lidová keramika. V muzeu se také nachází výstavní sály, kde se konají výstavy, kulturní akce, přednášky a tvořivé dílny. Počátky vyškovského muzejnictví lze klást do 90. let 19. století, kdy došlo pod vlivem příprav na pražskou národopisnou výstavu nejdříve k ustavení národopisného odboru a roku 1893 k založení Národopisného spolku. Shromážděné sbírky připomněl v roce 1911 prof. Josef Tvrdý úspěšnou výstavou vyškovské lidové keramiky. V roce 1923 bylo díky prof. Vojtěchu Procházkovi otevřeno městské muzeum v budově měšťanských škol, roku 1931 přemístěné do bývalého templu na náměstí. Od roku 1954 sídlí muzeum zásluhou MUDr. Jana Zháněla v tehdy renovovaném starém křídle vyškovského zámku, původně gotickém hradu olomouckých biskupů. V současné době tvoří sbírkový fond Muzea Vyškovska přes 110.000 inventárních čísel. K uložení na prostor náročnějších sbírek slouží depositář v Dědicích. V kapli sv. Anny na Dukelské ulici ve Vyškově se příležitostně konají výstavy a koncerty. Detašovaným pracovištěm Muzea Vyškovska je Muzeum v Bučovicích.

Přečíst více

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.