Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zaměření

Řazení dle:

Žebříček muzeí

Městské muzeum Týn nad Vltavou

4,9

Interaktivní hravá expozice historie Vltavotýnska pro všechny generace Expozice představuje návštěvníkům průřez historií města Týna nad Vltavou i vltavotýnského regionu od pravěku po současnost. Samostatnou částí je expozice vltavínů, jedna z největších v České republice (téměř 1 000 ks).  Vltavíny, přírodní skla, jsou jednou z přírodních zajímavostí České republiky. Expozice navozuje atmosféru zrodu vltavínů – pád meteoritu. Naleznete zde také informace o historii výzkumu, teoriích vzniku, nalezištích, vlastnostech, formách a výskytu vltavínů. Při vstupu do expozice zní smích ducha rytíře Čabelického, jeho stopy Vás dovedou k místu, kde se duch zjevuje. Část věnovaná prehistorii ukazuje reálný model mohyly s kosterním pohřbem. Sál středověku a renesance nabízí vedle dobových exponátů nejznámější poklady regionu. Centrem sálu zachycujícího historii 18. stol. je interaktivní diorama stálého dělostřeleckého cvičiště a tábora Velký Depot. V selské světničce a stodole vidí návštěvníci chlév s interaktivními domácími zvířaty. V části věnované voroplavbě je pohyblivý model voru a projekce soutoku řeky Vltavy s Lužnicí, kde se můžete „projet“ na voru, shlédnout část historického filmu o voroplavbě a vyzkoušet interaktivní rybolov. Expozice 19. a 20. století je koncipována do scény historického vltavotýnského nádraží s postavami prvoválečných vojáků, jsou zde vystavena zajímavá kupecká vývěsní znamení, panel s nejzajímavějšími okamžiky z historie města atd. Pamětní síň režiséra Alfréda Radoka zachycuje kromě života a díla tohoto mimořádného divadelního a filmového režiséra, spoluzakladatele Laterny magiky, ukázku z filmu Dědeček automobil a záznam rozhovoru s režisérem. Poslední sál je koncipován do podoby historické školní třídy, v lavicích jsou dotekové e-booky s databází osobností a učebnicí regionálních dějin, ve třídě je rovněž galerie nejvýznamnějších osobností města. Expozice je naplněna cennými sbírkovými předměty, které nejsou pouze staticky umístěné ve vitrínách, ale v různých skrýších - zásuvkách, kukátkách atd. V patře muzea je umístěna stálá expozice Svět loutek, věnovaná památce nejslavnějšího loutkáře Matěje Kopeckého, který je v Týně nad Vltavou pohřben.    

Přečíst více

Muzeum Říčany

4,9

Výstavy, venkovní expozici, výukové programy, geopark, Den Země a Den stromů, řemeslné dílny, pec na chleba a naučnou stezku - to vše a mnohé další nabízí muzeum kousek za Prahou. Podívejte se na náš web! Co u nás uvidíte a zažijete V hlavní budově 4 - 5 x ročně uvidíte krátkodobou výstavu. Vybíráme taková témata, která oslovují dospělé návštěvníky a zároveň jsou atraktivní pro žáky a studenty. Ke každé výstavě je pro školy i veřejnost připraven doprovodný program.  U Říčanské hájovny si můžete projít venkovní expozici "Les a jeho obyvatelé". Pravidelně zde pořádáme velké a hojně navštěvované akce (např. Den Země), řemeslné dílny a pobytové programy pro školy. Les v okolí hájovny vybízí k výletům krajem Josefa Lady. Pro vzdělávací aktivity je možné si hájovnu i pronajmout. Od dubna do října Vás rádi přivítáme v Didaktickém centru geologie neboli geoparku. V geoparku, který jsme vybudovali u 1. ZŠ na Masarykově náměstí, jsou k vidění typické horniny z celé ČR. Model paleontologického naleziště umožňuje hledat a odkrývat kosti dinosaurů či obrovské schránky hlavonožců. V jezírku je možné vyzkoušet rýžování zlata a pozorovat, jak vznikají delty řek. Stanoviště jsou osázena typickou vegetací. Vybavení geologické laboratoře umožňuje kameny řezat, leštit a díky speciálnímu mikroskopu, dosud běžně dostupnému pouze na vědeckých pracovištích, také nahlédnout do jejich nitra. Sledujte naši nabídku nejen řemeslných dílen pro veřejnost a pedagogy, některé dílny naízíme i na objednávku k vám domů či do firmy, ať už jako součást oslavy narozenin nebo teambuildingu. Pro celou rodinu připravujeme rodinná odpoledne - prohlédnete si výstavu, vyzkoušíte něco nového a  zabavíte se skutečně všichni. Školám a pedagogům nabízíme široký výběr výukových programů především přírodovědného, historického a řemeslného zaměření, dětem přírodovědné kroužky. Udělejte si okruh po naší naučné stezce a neminete největší zajímavosti Říčan a jejich okolí (většina stezky prochází lesem). Více na našem webu! http://www.ricany.cz/org/muzeum/ Vize Naší vizí je muzeum, které posiluje místní identitu a zprostředkovává poznání historie, kultury a přírody regionu všem věkovým skupinám. Úsilí směřujeme k povzbuzení vzájemné spolupráce lidí, respektu, jejich zájmu a odpovědnosti ke svému okolí.    Poslání Poskytujeme informace o přírodě, historii a kultuře regionu. Tvoříme sbírky, dokumentujeme současnost a předáváme praktické dovednosti, které vycházejí z místních tradic. Nabízíme místo pro setkávání všech věkových skupin. Provoz muzea je šetrný k životnímu prostředí, snažíme se k tomuto přístupu inspirovat také návštěvníky. Je pro nás samozřejmostí osobní přístup, otevřenost a vstřícnost.

Přečíst více

Podbrdské muzeum (Aero muzeum)

4,9

Přečíst více

CETRAT Příbor - pobočka Muzea Novojičínska (Centru…

4,9

CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií) Pobočka Muzea Novojičínska v Příboře zaměřená na výzkum a prezentaci archaických technologií - zejména na zpracování přírodních a odpadových materiálů v minulosti. Muzeum v Příboře, které tvoří nedílnou součást Muzea Novojičínska se již několik let ve své odborné a prezentační činnosti věnuje archaickým a tradičním technologiím zpracování přírodních materiálů. V současné době společnost řeší mnoho zásadních otázek cílených na vztah člověka k přírodě a přírodním zdrojům včetně otázek spojených s udržitelným rozvojem i recyklací. Velmi důležitá je v tomto kontextu inspirace a poučení v kulturní historii. Muzeum Novojičínska se rozhodlo vzhledem k těmto skutečnostem využít dlouhodobých výzkumných i prezentačních zkušeností a přistoupilo k transformaci příborské pobočky z Muzea a pamětní síně S. Freuda v Centrum tradičních technologií   - uváděné pod zkratkou CETRAT.V dnešní době již v Příboře funguje experimentální pracoviště, na kterém jsou zkoumány a rekonstruovány tradiční, mnohdy již zcela zaniklé, výrobní postupy zpracování přírodních materiálů. Tato dílna není přístupná veřejnosti, ale výstupy jsou prezentovány prostřednictvím výstav, tematických programů a publikací. Návštěvnické veřejnosti ovšem budou následně zpřístupňovány expozice zaměřené na tradiční rukodělnou výrobu a zpracování přírodnin. Během přípravy expozice bude postupně omezeno původní vlastivědné a úzce lokální zaměření příborského muzea a celý provoz se plně přeorientuje v Centrum tradičních technologií zprostředkující poznání rukodělné výroby v mnoha kulturních souvislostech. Otevírací doba muzea Úterý, středa, čtvrtek                   8.00 – 12.00        13.00 – 16.00 sobota                 9.00 – 17.00

Přečíst více

Muzeum umění Olomouc (Muzeum moderního umění)

4,9

- výtvarná kultura 20. a 21. století v 5 výstavních sálech - stálá expozice moderního umění Století relativity - krátkodobé výstavy současného výtvarného umění z ČR i zahraničí Muzeum moderního umění se specializuje na výtvarnou kulturu 20. a 21. století. Pořádá dlouhodobé expozice i krátkodobé výstavy českého i zahraničního moderního umění. Uspořádalo již výstavy například Victora Vasarelyho, Magdaleny Abakanowicz, Magdaleny jetelové, Milana Kunce, Františka Skály, Dalibora Chatrného, Josefa Lady i Káji Saudka a celé řady dalších umělců. Jako jediné muzeum v ČR se věnuje sběratelství tzv. autorské knihy.

Přečíst více

Moravské zemské muzeum (Starý zámek v Jevišovicích…

4,9

Starý zámek Jevišovice vznikl na místě hradu postaveného koncem poloviny 15. století na pravém břehu řeky Jevišovky. Na konci 16. století byl hrad přestavěn na renesanční šlechtické sídlo a v 80. letech 17. století barokně upraven tehdejším majitelem panství Ludvíkem Raduitem de Souches. V současnosti zámek patří Moravskému zemskému muzeu v Brně a je veřejnosti přístupný. Součástí expozic je dlouhodobá výstava nazvaná Umění skalních maleb, dále je zde přístupný depozitář lidového nábytku, prezentace hradní kuchyně či archeologická sbírka Františka Vildomce, významného amatérského archeologa působícího na Znojemsku v 1. polovině 20. století nazvaná František Vildomec – setkání s venuší. Zájemcům je zpřístupněna také opravená kaple Starého zámku, kde si návštěvníci mohou prohlédnout nově zrestaurované varhany od Jana Výmoly z roku 1754 ze sbírek oddělení dějin hudby MZM. Z důvodu rekonstrukce je od 1. 5. 2015 pro návštěvníky zpřístupněna pouze expozice Hradní kuchyně a výstava Umění skalních maleb.

Přečíst více

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

4,9

Galerie představuje významné kulturní a společenské centrum Roudnice nad Labem i Podřipska. Je členem Rady galerií ČR a Asociace muzeí a galerií ČR. Jejím zřizovatelem je Ústecký kraj. V roce 2010 oslavila galerie jako třetí nejstarší veřejná sbírkotvorná instituce v Čechách specializovaná na výtvarné umění sté výročí založení. V lednu 1910 doputovaly do Roudnice bedny s obrazy, které městu spolu s přáním, aby vybudovalo galerii moderního umění, daroval mecenáš a sběratel August Švagrovský. Od roku 1965 galerie sídlí v bývalé jízdárnělobkowiczkého zámku v Roudnici nad Labem, která byla postavena v poslední čtvrtině 17. století italským architektem Antoniem Portou. Zaklenutý interiér budovy, osvětlený bočními okny vytvořil působivé prostředí pro stálou sbírku galerie. Za její „rodinné stříbro“ lze považovat soubor 60 obrazů Antonína Slavíčka, který byl součástí kolekce Augusta Švagrovského čítající přes 200 uměleckých děl.    Galerie dnes pečuje o více než 3.000 obrazů, kreseb, grafických listů, soch a předmětů užitého umění. Bohatství sbírkového fondu zpřístupňuje veřejnosti ve stálé expozici i prostřednictvím krátkodobých prezentací a katalogů. Rozvíjí rovněž bohatou výstavní činnost, založenou na prolínání několika dramaturgických řad, v nichž se střídají monografické a kolektivní projekty, různé výtvarné disciplíny, moderní umění se starým, klasické s experimentálním. Doplňuje je širokým spektrem doprovodných programů, rozvíjejících témata jednotlivých výstav. Odehrávají se tu koncerty, divadelní představení, literární či literárně hudební programy, přednášky, besedy i filmové večery. Dětem slouží výtvarný ateliér.     KONTAKT:    Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem Příspěvková organizace Ústeckého kraje Očkova 5 413 01 Roudnice nad Labem tel.: +420 416 837 301 galerieroudnice@gmail.com       OTEVÍRACÍ DOBA:   úterý–neděle: 10–17 hodin zavírací den: pondělí   VSTUPNÉ:   plné: 60 Kč (dospělí) snížené I: 30 Kč (děti, studenti, důchodci) snížené II: 10 Kč (školní skupiny s pedagogickým doprovodem)   VOLNÝ VSTUP:   Děti do 6 let, pedagogický doprovod, studenti a pedagogové uměleckých škol a dějin umění, novináři, držitelé průkazů ZTP a ZTP/P, ICOM, RGČR, AMG, ZMS, AICA, UHS, NPÚ, AVP, rodinných pasů (1 člen rodiny zdarma, ostatní snížené vstupné).   Každý pátek máme vstup zdarma. (Během instalace nových výstav je galerie i v těchto dnech uzavřena.)   

Přečíst více

Vlastivědné muzeum Jesenicka, p. o. (Vodní tvrz Je…

4,9

Mezi nepříliš početnými historickými památkami na Jesenicku zaujímá jedno z nejdůležitějších míst budova Vodní tvrze v Jeseníku, dnes sídla Vlastivědného muzea Jesenicka. OTEVÍRACÍ DOBA 2018: Červenec - srpen       pondělí - neděle       9.00-17.00 Září - prosinec           úterý - neděle            9.00-17.00   Tato ojedinělá ukázka vyspělé středověké architektury je středem pozornosti nejen četných tuzemských i zahraničních turistů, ale i lázeňských pacientů.    Počátky vzniku původní fortifikace s trojnásobným vodním příkopem na jižní straně je nutné hledat v souvislosti s dobou založení první osady, která dala vzniknout pozdějšímu městu. Je to období kolonizace v polovině 13. století, kdy byla celá oblast pohraničních hvozdů osídlena novými osadníky. Původně věžovitá stavba byla vystavěna patrně právě již koncem 13. století. V průběhu 14. a 15. století byla postupně v držení světských majitelů a později vratislavských biskupů, kteří ji definitivně získali roku 1547 (tvrz byla jedinou záštitou města, které nikdy nemělo právo vybudovat hradby). Zřejmě na konci 15. století byla původní obytná věž stržena, protože již nevyhovovala zvyšujícím se požadavkům komfortního bydlení. Nynější podobu tvrz získala v letech 1738 - 1745 a to díky financování ze strany vratislavského biskupa a rýnského falckraběte Františka Ludvíka. V druhé polovině 18. století se tvrz stala dočasným domovem hudebního skladatele Karla Ditterse z Dittersdorfu, který zde působil jako biskupský hejtman. V biskupském držení zůstala budova až do roku 1945 (v tomto roce prostory tvrze sloužily jako sklad válečných konfiskátů). Dnes je majetkem státu pod správou Lesů ČR. Historie muzea  K založení městského muzea v Jeseníku (dříve Frývaldov) došlo v období mohutné vlny zvýšeného zájmu o regionální vlastivědu na přelomu 19. a 20. století. Podnětem pro zřízení muzea ve Frývaldově se stala výstava „Starý Frývaldov a jeho okolí“(Alt-Freiwaldau und Umgebung), která se setkala s velkým úspěchem. Toho využili jesenický děkan Josef Neugebauer a učitel Adolf Kettner, kteří iniciovali zřízení místního muzea. K fyzickému vzniku muzea došlo usnesením městské rady dne 19. října 1900. Adolf Kettner byl zároveň pověřen funkcí kustoda budoucích muzejních sbírek. Vytvoření sbírkového fondu bylo záležitostí přispěvatelů z řad široké veřejnosti, která byla aktivizována výzvou k obyvatelstvu „Našim spoluobčanům ve městě a okolí“. Prvním sbírkovým předmětem se stal kamenný kříž s letopočtem 1646, který se vztahoval k pověsti o smrti jesenického kata. K nejštědřejším dárcům patřil zmíněný Josef Neugebauer, který věnoval vznikajícímu muzeu celou soukromou sbírku historických památek, dále pak baronka Waldorfová a zvláště hejtman Jan Ripper, zeť zakladatele jesenických lázní Vincenze Priessnitze. Protože se sbírky brzy rozrostly, byly dány obecním zastupitelstvem k užívání čtyři místnosti v budově tzv. Pedagogia ve Školní ulici, kde také bylo jesenické muzeum 17.prosince 1905 slavnostně otevřeno za účasti nejširší veřejnosti. Mezi nejcennější sbírkové předměty na počátku existence muzea patřily doklady slezského lidového umění (malované obrázky na skle, kramářské písně, kroje, dřevořezby), památky na Vincenze Priessnitze a na hudebního skladatele Karla Ditterse z Dittersdorfu. I po vzniku ČSR zůstalo jesenické muzeum nadále institucí regionálního významu. Rozšiřování sbírkového fondu si již koncem 20. let vynutilo zabývat se myšlenkou získat lépe vyhovující výstavní a depozitní prostory. Po úspěšném jednání s komorním ředitelstvím vratislavského biskupství se mohlo muzeum přemístit do budovy jesenické vodní tvrze, kde byla také instalována stálá muzejní expozice. Zde pak bylo v polovině 30. let muzeum znovu otevřeno. Druhá světová válka samozřejmě zasáhla do činnosti muzea i do sbírkových fondů. Po několikerém stěhování instituce a rekonstrukci vodní tvrze v roce 1955 byla zde následně upravena nová expozice a vytvořen poválečný sbírkový fond. Tyto prostory slouží stejnému účelu dodnes. V současné době jsou ve vodní tvrzi instalovány tři stálé expozice.  První je pojmenována "Historie a archeologie Jesenicka". Druhou stálou expozicí je rozsáhlá expozice čarodějnických procesů na Jesenicku v 17. století. Třetí stálou expozicí je expozice fauny a flory Jesenicka. Muzejní sbírky jsou pod vedením samostatných odborných pracovníků rozděleny také do tří částí : společenskovědní, geologické a biologické.  Ke krátkodobým výstavám jsou určeny prostory hlavního výstavního sálu a nového výstavního sálu.

Přečíst více

Regionální muzeum v Kopřivnici, o.p.s. (Technické …

4,8

Technické muzeum Tatra poskytuje jedinečnou možnost shlédnout historii světoznámé automobilky TATRA pod jednou střechou. V muzeu je vystaveno na 70 automobilů, nespočet modelů, motorů a světových unikátů. K těm nejvyhledávanějším a nejzajímavějším patří opakovaná stavba prvního automobilu v Rakousko-Uhersku. Tento „kočár bez koní“, jak se vůz Präsident lidově nazýval, byl vyroben v Kopřivnici na sklonku 19. století a v roce 1898 již úspěšně reprezentoval um kopřivnických mechaniků na slavnostní výstavě ve Vídni. Opakovaná stavba je věrnou kopií originálu, postavena dle dobové technické a fotografické dokumentace v 70. letech. Dalšími originálními zajímavostmi jsou mj. i malá Tatra 11 z roku 1923, při jejíž stavbě byla prvně užita typická a ve světě známá a stále uznávaná tatrovácká koncepce stavby automobilů s centrální nosnou rourou, výkyvnými polonápravami a vzduchem chlazeným motorem nebo Aerosaně V 855 z roku 1942, první prototyp malého aerodynamického vozu V 570 nápadně připomínajícího VW Brouka, Tatra 600 Tatraplan kabriolet pro Stalina z roku 1949, Tatra 87 proslavená hlavně cestovateli Hanzelkou a Zikmundem, replika prvního nákladního vozu z roku 1898, nejslavnější nákladní automobil tatrovácké historie Tatra 111, expediční vozy, osmnáctiválcový tankový motor, železniční drezína a v neposlední řadě rovněž největší exponát a zároveň Národní kulturní památka, železniční rychlíkový vůz Slovenská Strela z roku 1936, který vítá návštěvníky přímo u vchodu do muzea. V expozici je umístěno 7 vícejazyčných video boxů, z nichž se návštěvníci dovědí vše, co je o Tatře a její historii zajímá. Filmové prezentace obsahují velké množství dobových autentických záběrů z výroby, polygonu, testovacích jízd, závodů, aj. I majitelé chytrých telefonů si u nás přijdou na své, neboť mají příležitost využít bezdotykové NFC technologie, a to prostřednictvím QR kódů, díky nimž získají přístup k mnoha zajímavým informacím u vybraných druhů exponátů a možnost propojení na sociální sítě, takže své zážitky mohou ihned sdílet se svými přáteli. Prohlídka muzea i pro větší skupiny je možná bez předešlé objednávky. Návštěvníkům je k dispozici bohatě zásobený muzejní obchůdek s originálními suvenýry s tatrováckou tématikou. Součástí Technického muzea Tatra je i jedinečná Expozice Dany a Emila Zátopkových, fenomenálních českých olympioniků. 

Přečíst více

Vojenský historický ústav Praha (Armádní muzeum Ži…

4,8

Armádní muzeum je umístěno v Praze na Žižkově v historických budovách Památníku osvobození. Expozice muzea je rozčleněna do pěti základních celků. První se věnuje období 1. světové války, účasti Čechů a Slováků v ní, politickým a vojenským akcím, které vedly ke vzniku samostatného československého státu. Druhá část přibližuje historii meziválečné Československé republiky a jejích ozbrojených sil. Třetí výstavní prostor zachycuje období 2. světové války a mapuje účast Čechů a Slováků ve vojenských operacích, v domácím odboji i v dalších akcích, které měly za cíl obnovu samostatnosti Československa. Čtvrtá část expozice je věnována perzekuci příslušníků československé armády po únorovém státním převratu v roce 1948 a třetímu protikomunistickému odboji. Poslední části expozice tvoří prostor, v němž probíhají příležitostné výstavy. V současné době výstavy V zákopech první světové války a V ulicích Protektorátu Böhmen und Mähren. Vedle zbraní je zde vystavena řada unikátních dobových stejnokrojů, praporů, řádů, vyznamenání a rovněž osobních památek na československé prezidenty a přední představitele československé armády.   VSTUP DO MUZEA ZDARMA.

Přečíst více

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.